AKM de Son Durum: Ne zaman Açılıyor?

AKM'de Son Durum

 

Basın toplantısının ardından Bakan Günay, AKM şantiye alanını gezdi, bilgi aldı. Ardından da İstanbul Devlet Opera Balesi'nin Taksim Seyran Apartmanındaki idari binasına giderek, DOBGM Prof. Rengim Gökmen ve İDOB Müdürü Suat Arıkan ile görüşmeler yaptı. Bu arada, müdürlük katında İDOB arşiv çalışmalarını yapan kurumun 35 yıllık çalışanı ressam dekoratör İsmail Hakkı Aksu'dan yaptığı arşiv çalışmaları hakkında bilgi aldıktan sonra kurumdan ayrıldı.

İsmail Hakkı Aksu

 

2008’den beri kapalı durumdaki AKM'nin önünde gerçekleşen basın toplantısında bilgi veren Ertuğrul Günay, 30 milyonu Sabancı Holding'den’den olmak üzere 69 milyon liraya tamamlanacak restorasyonun ardından AKM’yi en geç 29 Ekim 2013’e, Cumhuriyet'in 90. yılına kadar bitirmeyi planladıklarını belirtti. Ancak Kültür Bakanlığı binanın 2013 sezonu kapanmadan bir performansa ev sahipliği yapmasını istiyor. İhaleyi üstlenen Yeni Yapı ve Taca firmaları ile Sabancı Holding yetkilileri ile birlikte toplantıya katıldılar.

Günay, restorasyon çalışmalarına ilişkin AKM önünde düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, AKM'nin 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında yenilenmesi için geliştirdikleri projenin, yer teslimi safhasında ''girişte müzik ya da kitap satış ünitesi istemiyoruz'', ''altındaki terzihane ve boyahanenin yandaki belediye arsasına götürülmesini istemiyoruz'', ''çatısına İstanbul'un zenginlerinin yararlanacağı bir İstanbul lokantası yapılmasını istemiyoruz'' gerekçeleriyle açılan dava sonucunda iptal edildiğini anlattı.

Mütevazi bir iyileştirme projesini 2010 sonuna yetiştirmek istediklerinde de kaynak bulmakta zorlandıklarını aktaran Günay, ''AKM'den daha güzel bir kültür merkezi olamaz mı İstanbul'da? Elbette olması gerekiyor. Türkiye, 30 milyondan fazla yabancı turist ağırlıyorsa, İzmir'in, Antalya'nın, Ankara'nın, İstanbul'un sadece doğasıyla ve tarihiyle değil, sanat etkinlikleri ve merkezleriyle de gündeme gelmesi gerekir ama burada bir kültür merkezi var. 50 yıldan beri bir tartışmanın konusu. Bu merkezi de bir an önce toparlayalım, belli akşamlar ya da her akşam ışığı Taksim'e yansısın. Bunu amaçladık'' diye konuştu.

Binanın estetik görünüme kavuşması için yenileme çalışmalarının yapılacağını belirten Günay, “İçinde 1200 kişilik büyük salonu var. 500 kişilik ve 200 kişilik başka salonlar var. Bu salonlar çağdaş teknolojiye uygun şekilde yenilenecek” dedi.  Salonların ısıtma, soğutma, teknik aksam ve sahne mekaniklerinin kötü olduğunu belirten . Günay, AKM’nin güçlendirme ihtiyacı olduğunu şu sözlerle vurguladı:

“Bina eskimişti. Sadece onarmayalım, daha iyileştirelim diye çalışıyoruz. Kuruldan geçti. Ruhsat verildi ve çalışmalar başladı. Hem güçlendireceğiz hem işin içine estetik katmaya çalışacağız. Binanın dünyadaki diğer kültür merkezleri ile kıyaslandığında estetik zarafetten yoksun olduğu konusunda yakınmalar vardı.”  

Basın toplantısının ardından Bakan Günay, AKM şantiye alanını gezdi, bilgi aldı. Ardından da İstanbul Devlet Opera Balesi'nin Taksim Seyran Apartmanındaki idari binasına giderek, DOBGM Prof. Rengim Gökmen ve İDOB Müdürü Suat Arıkan ile görüşmeler yaptı. Bu arada, müdürlük katında İDOB arşiv çalışmalarını yapan kurumun 35 yıllık çalışanı ressam dekoratör İsmail Hakkı Aksu'dan yaptığı
arşiv çalışmaları hakkında bilgi aldıktan sonra kurumdan ayrıldı.

Haber Kaynağı: İsmail Aksu i_haksu@yahoo.com.tr
Haber düzenleme: Tevfik Yalçın evetbenim
evetbenim@gmail.com

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir