TEB 2012 – 2013 TİYATRO ÖDÜLLERİ ANKARA DEVLET TİYATROSU NA

                      

 

TEB 2012 – 2013  TİYATRO ÖDÜLLERİ

ANKARA DEVLET TİYATROSU’NA

 


Yılın Oyunu: Ankara Devlet Tiyatrosu’nun sahnelediği Cesaret Ana

         Tiyatro Eleştirmenler Birliği Ankara Temsilciliği’nin 2012 – 2013 Tiyatro Sezonu için verdiği: “Yılın Oyunu”, Yılın Erkek Oyuncu”, “Yılın Kadın Oyuncu” ödülleri’ne Ankara Devlet Tiyatrosu ve sanatçıları değer görüldü.
 
            Eleştirmenliğin yanı sıra öğretim üyesi ve görevlisi olarak tiyatroya yıllardır hizmet veren isimlerden oluşan Seçici Kurul’da: TEB Bölge Temsilcisi Gülşen Karakadıoğlu, Prof. Dr. Sevda Şener, Atilla Sav, Prof. Dr. Ayşegül Yüksel, Prof. Dr. Deniz Bozer, Doç. Dr. Selda Öndül, Doç. Dr. Tülin Sağlam, Doç. Dr. Filiz Elmas, Doç. Dr. Türel Ezici yer alıyor.

         Seçici Kurul:  Ankara Devlet Tiyatrosu’nun sahnelediği Cesaret Ana’yı “Yılın Oyunu”, Durukan Ordu’yu “Cyrano De Bergerac”daki rolüyle “Yılın Erkek Oyuncusu”, İpek Çeken’i “33 Varyasyon”daki rolü ile, Fulya Koçak’ı ise “Dolores Claiborne” oyunundaki rolü ile “Yılın Kadın Oyuncusu” ödüllerine değer gördü.
 
         2013 – 2014 Sezonunda düzenlenen törenle verilecek olan ödüller için TEB Seçici Kurulu’nun değerlendirmeleri şöyle:

         Yılın Oyunu (Cesaret Ana)
         Devlet Tiyatrosu  reji ve oyunculuk geleneği dışında epik tiyatro örneği olan oyunun, savaş kültürünün kışkırtıldığı günümüzde repertuvara alınması ve anlamlı-yoğunluklu çalışılmış,  özellikle oyunun ve oyuncuların ‘boş alan’ a yerleştirilmesindeki  ustalık, ışık kullanımının görsel katkısı, canlı orkestranın nitelikli icrası, aksesuar yapımındaki titizlik, film-projeksiyon kullanımına dökülmüş olan değerli emek nedeniyle Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı  Bertolt Brecht’in  Ayşe Emel Mesci rejisiyle  oynanan “Cesaret Ana ve Çocukları “ Oyunu…


 

         Yılın Erkek Oyuncusu (Durukan Ordu)
         Yoğun bedensel  hareketliliği , Siyavuşgil çevirisinin tadına doyum olmaz Türkçesinin gerektirdiği  ince duyarlıkla bütünleştiren, romantik sevdalı, küskün aşık, gözüpek dövüşçü gibi duygudan duyguya geçişteki  soluklu, etkileyici, başarılı yorumu  ve karakterine kattığı karizmayı oyun boyunca sürdürmesi  nedeniyle  Edmund Rostand’ın yazdığı Işık Kasapoğlu rejisiyle  Ankara Devlet Tiyatrosu’nda oynanan Cyrano de Bergerac    oyununda Cyrano rolüyle Durukan Ordu.

         Yılın Kadın Oyuncusu (İpek Çeken)
         Rolünün gereği olarak ALS hastalığının insan bedeninde yıllar içinde göstereceği dönüşümü bir oyun sürecinde yansılamaktaki yetenek ve yetkinliğiyle fiziksel ve ruhsal yönü ile başarılı olması ve daha önce oynadığı  rollerdeki  başarı çizgisini koruması – oyunculuğunun zirvesi  sayılabilecek bir yorumla oynadığı için  Ankara  Devlet Tiyatrosu yapımı,  Moises Kaufman’ın yazdığı İskender Altun rejisiyle oynanan   “33 Varyasyon” oyunundaki  rolüyle İpek Çeken.

         Yılın Kadın Oyuncusu (Fulya Koçak)
         Hızlı  ‘geriye dönüş’lerle  ‘zaman sırası bozulmuş’  olarak birbirini izleyen tabloların oluşturduğu oyundaki  rolü yorumlarken, öykünün kronolojik boyutta içerdiği kişisel değişim aşamalarını her bir tabloda doğru biçimde aktararak, metindeki parça-bütün ilişkisini oyunculuk yoluyla tutarlı kılması nedeniyle Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı ,  Stephen King’in romanından David Joss Bucley’in uyarladığı  Hakan Çimenser rejisiyle oynanan  “ Dolores Claiborn”  oyunundaki rolüyle Fulya Koçak.
Arasında paylaştırılmıştır.
 
 

 DEVLET TİYATROLARI PROGRAM: 

Haber Kaynak:
Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü   Basın Yayın ve Halkla İlişkiler   Tel: (0312) 309 39 20 Tel-Faks: (0312) 311 95 19
basin@devtiyatro.gov.tr     halklailiskiler@devtiyatro.gov.tr

Haber düzenleme: Tevfik Yalçın evetbenim
evetbenim@gmail.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir