2009 CEVDET KUDRET EDEBİYAT ÖDÜLÜ İRFAN YALÇIN IN

CEVDET KUDRET EDEBİYAT ÖDÜLÜ 2009

 

 

2009 CEVDET KUDRET EDEBİYAT ÖDÜLÜ İRFAN YALÇIN’IN

Cevdet Kudret Edebiyat Ödülleri, yazarın ürün verdiği, şiir, roman, öykü, deneme-inceleme-araştırma ve tiyatro dallarında her yıl dönüşümlü olarak veriliyor.

Cevdet Kudret Edebiyat Ödülleri’nin, Oya Baydar, Yıldız Ecevit, Semih Gümüş, Handan İnci ve Hasan Ali Toptaş’dan oluşan ‘ROMAN’ dalı Seçiciler Kurulu, 2009 yılı ROMAN ödülü’nün Yorgun Sevda
adlı kitabı ile İrfan Yalçın’a verilmesine oybirliği ile karar vermiştir..

İrfan Yalçın, edebiyat sanatının ne olduğunun bilincinde, romanın öykü anlatmaktan oluşmadığının farkında bir yazar olduğu, Yorgun Sevda adlı romanında, dili kullanışındaki şiirselliği ve yetkinliği; romanının çarpıcı konusu; kurgudaki başarısı; gündelik gerçekliği bütün boyutları ve sertliğiyle, sanki gerçek dışıymışçasına aktarma hüneri; fazlalıklar ve gereksiz süsler taşımayan, zorlama biçim arayışlarına girmeyen yalın anlatımı; çağımız insanının ‘yabancılaşma’ ve ‘yalnızlık gibi evrensel sorunlarını çarpıcı imgelerle biçimlendirmesi; onu, ‘acı’nın elle tutulur duruma geldiği bir ‘ağıt’a dönüştürmesi; ve roman sanatının birikmiş tecrübelerini içeren ustalığı nedeniyle Ödül’e değer bulunmuştur.

Cevdet Kudret Edebiyat Ödülleri Töreni, 31 Ekim Cumartesi günü, saat 15:00’de TÜYAP Kitap Fuarı’nda Kınalıada Salonu’nda yapılacaktır.

Tören’de, Oya Baydar, Y. Hakan Erdem ve Özgür Gökmen’in katılacakları, Handan İnci ‘nin yöneteceği ‘Edebiyatın Tanıklığında Yakın Tarihimiz’ konulu bir de panel yer alacaktır.

 Biyografi:

İrfan Yalçın, 1934’de Zonguldak’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü 1960 yılında bitirdi. Kozan (Adana), Çarşamba (Samsun) ve Zonguldak’da toplam on yıl Fransızca öğretmenliği yaptı. 1972’de eğitim görevinden ayrılıp İstanbul’da bir kitabevi açtı. 1985’te Köyceğiz’e yerleşti. Şiir, hikâye, eleştiri alanlarında ürün verse de romanda yoğunlaştı. Milliyet Yayınları 1974 Roman Yarışması’nda Pansiyon Huzur’la ikincilik ödülüne değer görüldü. 1978’de Genelevde Yas, 1979’da Ölümün Ağzı, 1980’de Fareyi Öldürmek, 1983’te Büyük Soytarı, 1991’de Uzun bir Yalnızlığın Tarihçesi, 1995’te Annem Babam ve Ben adlı romanları yayınlandı. Ölümün Ağzı’yla 1980 TDK Roman Ödülü’nü kazandı.

SH (Saklı Haber)

Bu yıl ROMAN dalında verilecek olan ‘Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’ ne başvuru süresi 31 Ağustos’da sona eriyor.

Ödül’e, Eylül 2008-Eylül 2009 tarihleri arasında basılmış olan eserler aday olabiliyor.

Oya Baydar, Yıldız Ecevit, Semih Gümüş, Handan İnci ve Hasan Ali Totaş’dan, oluşan Seçici Kurul, kararını Ekim ayı ortasında açıklayacak ve kazananyazara ödülü TÜYAP Kitap Fuarı’ nda yapılacak bir törenle verilecektir

Katılmak isteyen yazar, yayınevi ya da edebiyatla ilgili kuruluşların, önerdikleri kitapları 6 nüsha olarak, yazarın kısa özgeçmişi ve adaylık başvurusu ile birlikte:

“Cevdet Kudret Edebiyat Ödülleri, Amiral Fahri Engin Sok., Vaizoğlu Apt., No: 8/5, Rumelihisarı, İstanbul” adresine posta ile 1 Eylül tarihine kadar iletmeleri gerekiyor.

Haber Kaynak: İleti Haber; Ayşe Kudret
Haber düzenleme: Tevfik Yalçın evetbenim

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir