10.İzmir Uluslararası Kukla Günleri Başlıyor

2016’da dünyanın en büyük kukla festivali İzmir Uluslararası Kukla Günleri Gevrek, Boyoz ve Kukla sloganıyla 3 Mart’ta başlıyor.
3 Mart – 9 Nisan 2016 tarihleri arasında düzenlenecek festivalde 32 ülkeden 58 kukla tiyatrosu topluluğu 64 gösteriyi 45 gösteri mekânında 275 kez sahneleyecek.
10. İzmir Uluslararası Kukla Günleri bu sene 32 ülkeden 58 kukla tiyatrosu topluluğu ile tüm İzmir’i kocaman bir sahneye dönüştürmesinin yanı sıra birçok ilke de imza atıyor. 45 mekânda 64 gösteriyi 275 kez tekrarlayacak olan kukla tiyatrosu grupları İzmir’i görkemli bir renk cümbüşüne çevirecek. İzmir’in en önemli kültürel markalarından biri olan festivalin bu seneki sloganı; Gevrek, Boyoz ve Kukla.
10. İzmir Uluslararası Kukla Günleri, 2016 yılı içinde düzenlenecekler arasında dünyanın en büyük kukla festivali olma özelliğini taşıyor. Kuklayı her yönüyle bir bütün olarak ele almayı amaçlayan festival, sergi, atölye çalışmaları ve daha birçok etkinlikle İzmirlilerin karşısına çıkıyor. Festival kapsamında her yaştan izleyiciye uygun etkinlikler bulunuyor. İzmir’in birçok ilçesi dahil olmak üzere her yanına yayılmış bir şekilde gerçekleşecek festivalin programı kapsamında düzenlenen 2. Kipa AVM Kukla Şenliği birbirinden güzel kukla gösterileri ve atölye çalışmaları ile küçük, büyük herkes için tam bir eğlence atmosferi oluşturacak.
Kukla GünleriSunuş
Gevrek, Boyoz, Kukla

Selcuk Dincer2 - Festival Direktörü
Selçuk Dinçer (Festival Direktörü)
10 yıl oldu kuklalar ilk kez İzmir’e geleli. İzmirlilerin kuklalarla ilk tanıştıkları o günler hala gözümün önünde. Hatırlıyorum da, ne çok heyecanlanmıştı herkes onları ilk kez gördüğünde. Biraz da yadırgamıştı. Ne de olsa o güne değin gördüğümüz şeylere pek de benzemiyorlardı. Ama çok çabuk alıştık onlara. Pek de sevdik doğrusu. Özellikle çocuklar çok çabuk benimsedi kuklaları. Kaç yaşında olursa olsun kuklanın çocuksu bir tarafı vardır ya, işte o yüzden çocuklarla çok iyi anlaşırlar hep. Büyükler önceleri bu yüzden yalnız, çocukların arkadaşı sandılar onları ama kısa sürede kendileri için de ne iyi dost olduklarını, hatta çocukla çocuk, büyükle büyük olan kuklalardan öğrenecekleri çok şey olduğunu gördüler. Kuklaların bir kısmı yerleşti İzmir’e, hep bizimle yaşıyorlar artık. Her yıl gelip gidenlerin de sayısı çok arttı. Gelip gören kuklalar anlatmadan duramıyorlar İzmir’i gittikleri her yerde. Ötekiler de övgüsünü duydukları bu kenti hiç değilse bir kez olsun görmek istiyorlar anlatılanlar yüzünden. Kısacası, İzmir geçtiğimiz on yılda kuklalar için dünyadaki en önemli şehirlerden biri oldu. Bu şehirde gördükleri sevgi ve ilgi iyiden iyiye bağladı onları İzmir’e. 
İzmir içinse, kuklalar artık bu şehrin vazgeçilmezlerinden. Çok sevip sahiplenince kendinizden bir parça gibi hissedersiniz ya bir şeyi bazen, işte kuklalar da öyle oldu İzmirliler için. Öyle sevdik ki kuklaları, bizden bir parça oldular. Onlarsız bir İzmir düşünemez olduk. İzmirli yaşamın bir yanına yerleştirdik onları. İzmirli olmanın bir parçası yaptık.
İzmirli olmak başkalarının simit dediğine gevrek demektir. İzmirli olmak boyozun ne lezzetli bir sabah kahvaltısı olduğunu bilmektir. İzmirli olmak kimi zaman başkalarının hayal bile edemediği şeyleri başarmaktır. Bunu da başardı İzmir; kukla sanatının dünyadaki başkentlerinden biri oldu. Bu yıl düzenlenecek tüm kukla festivalleri arasında dünyanın en büyüğü bizimki olacak. Festival programımızı ve 100.000 seyirci hedefimizi açıkladığımızdan beri kuklayla ilgili herkes bunu konuşuyor dünyanın her yanında. İşte bunu başarmaktır İzmirli olmak. Bu yüzden, bu yıl sloganımız “Gevrek, Boyoz ve Kukla”. 
Yıllardır hep, bahar kuklalarla geliyor İzmir’e. Bu yıl da öyle olacak, yine kuklalar müjdeleyecek baharı. Yine dünyanın her yanından yüzlerce kukla gelecek şehrimize ve biz onlarla gevreğimizi ve boyozumuzu paylaşacağız. Tabii, kuklaları görmek isteyen pek çok konuğu da ağırlayacağız şehrimizde. İzmir’de baharın gelişini kuklalarla kutladığımızı onlar da görecek ve sevincimize ortak olacaklar. Büyük bir şenlik olacak yine. Kutlu olsun herkese! Mutlu festivaller olsun!

Kukla Günleri-AfişFestival programında ayrıca 5 sergi, 8 atölye çalışması, 3 konferans ve bir söyleşinin yanı sıra uluslararası katılımlı bir sempozyum düzenlenecek.
Program-Sayfa-1Program-Sayfa-2Program-Sayfa-3Program-Sayfa-4Program-Sayfa-5
program-Sayfa-6Program-Sayfa-7Program-Sayfa-8
10. İzmir Uluslararası Kukla Günleri 3 Mart – 9 Nisan 2016 tarihleri arasında 32 ülkeden 57 kukla tiyatrosu topluluğunun katılımıyla gerçekleşiyor. Festivalde 63 farklı gösteri 45 gösteri mekanında 275 kez sergilenecek.
karagozArtık Karagöz’ün İzmir’de bir evi var ve Karagöz’le ilgili her şey 3 – 20 Mart tarihleri arasında bu evde sizi bekliyor. Oyunlar, atölyeler ve Karagöz tasvirleri sergisinden oluşan kocaman bir Karagöz dünyası, Buca’nın tarihi köşklerinden biri olan ve bugün Buca Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi olarak hizmet veren Hacı Davut Fargoh Malikanesi’nde her yaştan Karagöz meraklıları için Hayali Suat Veral ve çırağı Merve İlken tarafından hazırlandı. Yıllardır festivalimizin en büyük ilgiyle izlenen etkinlikleri arasında olan Karagöz bu kez İzmirlileri kendi evinde ağırlayacak.
3 – 20 Mart 2016 (Buca Belediyesi Kültür Sanat Merkezi)
Kukla Günleri-Bornova8. Forum Bornova Kukla Oyunu Yarışması
Forum Bornova Kukla Oyunu Yarışması’nın sekizincisi X. İzmir Uluslararası Kukla Günleri kapsamında 12 – 13 Mart tarihlerinde gerçekleşiyor. Bu yıl katılımcı 24 okul Grimm Kardeşler’ in 1800’lü yılların başında bastırdıkları “Çocuk ve Yuva Masalları” adlı kitabının içinde yer alan “Fareli Köyün Kavalcısı” masalının özgün bir yorumunu sahneleyecekler. Katılımcılar, masal konusu ve ana karakterler sabit olmak üzere, senaryosunu ve diyaloglarını istedikleri mekân ve zamanda yazabilecekleri bu yeni oyunla, kukla oynatım ve sahne tasarımı üzerine yoğunlaşmanın yanı sıra diyalog ve karakter tasarımı gibi yeni yaratı alanları üstüne çalışacaklar. Her geçen yıl değeri katlanarak artan, çocuklarımızın sanat birikimlerinin alanlarını genişleten Forum Bornova Kukla Oyunu Yarışması’nı bu yıl daha büyük bir merak ve heyecanla bekliyoruz. Çoğu masal gerçeklerden beslenir. Kavallar çalınarak çağrı yapılan çocuklar ve Hamelin’den çalınan 130 çocuk! Bu masalın yeni yorumlarını siz de merak ediyorsanız Forum Bornova’da 
buluşalım.
Kukla Günleri-KonakSempozyum
Çağdaş Gösteri Sanatlarında Kuklanın Rolü
Bu yıl etkinliklerimiz içinde, 4 – 5 Mart 2016 tarihlerinde düzenlenecek olan “Çağdaş Gösteri Sanatlarında Kuklanın Rolü” konulu sempozyum özel bir öneme sahip. Kukla sanatının önemli uzmanları iki gün boyunca son yıllarda üzerinde önemli tartışmalar yapılan bu konuda bildiriler sunacaklar ve görüşlerini paylaşacaklar. Bu sempozyum ile, tüm dünyada giderek daha çok ilgi çeken modern kukla sanatının diğer tüm gösteri sanatlarına olan etkisi ve kuklanın tüm gösteri sanatları ile olan ilişkisi incelenecek. Sempozyum konferanslardan oluşacak ve bir tartışma paneli ile son bulacak. Kukla ve çağdaş gösteri sanatları arasındaki ilişkinin bu düzeyde araştırılacağı dünyada ilk sempozyum olma özelliğine sahip etkinliğe yabancı ülkelerden 10, Türkiye’den 5 akademisyen katılıyor.

Konuşmacılar
Dr. artes. Anne Helgesen
Kattas Figurteater Ensemble Başkanı, Araştırmacı,
Yazar ve Kukla Tiyatrosu Sanatçısı 

Dr. Ayten Öğütçü
Öğretim Görevlisi, Dokuz Eylül Üniversitesi
Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü,
Sahne Tasarımı Anasanat Dalı

Prof. Bart. P. Roccoberton, Jr.
Bölüm Başkanı, Connecticut Üniversitesi Kukla Sanatları Bölümü,
ve Connecticut Üniversitesi Kukla Sanatları Profesörü

Fabrizio Montecchi
Yönetmen ve Sahne Tasarımcısı

Gürol Tonbul
Yönetmen, Oyuncu

Hakan Dündar
Dekor, Kostüm ve Kukla tasarımcısı
Devlet Tiyatroları Sanat Teknik Müdürü
Prof. Dr. Hasan Erkek
Yazar

Işınsu Ersan
Sahne Tasarımcısı
Araştırma Görevlisi, Dokuz Eylül Üniversitesi
Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü
Sahne Tasarımı Anasanat Dalı

Dr. John McCormick
Emekli Tiyatro Profesörü, Dublin Trinity Üniversitesi,
Kukla Tiyatrosu Tarihçisi ve Amatör Kuklacı.

Jelena Sitar Cvetko
Kukla Sanatçısı, Yönetmen, Araştırmacı ve Pedagog

Prof. José Schlichting Neto
Titiritero’da Öğretmen, Oyuncu, Yazar, Yönetmen, Yapımcı,
Parona Federal Universitesi Matematik, Fizik, Tasarım ve
Kukla Tiyatrosu Profesörü,
Eski Almirante Tamandaré Belediyesi Eğitim ve Kültür Sekreteri ve
Eski Rio Branco do Sul Belediye Eğitim Sekreteri

Leonard Mois Kapon
Doçent, Plovdiv Üniversitesi,
Drama Tiyatrosu Oyunculuk
Ve Kukla Tiyatrosu Yönetmenliği Bölümü

Lucile Bodson
Paris Mouffetard – Kukla Tiyatrosu Başkanı,
Kültürel Proje Geliştirme, Yetiştirme ve Profesyonel Uygulama Danışmanı

Luís Vieira
Kuklacı, Yönetmen ve Kukla Tasarımcısı

FIMFA Lx – Uluslararası Kukla ve Hareketli Formlar Festivali
ve A Tarumba – Teatro de Marionetas Sanat Direktörü

Dr. Robin Ruizendaal
Yazar, Yönetmen
Taiyuan Asian Puppet Theatre Müzesi Direktörü,
Taiyuan Puppet Theatre Company Sanat Yönetmeni,
Taipei Kent Hükümeti Kültürel Danışmanı,

Konu Başlıkları

Dr. artes. Anne Helgesen
İnsanların Arasında Kukla

Dr. Ayten Öğütçü
Kukla Tiyatrosunda Dans, Obje ve Formların Deformasyonu

Prof. Bart. P. Roccoberton, Jr.
Kukla Sanatının Hayatta Kalması

Fabrizio Montecchi
Bir Kimlik Arayışı
Güncel Gölge Tiyatrosu Hakkında Notlar

Gürol Tonbul
Oyunculuk Eğitiminde Kuklanın Yeri

Hakan Dündar
Gösteri Sanatlarında Kuklanın Yaratıcılıkla İlişkisi

Prof. Dr. Hasan Erkek
Oyun İçinde Karagöz

Işınsu Ersan
Görselin Gücü- Sokak Gösterilerinde Dev Kukla

Dr. John McCormick
Kukla, Kuklacı, Kuklalı Aktör ve Kukla Aktörü

Jelena Sitar Cvetko
Deneyim Tiyatrosu

Prof. José Schlichting Neto
Kukla Tiyatrosunun Güncelliği 

Leonard Mois Kapon
Kuklanın Drama Tiyatrosu Aktörlüğü Eğitimindeki Rolü
 
Lucile Bodson
Kukla Tiyatrosu, Gerçekçi Bir Teatral Ütopya

Luís Vieira
Kuklaların Saldırısı: Diğer Sanat Formlarında Kukla

Dr. Robin Ruizendaal
Gelenekselden Modernliğe Geçişin Heyecan Verici Gelişimi: Çin ve Tayvan Kukla Tiyatrosu

evetbenim sanat güneşi logo

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
Haber içerik: 10.İzmir Kukla Günleri/  https://www.izmirkuklagunleri.com/

evetbenim4

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir