23.Akbank Caz Festivali

23.Akbank Caz Festivali
25 Eylül 2013 – 19 Kasım 2013
 
04.11.2013 – 19.11.2013
"Kampüs'te Caz Var!…"
İstanbul, Kayseri, Gaziantep, Adana,
Ankara, Eskişehir, Erzurum, Trabzon,
Samsun, İzmir, Bursa, Edirne
 
Bu yıl 23. kez cazseverleri bir araya getirecek Akbank Caz Festivali 25 Eylül – 12 Ekim 2013 tarihleri arasında gerçekleştiriliyor.
 
Gece-gündüz temposu hiç düşmeyen, her semtinde farklı bir melodi, her caddesinde farklı bir ritimle sessizliği hiç sevmeyen bir şehir. İstanbul, kendi müziği olan, müziğini insana mutlaka sevdiren bir şehir. Kaosla harmoniyi bir arada toplayan, hayatın düzensizliğin düzeninde gittiği, her anın sanki yeniden ve o anda doğaçlandığı, benzersiz ve çok sesli bir şehir. Akbank, her zaman büyük bir heyecanla bizi kucaklayan bu şehri, 23 yıldır kendine çok yakışan caz müziğiyle buluşturmanın gururunu yaşıyor.
 
“Şehrin Caz Hali” Akbank Caz Festivali’nde buluşmak üzere…

 

 

 
Şapkadan Caz Çıktı Atölyesi, 23. Akbank Caz Festivali kapsamında
25 Eylül Çarşamba akşamı İstanbul Moda Akademisi'nde düzenlenecek.
 
Wicked tasarım markasının sahibi İpek Yaylacıoğlu ve İstanbul Moda Akademisi işbirliğinde gerçekleşecek Şapkadan Caz Çıktı Atölyesi’nde, katılımcılar caz ikonlarının kullandığı, swing ekolü kostümlerinden hareketle saç aksesuarları ve minyatür şapkalar tasarlayacak. 
 
Reklamcılık Bölümü mezunu İpek Yaylacıoğlu, fotoğraf çalışmalarında kullanmak üzere heveslendiği şapka tasarım macerasını 2009’da İngiltere Kraliyet Ailesi şapkacısından aldığı eğitim ile profesyonelliğe dönüştürdü. Altı yıldır şapka tasarımıyla ilgilenen Yaylacıoğlu, 2011 yılında dünya çapında ünlü şapka tasarımcısı Stephen Jones’un düzenlediği yarışmada 8. oldu. 
 
 

23. Akbank Caz Festivali kapsamında, piyanist Mattias Nilsson
25 Eylül 2013 Çarşamba akşamı çok özel bir gece için Akbank Sanat'ta buluşuyor.
 
İsveç’in zengin kültüründen  faydalanan sanatçılardan biri olan Mattias Nilsson, Kuzey Avrupa’nın saygı duyulan piyanistlerinden biri olarak gösteriliyor. Doğaçlamanın bir potada erittiği caz geleneklerini, en iyi şekilde yorumlayan ve kendini ifade etmesi için özel bir araç haline getiren genç piyanist, Art Tatum, Erroll Garner, Oscar Peterson, Ellis Larkins, Teddy Wilson ve Dave McKenna’nın yolundan ilerleyerek şimdiden pek çok müzik otoritesinin gözüne girmiş durumda. İsveç’in müzikal mirasını kullanarak kendine has kompozisyonlarıyla birleştirirken paletine yeni renkler katmayı da ihmal etmiyor.
Mattias Nilsson: Piyano

23. Akbank Caz Festivali kapsamında, vokalist Malia 25 Eylül 2013 Çarşamba akşamı çok özel bir gece için The Seed'de…
Nina Simone parçalarına getirdiği özgün yorumlar ile dinleyenlerini bir zaman yolculuğuna davet eden Malavi kökenli İngiliz müzisyen Malia, Nina Simone’un unutulmaz şarkılarını 21. yüzyıla taşıyor. Yeni dönemin en önemli soul caz seslerinden biri sayılan Malia, dikkat çekici vokaliyle Nina Simone'un "Four Women", "If You Go Away", "Don't Explain", "Baltimore", "Feeling Good", "Wild Is The Wind", "Marriage Is For Old Folks" gibi parçalarını, büyük beğeni toplayan albümü Black Orchid'de yorumluyor. Nina Simone'u doğru yorumlamak adına yaşanmışlık, sevgi, terkedilmişlik ve ihanet gibi duyguları en iyi şekilde yansıtan Malia, 23. Akbank Caz Festivali’nin açılışına yaraşır bir açılış performansıyla The Seed’de olacak. 
 
Malia: Vokal
Alexandre Saada: Piyano, Org, Kalimba
Jean-Daniel Botta: Gitar, Kontrbas
Laurent Sériès: Davul, Kas Kas
Daniel Yvinec: Vibrafon
 

 

 

23. Akbank Caz Festivali kapsamında Chrysta Bell,
25 Eylül 2013 Çarşamba akşamı Babylon'da olacak.
 
Chrysta Bell müzik kariyerine Austin, Teksas’ta başladı. Özellikle sıradışı yönetmen David Lynch ile beraber çalıştığı "Inland Empire"ın film müzikleriyle ses getiren sanatçı devamında yine David Lynch ile çalışarak "This Train" adlı albümünü dinleyicilerle buluşturdu. Kışkırtıcı sesinin yanı sıra performans sanatçısı ve model olarak kariyerini sürdürmekte olan Bell, dinamik tiyatro ve multimedya öğelerini unutulmaz deneyimlere çeviren ço
k yönlü bir sanatçı. Chrysta Bell sahneyi Willie Nelson, Brian Setzer, Donovan, Adrien Utley (Portishead), King Crimson'dan Pat Mastelotto ve Trey Gunn gibi  efsanelerle paylaşmıştır. 
 
Chrysta Bell: Vokal, Gitar
Rod Castro: Klavye, Görseller
Christopher English Smart: Gitar, Bas

23. Akbank Caz Festivali'nde Tamer Temel Quartet
26 Eylül 2013 Perşembe akşamı Akbank Sanat'ta dinleyicilerle buluşacak.
 
İstanbul'da doğan ve İzmir’de büyüyen Tamer Temel, Avrupa Caz Festivali kapsamında kazandığı burs ile İtalya'da Siena Masterclass Summer Program'da eğitim görmüş ve Türkiye’de pek çok önemli projede sahne almış genç kuşak müzisyenlerden biridir. Günümüzün en önemli saksafon sanatçılarından biri olan Mark Turner'in atölyesine katılarak kendini geliştiren Tamer Temel, 2010 yılında gitarda Dave Allen, başta Masa Kamaguchi ve davulda da Marc Miralta ile ilk albümü olan "Barcelona"yı A.K. Müzik'ten yayınlamıştır. Müziğini bir çok festival, salon ve caz kulübünde seyircileriyle paylaşırken bir yandan da Bahçeşehir Üniversitesi’nde caz dersleri vermeye devam eden Tamer Temel’in ikinci albüm çalışması yine A.K. Müzik'ten "Bir Kedi Kara" ismiyle yayınlanacaktır. 
 
Tamer Temel: Saksafon
Serkan Özyılmaz: Piyano
Volkan Topakoğlu: Bas
Cem Aksel: Davul
 
 
 
 

Trompet ustası Jim Rotondi, 23. Akbank Caz Festivali kapsamında
26 Eylül Perşembe akşamı Nardis Jazz Club'ta dinleyicilerle buluşacak.
Jim Rotondi, trompetiyle yirmi yılı aşkın bir süredir gerek New York, gerekse uluslararası caz dünyasının önemli karakterlerinden biri konumundadır. Müzisyen bir ailede piyanoyla başladığı serüvende sesi, ruhu ve tarzıyla çağdaşları arasından sıyrılarak hem bir grup lideri hem misafir müzisyen olarak aranan bir isim oldu. 
Sanatçı ustalığı, gücü, zekası ve mükemmele yaklaşan sololarıyla pek çok müzik otoritesi tarafından Freddie Hubbard sonrası dönemin en parlak isimlerinden biri olarak gösteriliyor.  
 
Jim Rotondi: Trompet
Engin Recepoğulları: Tenor Saksafon
Burak Bedikyan: Piyano
Kağan Yıldız: Bas
Ferit Odman: Davul

 
23. Akbank Caz Festivali kapsamında, Ece Göksu ve Neşet Ruacan,
27 Eylül Cuma günü akşamı çok özel bir gece için Akbank Sanat'ta buluşuyor.
 
Festival kapsamında aynı sahneyi paylaşacak olan Ece Göksu ve Neşet Ruacan, özgün bestelerinin yanı sıra, caz standartlarından oluşan bir repertuar ile seyirci karşısında olacak. 
 
Müzisyen bir ailede büyüyen ve küçük yaşta caz müziğine atılan başarılı vokalist Ece Göksu, ilerleyen yıllarda Nardis Jazz Club, İstanbul Jazz Center gibi caz klüplerinin yanı sıra İstanbul Caz Festivali, Afyon Uluslararası Caz Festivali gibi festivallerde yer aldı. New Jersey’de Nancy Marano, Cecil Bridgewater ve Mulgrew Miller gibi isimlerle çalıştı. Yüksek lisans tezini Billie Holiday’in kompozisyonları ve şarkı sözleri üzerine yazdı. 
 
Neşet Ruacan, 10 yaşında başladığı klasik gitar eğitimiyle adım attığı müzik hayatını İngiltere ve Amerika'da aldığı caz teorisi dersleriyle ustalık derecesine kadar yükseltti. Ruacan dünya çapında tanınmış sanatçılarla birlikte caz müzisyeni ve stüdyo gitaristi olarak yüzlerce stüdyo kaydına imza atmaya devam ediyor. İki sanatçının kendi tarzlarının müzikal bir yansımasını sunacak oldukları konser İstanbullu cazseverler için çok özel bir performans vaat ediyor. 
 
Ece Göksu: Piyano,  Vokal
Neşet Ruacan: Gitar

23. Akbank Caz Festivali'nin en önemli isimlerinden biri olan Enrico Rava, "Enrico Rava Tribe" projesiyle
27 Eylül 2013 Cuma akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda dinleyicilerle buluşacak. 
 
Enrico Rava, bir lider olarak kariyerinin başından beri caz ustalarının sıklıkla tercih ettiği bir yol izledi. Düzenli olarak yeni yetenekleri, genç müzisyenleri ekibine katarak yeni fikirlerden beslenmiş ve müziğini yeni bir forma kavuşturmuştur. Bunun en özel örneği İtalyan duayenin öncülüğünde ortaya çıkan "Rava Tribe" projesidir. 
 
İtalya’nın son dönemde takdim ettiği, Musica Jazz tarafından En İyi Yetenek Ödülü’ne layık görülmüş olan piyanist Giovanni Guidi ve genç bas sanatçısı Gabriele Evangelista ise Enrico Rava’nın projesine dahil ettiği son isimlerdir. Zengin bir estetik anlayışıyla müzikal bir mozaik sunmak isteyen Rava’ya bu konserde baterist Fabrizio Sferra ve dünyanın en iyi trombon sanatçılarından Gianluca Petrella da eşlik edecek.
 
Enrico Rava: Trompet
Giovanni Guidi: Piyano
Gabriele Evangelista: Bas 
Fabrizio Sferra: Davul
Gianluca Petrella: Trombon

23. Akbank Caz Festivali kapsamında Tobumusikism, electro-swing setiyle
27 Eylül 2013 Cuma akşamı Babylon Lounge'da olacak.
 
Babylon Lounge’un klasikleşen Electro Swing partisi hızını alamıyor ve enerjisini festivale de taşıyor. Tobumusikizm, 20’lerin ve 30’ların ruhunu günümüz modern dünyasına en hızlı şekilde sunan geniş electro-swing arşiviyle he
rkesi tadına doyamayacağı bir eğlenceye davet ediyor.


 

Tek kişilik orkestra Butterscotch, onun ardından Alp Ersönmez "Cereyanlı" projesiyle 23. Akbank Caz Festivali kapsamında 27 Eylül 2013 Cuma akşamı Babylon'da…
 
Festivalin bu yıl misafir edeceği sıradışı isimlerden biri olan Butterscotch için caz müziğini beatboxing ile ortak bir noktada buluşturan tek kişilik bir orkestra dersek hiç yanlış olmaz. Gitarını ve piyanosunu çalarken aynı zamanda beatbox yeteneğini sergileyen ve şarkılarını söyleyen genç müzisyen, dünyanın en iyi kadın beatbox sanatçısı olarak gösteriliyor. Sanatçı Chopin’den John Coltrane’e uzanan bir etkileşim alanında cazdan klasik müziğe, hip hop ve r&b’ye uzanan bir tarzla şimdiden gelecek nesil için rol modeli haline geldi. Butterscotch, bu gece gerçekleştireceği solo performansının ardından müzikseverlerin Quartet Muartet, Kangroove, İlhan Erşahin’s İstanbul Sessions ve solo projesiyle de yakından tanıdığı Alp Ersönmez’in "Cereyanlı" projesine eşlik edecek. 
 
Butterscotch: Beatbox, Vokal
Engin Recepoğulları: Saksofon
Doruk Gönentür: Trompet
Bulut Gülen: Trombon
Çağrı Sertel: Klavye
Ediz Hafızoğlu: Davul
Alp Ersönmez: Bas ve Enstrümentasyon
 


 

Trompet ustası Jim Rotondi, 23. Akbank Caz Festivali kapsamında 27 Eylül Cuma akşamı Nardis Jazz Club'ta dinleyicilerle buluşacak.
 
Jim Rotondi, trompetiyle  yirmi yılı aşkın bir süredir gerek New York, gerekse uluslararası caz dünyasının önemli karakterlerinden biri konumundadır. Müzisyen bir ailede piyanoyla başladığı serüvende sesi, ruhu ve tarzıyla çağdaşları arasından sıyrılarak hem bir grup lideri hem misafir müzisyen olarakaranan bir isim oldu. 
 
Sanatçı ustalığı, gücü, zekası ve mükemmele yaklaşan sololarıyla pek çok müzik otoritesi tarafından Freddie Hubbard sonrası dönemin en parlak isimlerinden biri olarak gösteriliyor.  
 
Jim Rotondi: Trompet
Engin Recepoğulları: Tenor Saksofon
Burak Bedikyan: Piyano
Kağan Yıldız: Bas
Ferit Odman: Davul
 


 

23. Akbank Caz Festivali kapsamında, Mavi Loves Jazz Atölyesi
28 Eylül 2013 Cuma akşamı Akbank Sanat'ta olacak.
 
Mavi’nin yaratıcı tasarım atölyeleri, her sene yaratıcı katılımcıların artan ilgisiyle bu sene de Akbank Caz Festivali’ne renk katmaya hazırlanıyor. 2004’ten bu yana büyük bir heyecanla devam eden ve her yıl yeni tasarımlarla zenginleşen “İstanbul Tişörtleri Koleksiyonu”yla İstanbul’a çok sayıda tişört hediye eden Mavi, bu çalışmayla İstanbul ve cazı bir araya getiriyor. Kağıttan boyaya, tişörtten boncuk ve yamalara kadar her tür malzemenin bulunacağı atölyede, siz de hayalgücünüzü ve yeteneklerinizi keşfederek, “İstanbul ve Caz” temalı tasarımlarla festivalin ruhunu tişörtlere taşıyabilirsiniz. 
 


 

Atölye Dans, 23. Akbank Caz Festivali kapsamında 28 Eylül'de düzenlenen
Tap Away atölyesinde, tap dansının inceliklerini gösterecek. 
 
Tap dansı, ayak uçları ve topukların yere vurularak yapıldığı bir dans türüdür. İlk kez 19. yüzyılda ABD'de ortaya çıkmış ve daha sonra tüm dünyaya yayılmıştır. 
 
“Tap Away” ismiyle verilecek bu atölye çalışmasında; bu dans çeşidinin kombinasyonlarından faydalanarak, herkesin günlük hayat stresinden kurtulması ve “Singing in the Rain” gibi  eski müzikallerde hissedilen atmosferin günümüzün zor şehir hayatında yeniden yakalanması amaçlanmaktadır. Atölye Dans’ta gerçekleşecek bu atölye çalışmasında, katılımcılar tap dansının tüm inceliklerini eğitmenlerle beraber pratik etme şansı yakalayacaklar.
 

23. Akbank Caz Festivali kapsamında, tek kişilik orkestra Butterscotch,
28 Eylül Cumartesi akşamı çok özel bir gece için Babylon Lounge'da…

 
Amerika’nın en iyi kadın beatbox sanatçısı seçilen Butterscotch festival kapsamında gerçekleştirilecek atölye ile katılımcılara beatbox’a giriş dersi veriyor. Kökeni çok uzun yıllar öncesine dayanan bu vokal performansının en basit halini sunmaya hazırlanan Butterscotch ile bir yandan beatbox sanatının tarihini öğrenirken bir yandan da eğlenceli bir deneyim yaşayacaksınız.
 
 

23. Akbank Caz Festivali'nin en önemli isimlerinden biri olan saksafoncu John Surman, 28 Eylül 2013 Cumartesi akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda dinleyicilerle buluşacak.

 
John Surman, İngiltere’nin caz dünyasına kazandırdığı en değerli saksafoncularından biri olarak gösteriliyor. 1960’lardan günümüze uzanan kariyerinde atmosferik renkler taşıyan melodileriyle kendine has bir tarz yakalamayı başaran John Surman başta Devonian Mike Westbrook olmak üzere Graham Collier, Mike Gibbs, Dave Holland, Chris McGregor gibi Avrupa caz sahnesinin birçok önemli ismi ile aynı sahneyi paylaştı. John Surman, Deram, Futura, Dawn ve Island plak şirketleri üzerinden sayı
sız başarılı kayıt yayınladıktan sonra cazın önemli plak şirketlerinden ECM etiketiyle çok sayıda albüm çıkardı. Sanatçı geçtiğimiz yıl yayınlamış olduğu Saltash Bells albümü ile Jazz FM tarafından En İyi Albüm ödülüne layık görüldü.
 
John Surman: Bariton ve Soprano Saksafon, Alto Klarnet
 
 

23. Akbank Caz Festivali kapsamında, vokalist Elina Duni
28 Eylül 2013 Cumartesi akşamı çok özel bir gece için Akbank Sanat'ta buluşuyor

 
Elina Duni, doğaçlama yöntemiyle kökenlerine büyüteç tutarak müzik dünyasına farklı bir soluk katmıştır. Arnavutluk’tan ayrıldıktan sonra rotasını klasik müzik, blues ve cazın içinden geçiren Duni, Balkan müziği ve kültürüyle şekillenen yeteneğini ilk olarak Colin Vallon ile 2004’te beraber çalışmaya başladıktan sonra keşfetti. 
 
Zaman içinde önce beraber üretimde bulunduğu trio, sonrasında quartet’le beraber Arnavutluk kültürünü ve çalkantılı geçmişinden saklı kalmış güçlü ve büyüleyici şarkılarını gün ışığına çıkarttı. Grubundaki her müzisyene doğaçlama ve deneysellik için geniş bir alan sunan Elina Duni, şarkılarında aşıklar, kahramanlar, işçiler, sürgündekiler, direnişler gibi konulara odaklanıyor. 
 
Hayatın her anından fragmanları, büyüleyici sesi ve şiirsel anlatımıyla müziğine derin bir zarafet içinde dahil eden Elina Duni’yi kaçırmayın.
 
Elina Duni: Vokal
Colin Vallon: Piyano
Patrice Moret: Kontrbas
Norbert Pfammatter: Davul
 
 

23. Akbank Caz Festivali kapsamında Mare Nostrum: Paolo Fresu & Richard Galliano & Jan Lundgren 28 Eylül Cumartesi akşamı CRR Konser Salonu'nda sahnede olacaklar.

 
Mare Nostrum, her biri Avrupa caz sahnesinin saygı duyulan müzisyenleri, İtalyan trompetçi Paolo Fresu, Fransız akordeon sanatçısı Richard Galliano ve İsveçli piyanist Jan Lundgren tarafından hayata geçirilen bir projedir. Bir araya getirdikleri enstrümanlarıyla alışılageldik caz triolarının bir adım ötesinde duran Mare Nostrum’un yakaladığı başarı aslında hiç de sürpriz değil. Grubun başarısı büyük bir doğallıkla birleştirdikleri enstrümanlarının yanı sıra müzisyenlerin arasındaki güven ve uyumda gizlidir.
 
Paolo Fresu: Trompet
Richard Galliano: Akordeon 
Jan Lundgren: Piyano
 
 

 
Electro-swing grubu The Real Tuesday Weld ve ardından Tobumusikizm DJ setiyle
23. Akbank Caz Festivali kapsamında 28 Eylül 2013 Cumartesi akşamı Babylon'da…
 
The Real Tuesday Weld electro-swing ve kabare denince akla ilk gelen gruplardan biridir. Kurucusu Stephen Coates’in “Antique Beats” olarak tanımladığı kabare, caz ve elektronika karışımını başarılı bir şekilde sunan The Real Tuesday Weld, Burt Bacharach, Ennio Morricone ve Serge Gainsbourg dönemi pop müziğine de oldukça yakın duruyor. Müziğin yanı sıra tiyatro ve sinema ile iç içe geçen bir proje olan The Real Tuesday Weld, müziğiyle gittiği her yere swing ruhunu sinematik bir şekilde yansıtmayı başarıyor. Gecenin öncesinde ve sonrasında ise electro-swing arşiviyle Tobumusikizm DJ setinin başında olacak.
 
Stephen Coates: Vokal, Altyapılar, Görseller
Josephine Lloyd: Keman, Vokal 
Clive Painter: Gitar
Matthew Snowden: Davul
Jacques Van Rhijn: Klarnet 
Don Brosnan: Bas
 
 
23. Akbank Caz Festivali, 4 vokalden oluşan For Ensemble'ı
28 Eylül Cumartesi akşamı Jazz Company'de ağırlayacak.
 
For Ensemble 2012 yılında Ebru Dengiz, Esra Kaya, Gizem Altun ve Gökçe Göknel’in caz çalışmaları yapmak için bir araya gelmesiyle oluştu. Birlikte söyledikleri çok sesli şarkılar, düetler ve solo parçalar ile ilgi çekici bir konser performansına sahip olan grup, caz klasiklerinden popüler şarkıların caz yorumlarına ve çağdaş caz örneklerine uzanan renkli bir repertuara sahip. 
 
Ebru Dengiz: Vokal
Esra Kaya: Vokal 
Gizem Altun: Vokal
Gökçe Göknel: Vokal
 
 

 
23. Akbank Caz Festivali kapsamında, piyanist Evrim Demirel,
29 Eylül 2013 Pazar akşamı çok özel bir gece için Babylon'da…
 
Son dönem caz ve klasik müziğin en yetenekli isimlerinden biri olan Evrim Demirel, müzisyen ve besteci kimliğiyle son on yılın en üretken isimlerinden biri olmuştur. Eserlerinde caz, Türk folkloru ve Osmanlı dönemi musikisinden etkiler taşıyan Demirel, doğaçlamalarla zengin ve sağlam bir melodik yapı kurmaktadır. Ritmik çeşitliliğin yanı sıra, durağan bir armoni anlayışı ile sadece kendi projeleri için değil Avrupa’da pek çok sanatçı için besteler hazırlamıştır. 
 
Hollanda’da eğitimine devam ederken Osmanlı Minyatürleri albümüyle Genç Besteciler Yarışması’nda ikincilik ödülünü kazanan Evrim Demirel, halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ve Yıldız Teknik Üniversitesi Duysal Tasarım Bölümü'nde öğretim görevliliği yapmaktadır.
 
Evri
m Demirel: Piyano, Continuum 
Özer Özel: Vokal, Tanbur
Volkan Topakoğlu: Bas
Erdem Göymen: Davul
 

23. Akbank Caz Festivali, 30 Eylül 2013 Pazartesi akşamı sinemanın öncü ismi Georges Méliès'yi piyano doğaçlamalarıyla anıyor. 
 
Georges Méliès hiç şüphesiz sinema tarihinin en farklı ve öncü isimlerin biridir. 1896 ve 1912 yılları arasında 520’den fazla filmde prodüktörlük ve yönetmenlik koltuğunda oturdu ve bir çoğunda da aktör olarak boy gösterdi. Aynı zamanda kendisi kamerayı ve film setlerini hayal gücünü yansıtmak için kullanan tarihteki ilk kişidir. Yarattığı illüzyonlar ve görsel hileler hala günümüz özel efektleri için birer referans kaynağıdır. Georges Méliès Cine-Concert ise orijinal kayıtların yeniden gün yüzüne çıkıp elden geçirilmesiyle birlikte piyano doğaçlamalarıyla anlatımı kuvvetlendiren ve Méliès’i yeniden canlandıran bir proje.
 


 

23. Akbank Caz Festivali kapsamında, gitarist Kurt Rosenwinkel
1 Ekim 2013 Salı akşamı çok özel bir gece için Babylon'da…
 
Berklee School of Music’de okurken Gary Burton tarafından keşfedilen Kurt Rosenwinkel, 1990’dan bu yana yeteneğini bizlerle paylaşıyor. New York’a taşındıktan sonra Doğu Yakası’nın saygı duyulan gitaristlerinden biri olan Rosenwinkel’in dengeleri bozmadan kullandığı efektlerle beraber yumuşak ve akıcı melodiler üreten tarzı, sıklıkla Pat Metheny ve John Scofield ile karşılaştırılıyor. Daha önce Aaron Goldberg, Joe Martin, Eric Harland, Mark Turner ve Brad Mehldau gibi önemli müzisyenlerle çalışan gitaristin bir de The National Endowment for the Arts Composer’s Ödülü bulunmaktadır. Rosenwinkel solo projesi ile Babylon’da gitarının elli tonunu sergilemeye hazırlanıyor. 
 
Genç yetenek, tamamen yerli başarı gitarist ve besteci Bilal Karaman, 11 yaşından bu yana kendini caz dünyasına adamış bir isim. Jazz Dergisi tarafından son 10 yılın en iyi beş gitaristinden biri olarak anılan bu isim sahneyi L. Butch Morris, Lars Danielsson, Aydın Esen gibi ünlü isimlerle paylaşmış. Kendi müziğinin ötesinde Türk müziğini gelenekten koparıp cazla buluşturan bu isim Babylon sahnesini Kurt Rosenwinkel sonrası unutulmaz bir performansla devralmaya hazırlanıyor. Babylon sahnesinde bu akşam karşılaşabileceğiniz sürprizlere hazırlıklı olun. 
Kurt Rosenwinkel: Vokal, Gitar
Aaron Parks: Piyano
Eric Revis: Bas
Justin Faulkner: Davul
 


 

Martin Fondse ve Eric Vloeimans, 23. Akbank Caz Festivali kapsamında
2 Ekim 2013 Çarşamba akşamı Akbank Sanat'ta dinleyicilerle buluşacak.
 
Yeteneği ve müziğiyle kendisine yeni bir müzik alanı yaratan ve düşünsel sınırları birbirine bağlayan Martin Fondse, yıllar içinde Hollanda’nın önde gelen bestecilerinden biri oldu. Kompozisyon, doğaçlama, diyalog gibi müziğin farklı bileşenlerini dengeli bir şekilde kullanabilen Fondse, gerek kendi projeleri, gerek uluslararası alanda kabul görmüş orkestralar için kompozisyonlar yazabilen oldukça üretken bir isim. 
 
Bu üretkenliğin meyvelerinden biri de yine bir başka Hollandalı, Eric Vloeimans’ın trompetiyle katıldığı Testimoni projesidir. Yayımladıkları albümle 2012’de Edison Caz Ödülü’nü kazanan ikili, Akbank Caz Festivali’nde performanslarıyla oyunun kurallarını değiştirecek. Performans boyunca Martin Fondse ve Eric Vloeimans’a, Türkiye’nin başarılı yaylı çalgılar dörtlüleri arasında yer alan Lepidus Quartet de eşlik ediyor olacak.
 
Martin Fondse: Piyano, Melodika
Eric Vloeimans: Trompet
Hande Küden: Keman
Çağlar Haznedaroğlu: Keman
Öykü Koçoğlu: Viyola
Yılmaz Bişer: Viyolonsel

 
Kanadalı üçlü The Lost Fingers 23. Akbank Caz Festivali kapsamında
2 Ekim Çarşamba akşamı garajistanbul'da dinleyicilerle buluşacak.
 
Kanadalı sıra dışı topluluk The Lost Fingers, “çingene usulü caz” olarak adlandırdıkları kendilerine has müzikleriyle klasik pop parçalarını bambaşka bir formda yorumlayan bir oluşum. Şu ana kadar 3 albüm yayımlayan ve Kanada’nın en önemli müzik ödüllerinden Juno’ya aday gösterilen grup, 2008 yılında büyük çıkış yakaladıkları “Lost in the 80’s” adlı albüm çalışmalarıyla 3 ay içinde sadece Quebec’te 100.000 adet satış rakamına ulaşmayı başardı.  
 
Kanadalı üçlü The Lost Fingers, enerjisi yüksek caz öğeleriyle dolu eğlenceli performanslarıyla garajistanbul sahnesini ısıtmaya geliyor.
 
Alex Morissette: Kontrbas, Geri Vokal
Christian Roberge: Gitar, Vokal
Byron Mikaloff: Gitar, Geri Vokal

 
1930'ların cazına hayat veren Hot Jazz Band, 23. Akbank Caz Festivali kapsamında
3-4 Ekim'de Pera Palace Hotel Jumeirah'da dinleyicilerle buluşacak.
 
Avrupa’nın en köklü caz oluşumlarından biri olan Hot Jazz Band, 1920, 30 ve 40’ları kapsayan repertuarıyla sizi geçmişten günümüze uzanan müzikal bir yolculuğa çıkartmak üzere festivalin en özel gecelerinden birine davet ediyor. Eğlenceli ve renkli sahne şovlarıyla ön plana çıkan
topluluk müziklerinde 1930’lar caz müziği ile Macar melodilerini bir araya sunuyor.
 
Hot Jazz Band’in retro motifler kullandığı tarzını bir kalıba oturtmak zor olsa da  Louis Armstrong, Benny Goodman, Duke Ellington, Django Reinhardt, Artie Shaw, Bix Beiderbecke, Fred Astaire gibi isimler tatmin edici referans noktaları olacaktır. Öncesinde White Mink’in electro-swing arşivini sunacağı ve İstanbul Lindy Hoppers dans grubunun gerçekleştireceği swing atölyesiyle retro motiflere sahip Grand Pera Salonu'nda eşsiz bir swing gecesi yaşamaya hazır olun.
 
Tamás Bényei: Trompet, Banjo, Vokal
Zsolt Bera: Trombon, Alto Saksafon
László Fodor: Klarnet 
Attila Korb: Piyano 
Zoltán Juhász: Bas 
István Galbács: Davul
Pál Gáspár: Gitar, Banjo 
Éva Bolba: Vokal
 

 
23. Akbank Caz Festivali, buğulu ses Sophie Hunger'ı
3 Ekim 2013 Perşembe akşamı Babylon'da ağırlıyor.
 
Genç şarkıcı ve söz yazarı Sophie Hunger’ın ünü şimdiden İsviçre’nin sınırlarını aşmış durumda. Glastonbury Festivali’nde sahne alan ilk İsviçreli sanatçı olan Hunger, 2006’da yayımladığı Sketches on Sea’nin ardından Erik Truffaz ve Stephan Eicher gibi sanatçılarla çalışmaya başladı. 
 
The Guardian tarafından Laura Marling, Beth Orton ve Björk’ün bir sentezi olarak tanıtılan folk-rock sanatçısı, Madeleine Peyroux ile turneye çıktıktan sonra adını daha sık duyurmaya başladı. Son olarak bu yıl içinde kaydettiği The Danger of Light adlı albümünü dinleyicileriyle paylaşan Sophie Hunger, canlı performanslarında gitarı ve buğulu sesiyle herkesi etkilemeyi başarıyor.
 
Sophie Hunger: Vokal, Gitar, Piyano, Armonika, Saksafon
Alberto Malo: Davul, Perküsyon, Glockenspiel, Vokal, Ses

 
Şenol Küçükyıldırım, WeeD adını taşıyan yeni grubu ile 23. Akbank Caz Festivali kapsamında 6 Ekim 2013 Pazar akşamı Babylon'da...
 
Şenol Küçükyıldırım, WeeD adını taşıyan yeni grubu ile müziğin ustalarından, gitarist Şevket Akıncı ve bas gitarda Murat Çopur ile sahne alacak. Cecil Taylor, Ornette Coleman, John Cage gibi, avant-garde müziğin önde gelen üstadlarıyla çalışmış olan Şenol Küçükyıldırım "sound-based" serbest doğaçlama müziğe yeni bir boyut getiriyor. 
 
Inwards, Soundness ve Mother Tongue isimli projeleriyle ses getiren çalışmalara imza atan Şenol Küçükyıldırım, bu projesinde de yine seslerin sınırlarında gezinerek keşfedilmemiş olanın izini sürüyor.
 
Şevket Akıncı: Elektro Gitar
Murat Çopur: Bas
Şenol Küçükyıldırım: Davul

23. Akbank Caz Festivali kapsamında, Circus,Cinema and Spaghetti – Sexmob Plays Fellini: The Music Of Nino Rota 8 Ekim 2013 Salı akşamı Babylon'da olacak.
 
Steven Bernstein önderliğindeki Sex Mob, Grammy adaylığı bulunan Sexotica albümünün üzerinden geçen yedi yılın ardından bu kez Cinema, Circus & Spaghetti -Sex Mob Plays Fellini: The Music of Nino Rota projesiyle yeniden bizlerle birlikte! Eşi benzeri zor görülen müzikal bir dil kullanan Sex Mob, bu sefer Federico Fellini’nin filmlerine fon yaratan İtalyan besteci Nino Rota’nın eserlerinden yola çıkarak yaratıcılığın sınırlarını zorlayacak. New York’lu topluluk, filmlerinde sinema, sirk ve spagettiden, yani kendi yaşamının her anından esinlenen Fellini’nin izinden korkusuzca ilerliyor. Sexmob kendilerine has doğaçlama saykodelik melodileriyle dinleyenleri geçmişten günümüze uzanan   gerçeküstü ritimlerle buluşturuyor. Sex Mob’un müziğin kurallarını alt üst eden performansları festivalin kaçırılmaması gereken gecelerinden biri yapıyor.
 
Steven Benstein: Trompet
Briggan Krauss: Saksofon
Tony Scherr: Bas
Kenny Wollesen: Davul

İlhan Erşahin, 23. Akbank Caz Festivali kapsamında 9 Ekim 2013 Çarşamba akşamı Babylon'da…
 
İlhan Erşahin, İstanbul Sessions projesiyle, İstanbul’un eklektik ruhunu kendi tarzında tercüme ederken caz, rock, ve dans müziğinin öğelerini bir araya getiriyor. İlhan Erşahin’nin İstanbul Sessions projesi 2006 yılından bu yana Avrupa'nın en prestijli festivallerinden, Brezilya'ya, İstanbul'daki en büyük festivallerden, New York Summer Stage'e kadar pek çok önemli sahne de yer aldı. 2009'da usta Fransız trompetçi Erik Truffaz'ın konuk olduğu ilk albümlerini yayınlayan İlhan Erşahin ve ekibi, son olarak ikinci albümleri Night Rider 2012'de yayınlandı.
 
İlhan Erşahin: Saksafon
Alp Ersönmez: Bas
Turgut Alp Bekoğlu: Davul
İzzete Kızıl: Perküsyon

 

 

>>>  http://www.akbanksanat.com/caz-festivali/sanatcilar

 
Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
tenise@evetbenim.com
Bilgi: Biletix – 
http://www.biletix.com/etkinlik-grup/59010640/ISTANBUL/tr
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir