İDSO: “Atatürk’ü Anma Konseri (8 Kasım 2019) CRR Konser Salonu

0

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası şef Naci Özgüç yönetiminde solist: Uluslararası başarılara sahip, Andre Gertler ekolünün günümüz temsilcilerinden, Türk keman solist sanatçımızTuncay Yılmaz’a eşlik edeceği “Atatürk’ü Anma Konseri”8 Kasım 2019 Cuma, saat: 20:00’de Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleşecek
Konserde; Ulvi Cemal Erkin’in “Keman Konçertosu” , Ekrem Zeki Ün’ün “ Ankara Radyosunun Atatürk’ün 100. Doğum Günü Kutlama Programı için ısmarladığı eseri” ve Yusuf Yalçın’ın “ Bu haftaya özel olarak besteleyeceği eseri” icra edilecek.İDSO Müdürü Bülent Evcil; “Sanatseverleri Cemal Reşit Rey Konser Salonu’ndaki Atatürk’ü Anma Konserimize davet ediyoruz. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü Saygı ve Müzik dolu bir akşamla anacağız”diyor.
Program:
Ulvi Cemal Erkin “Keman Koçertosu Konçertosu”
Ekrem Zeki Ün “Ankara Radyosunun Atatürk’ün 100.Doğum Günü Kutlama Programı için ısmarladığı eser”
Yusuf Yalçın “Bu haftaya özel olarak besteleyeceği eser”İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası
Orkestra Tarihçesi
İstanbul’un müzik yaşamında önemli bir yeri olan ve besteci Cemal Reşit Rey’in yönetiminde 1945 yılında kurulan, temelleri ise 1827’de Donizetti Paşa’nın kurduğu Mızika-i Humayun orkestrasına dayanan İstanbul Belediyesi Şehir Orkestrası, 1972 yılında Kültür Bakanlığı’na bağlanarak İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası adını aldı.
Kadrosu, orkestra şefi Prof. G.E.Lessing ve müdür Mükerrem Berk döneminde kısa zamanda tamamlanarak düzenli konserler verilmesi sağlandı. Daha sonraki yıllarda yurtiçi turnelerin yanısıra İstanbul, Ankara, Bratislava ve Patras uluslararası festivallerindeki konserler gerçekleştirildi.
Orkestra; Anatole Fistoulari, Aaron Copland, Mircea Basarab, Demirhan Altuğ, Ilarion Ionescu-Galati, Tadeusz Strugala, Erol Erdinç, Alexander Schwinck, Vladimir Fedoseev, Erich Bergel, Jean Perrisson, Ender Sakpınar, Alexander Rahbari, Cemal Reşit Rey ve daha birçok ünlü şef yönetiminde, Andre Navarra, Leonid Kogan, Vaclav Hudecek, Heinrich Schiff, Yehudi Menuhin, Luciano Pavarotti, Jean-Pierre Rampal, Sabine Meyer, Gidon Kremer, James Tocco, Lazar Berman, Natalia Gutman, Güher-Süher Pekinel, Fazıl Say, İdil Biret, Suna Kan, Ayşegül Sarıca, Ayla Erduran, Verda Erman, Leyla Gencer, Gülsin Onay, Hüseyin Sermet, Antje Weithaas, Cihat Aşkın, Daniel Shafran, David Geringas, Truls Mork, Gustav Rivinius, Pierre Amoyal, Alexander Rudin, Alexander Melnikov, Milan Turkovic, Efe Baltacıgil, Luis Bacalov, Alexander Markov, Jose Carreras, Ida Kavafian, Tedi Papavrami, Ilya Gringolts, Antonio Meneses, David Helfgott, Radu Lupu ve orkestramıza atanan devlet solistlerimizden Gülşen Tatu, Burçin Büke ve Tuncay Yılmaz gibi
solistlere eşlik etti.Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
Haber içerik:Bengü Bilik: 0 532 216 69 43 – Hakan Özmen: 0 532 600 28 73

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.