Semiha Berksoy Opera Vakfı 2015 Opera Ödülleri sahiplerini buldu


http://www.sureyyaoperasi.org

SEMİHA BERKSOY OPERA VAKFI 2014-15 SEZONU OPERA ÖDÜLLERİ
18.06.2015 Perşembe, saat: 20:00
Kadıköy Süreyya Operası Sahnesi
 
Semiha Berksoy Ödülleri Verildi
Semiha Berksoy Vakfı 2015 Opera Ödülleri sahiplerini buldu. Kadıköy Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen törende Berksoy Özel Ödülü, Eskişehir’e bir Opera Evi kazandıran Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’e verildi.
 
Türkiye'nin en önemli opera sanatçılarından Semiha Berksoy ödülleri sahiplerini buldu. Semiha Berksoy Vakfı tarafından 2009 yılından bu yana verilen Semiha Berksoy 2015 ödül törenine bu yıl Kadıköy Belediyesi'nin ev sahipliği yaptı.
Süreyya Operası'nda gerçekleşen törenin açılışında konuşan Semiha Berksoy Vakfı eşbaşkanı Prof. Dr. Mesut İktu "Okyanusta bir damla olsak da son nefesimize kadar operanın balenin batıya açılan sanatların emrinde olacağız" dedi.
Semiha Berksoy Vakfı kurucusu Zeliha Berksoy ise annesi Semiha Berksoy'un ilk kez Süreyya Operasında sahneye çıktığını hatırlatarak, böyle bir törenin Süreyya Operası'nda gerçekleşmesinin çok anlamlı olduğunu ifade etti ve Kadıköy Belediyesine teşekkür etti.
Vakıf Genel Müdürü ve aynı zamanda Berksoy'un torunu olan Oğul Aktuna onunla bir kuşak çatışması olmadığını ve kendisine anne babasından daha fazla Semiha Berksoy'un emeğinin olduğunu söyledi.
Türk opera sanatına uzun yıllar hizmet vermiş sanatçılara vakıf tarafından verilen ‘Başarı ve Saygı Ödülü’ İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin solist sanatçılarından, tenor Erol Uras’a verildi. Başarı ve Saygı ödülünün ikincisi ise İstanbul Devlet Opera ve Balesi orkestra şefi Elşad Bağırov’a verildi.
Gecede Suna Korat Onur Ödülü, soprano Simge  Büyükedes’e ve Devlet Sanatçısı bas Ayhan Baran Özel Ödülü, bas Hakan Tıraşoğlu’na, Işın Güyer Onur Ödülü mezzo-soprano Aylin Ateş’e verildi.
En İyi Genç Kuşak Opera Sanatçısı Ödülü, Dressden Operası’nın kadrosunda bulunan genç tenor Mert Süngü'nün oldu.
En İyi Erkek Opera Sanatçısı Ödülü, Ankara Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı  tenor Murat Karahan’a, En İyi Kadın Opera Sanatçısı Ödülü ise Antalya Devlet Opera ve Balesi’nden soprano Nurdan Küçükekmekçi Aydın’a verildi.
Mustafa İktu Onur Ödülü, Düsseldorf Operası’nda ve Avrupa’nın birçok Opera Evi’nde başarıyla kariyerini sürdüren Güneş Gürle’ye, Ferhan Onat Onur Ödülü ise  İstanbul Devlet Opera ve Balesi solist sanatçılarından soprano Ayten Telek’e verildi.
Gecenin sonunda verilen son ödül ise Semiha Berksoy Özel Ödülü oldu. Semiha Berksoy Özel Ödülü Eskişehir’e bir Opera Evi kazandıran Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’e Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu tarafından verildi.
 
VAKIF BAŞARI VE SAYGI ÖDÜLÜ
Erol URAS                      İstanbul Devlet Opera ve Balesi E.Solist Sanatçısı
Elşad BAGİROV            İstanbul Devlet Opera ve Balesi E.Orkestra Şefi 
 
ÖZEL ÖDÜLLER:
SUNA KORAT ÖZEL ÖDÜLÜ    Simge BÜYÜKEDES(İtalya)
AYHAN BARAN ÖZEL ÖDÜLÜ Hakan TIRAŞOĞLU(Braunschweig Operası)
IŞIN GÜYER ÖZEL ÖDÜLÜ         Aylin ATEŞ(İstanbul DOB)
 
2014-2015 SANAT SEZONU KURUMSAL VAKIF BAŞARI ÖDÜLLERİ
EN İYİ GENÇ KUŞAK OPERA SANATÇISI ÖDÜLÜ Mert SÜNGÜ(Dressden Operası)
EN İYİ ERKEK OPERA SANATÇISI ÖDÜLÜ   Murat KARAHAN(Ankara DOB)
EN İYİ KADIN OPERA SANATÇISI ÖDÜLÜ    Nurdan KÜÇÜKEKMEKÇİ  AYDIN (Antalya DOB)
MUSTAFA İKTU ONUR ÖDÜLÜ                        Güneş GÜRLE(Düsseldorf Operası)
FERHAN ONAT ONUR ÖDÜLÜ                        Ayten TELEK(İstanbul DOB)
SEMİHA BERKSOY ÖZEL ÖDÜLÜ
Prof.Dr.Yılmaz BÜYÜKERŞEN Eskişehir Büyük Şehir Belediyesi Operası

Semiha Berksoy Opera Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Zeliha Berksoy ve Eş Başkanı opera sanatçısı Prof. Mesut İktu başkanlığında; Vakıf Genel Müdürü Oğul Aktuna, orkestra şefi, Devlet Sanatçısı Prof. Gürer Aykal, Hürriyet Gazetesi yazarı Doğan Hızlan Basın Konseyi Yüksek Kurul Üyesi Pınar Türenç, Hürriyet Gazetesi yazarı Tufan Türenç, Opera Sanatçıları Serdar Ongurlar, Erdoğan Davran,Ayşe Sezerman,Caner Akgün ve Cem Şenler’in 25 Mayıs 2015 pazartesi   günü – Semiha Berksoy’un doğum gününe rastlayan önemli günde o, 105 yaşını geride bırakıyor olacak- İstanbul Vakıf Merkezi’nde gerçekleşecek toplantıda ödüller saptanacak.

 
Seçici Kurul üyelerinin ülkemizde sahnelenen operaları izleyerek ve konserlere katılarak, her kişi ve kurumun üzerinde titizlikle durarak ve ödülleri oybirliğiyle belirleyecek. Her sezon için saptanan kategorilerde ödül veren Seçici Kurul, 2014-2015 Sezonu için ödül dağılımında aşağıda ki kategorilerde seçim yapacak:
 
SEMİHA BERKSOY ÖZEL ÖDÜLÜ, Sanat Kurumlarına verilmektedir. Her yıl verilen FERHAN ONAT ONUR ÖDÜLÜ, yine her yıl verilen MUSTAFA İKTU ONUR ÖDÜLÜ, Türk Operasının unutulmaz sopranolarından Devlet Sanatçısı SUNA KORAT ONUR ÖDÜLÜ ve bu yıl kaybettiğimiz ülkemizin yetiştirdiği ve Uluslararası kariyere sahip Devlet Sanatçısı Bas AYHAN BARAN ÖZEL ÖDÜLÜ, EN İYİ KADIN OPERA SANATÇISI ÖDÜLÜ, EN İYİ ERKEK OPERA SANATÇISI ÖDÜLÜ, EN İYİ ORKESTRA ŞEFİ ÖDÜLÜ, EN İYİ GENÇ KUŞAK OPERA SANATÇISI ÖDÜLÜ.
 
Özellikle son yıllarda Semiha Berksoy Opera Vakfı ayrıca, Türk Opera sanatına uzun yıllar hizmet vermiş sanatçılarımıza yine “BAŞARI VE SAYGI ÖDÜLÜ” verecektir.
   
Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki yeri herkesçe bilinen ve takdir edilen, opera sanatçısı, ressam, oyuncu, yazar Semiha Berksoy anısına verilen bu ödüller, kendisinin Saygun’un “Özsoy” operasının Türk Ocağı’nda ilk gösteriminin 81. yılında aynı gün Vakıf tarafından SAHNE SANATLARI BAYRAMI ilan edilen 19 Haziran bu yıl Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi'nde program olanakları çerçevesinde 18 Haziran 2015 Perşembe saat 20.00'de Kadıköy Belediye Başkanı Sayın AYKURT NUHOĞLU'NUN himayelerinde tören ve konser olarak kutlanacaktır.
Etkinliğe giriş ücretsizdir.
 
SEMİHA BERKSOY OPERA VAKFI 2000
www.semihaberksoyoperavakfi.org
Rumeli Cad. No.76 Bekiroğlu İş Merkezi Kat.2
Osmanbey-İSTANBUL
Tel/Faks: +90 212 219 46 79   +90 212 219 46 77


Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim

tenise.yalcin@gmail.com 

Haber İçerik: Süreyya Operası/ http://www.sureyyaoperasi.org/Default.aspx

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir