Arsu Sahne Bahar Konserleri

ARSU SAHNE Bahar Konserleri 2017 sezonu, 11 Mart tarihinde değerli virtüöz akademisyen Prof. Metin ÜLKÜ ve kızı Ilgın ÜLKÜ Keman Piyano Resitali ile başlıyor.
20 Mayıs tarihine kadar sürecek olan rengarenk sezonda, bu sene de değerli üstatlar ile genç yetenekler aynı sahnede bir araya geliyor.
ARSU SAHNE 2017 BAHAR KONSERLERİ serisi, değerli virtüöz ve eğitimci METİN ÜLKÜ ile ülkemizin yükselen değerlerinden, genç yetenek kızı ILGIN ÜLKÜ ile başlıyor !
Baba ve kızının, birlikte vereceği konserde; Barok, Klasik, Romantik ve Çağdaş eserlerden oluşan çok renkli ve özel bir repertuar, Arsu Sahne'nin samimi ve sıcak ortamında seyircilerle buluşacak ve ardından söyleşi ile devam edecek…
ILGIN ÜLKÜ, Keman
1993 yılında İstanbul'da doğan Ilgın Ülkü, ilk müzik çalışmalarını anne ve babası Arzu Temizer ve Metin Ükü ile yaptı.
Keman eğitimine 9 yaşında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda Prof. Nuri İyicil ve Prof. Pelin Halkacı Akın'ın öğrencisi olarak başladı.
2003 yılında ilk kez kurulan Borusan Çocuk Trio'sunda çaldı ayrıca Borusan konserleri kapsamında Solo konserler verdi.
2006 yılında şef Rengim Gökmen yönetimindeki Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrasına seçildi.
İleriki yıllarda Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın bazı konserlerinde ve Yıldızlar Topluluğu Orkestrası’nın konserlerinde yer aldı. 2009 yılında Polonya'da Konstanty Andrzej Kulka'nın keman, Ewa Kovar'ın oda müziği ustalık sınıfları katıldı. Kurs içerisinde kendi eserinin de yer aldığı konserler verdi. Aynı yıl İstanbul'da Cihat Aşkın ve Pierre Amoyal'in ustalık sınıflarına katıldı. 2011'de Avusturya Kültür Ofisi'nden kazandığı bursla Salzburg Mozarteum Yaz Akademisi'de Dora Schwarzberg'in ustalık sınıfına katıldı ve kurs kapsamında konser vermeye hak kazandı.
2012 yılında Ysaye Kuartet üyesi Y. Markovich ile oda müziği çalıştı. Aynı yıl Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi'nde A. Bielow, Ç. İyicil ve L. David’in Ustalık Sınıfı’na katıldı.
2013 yılında Sesin Yolculuğu konserinde eserlerinin ilk seslendirilişi yapıldı, Süreyya Operası’da gerçekleşen konserde kendi de eserlerinden birini yorumladı.
2015 yılında Georgsmarienhütte’de Katrin Scholz’un Ustalık Sınıfı’na aktif olarak katıldı.
Ilgın Ülkü, MSGSÜDK Gençlik Orkestrası, Camerata Saygun Oda Orkestrası, Kopuz Oda Orkestrası, Klassische Philarmonie Nordwest Orkestrası ve Kammerensemble Konsonanz ile solist olarak konserler verdi.
MSGSÜ Devlet Konservatuvarı'ndaki eğitimine 2010 yılından beri çift bölüm okuyarak devam etti. Kompozisyon çalışmalarını Prof. Özkan Manav ve Prof. Hasan Uçarsu ile yaptı.
2013-2014 öğrenim yılında Erasmus Programı kapsamında Hochschule für Musik Theater und Medien Hannover'de eğitim almaya hak kazandı. Andrej Bielow ve Prof. Krzysztof Wegrzyn ile çalıştı. Barok keman derslerini Anne Röhrig'den ve oda
müziği derslerini Nicholas Rimmer'dan aldı.
2014 Haziran ayında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Prof. Pelin Halkacı Akın’ın sınıfından mezun olan Ilgın Ülkü Master keman eğitimine 2014 Ekim ayından itibaren Hochschule für Künste Bremen’de Prof. Katrin Scholz’un sınıfında devam etmektedir. Master eğitimi süresince bugüne kadar çok sayıda oda müziği ve solo çalışmalar gösteren Ilgın Ülkü Lions Club Ulusal keman yarışmasında Final için aday ikinci yarışmacı olarak gösterildi. Yine bu yıllar içerisinde Aşkın Ensemble üyesi ve solisti olarak seçildi.
Eğitimi 2015 Haziran ayında Kompozisyon Bölümü giriş sınavında başırılı olup çift bölüm okumak üzere Hfk Bremen’e kabul edilen Ilgın Ülkü daha sonra iki bölümün aynı anda okunamayacağı kuralından ötürü gelecek dönemden itibaren keman
eğitimiyle beraber kompozisyon eğitimini yan dal olarak sürdürecektir
METİN ÜLKÜ, Piyano
Metin Ülkü 1962 yılında Ankara'da doğdu. 1972 yılında İstanbul Devlet Konservatuarı Piyano Bölümü’ne girdi. Selman Ada, Lale Önge, Gülsin Onay’ın öğrencisi oldu. 
1974-1979 yılları arası Fransız Kültür Merkezi’ndeki Fransızca kurslarına devam etti ve Fransa Kültür Bakanlığı onaylı “Alliance Française” diploması aldı.
1978'den itibaren Kompozisyon Bölümü’nde Prof.Cengiz Tanç ile çalıştı. 1981 yılında Konservatuar’ın Piyano Bölümü Yüksek Devresi’nden Prof. Judith Uluğ’un öğrencisi olarak mezun oldu. Konservatuvar’daki öğrenimi sırasında Fransa’nın Nice şehrindeki Yaz Akademisi’nde Jeanne-Marie Darré ustalık sınıfına katıldı. 1982'de aldığı İsviçre bursu ile Cenevre'de Yaz Kursu’nda Nikita Magalof ile çalıştı. Lozan Konservatuarı'na girerek Brigitte Meyer'in öğrencisi oldu. Bu ülkedeki öğrenimi sırasında Salzburg'a giderek 1983’de Mozarteum Müzik Akademisi'ndeki Yaz Kursu'nda Prof. Carl Seemann ile çalıştı. Kasım 1984'te İstanbul'da Sevda Cenap And Vakfı’nca düzenlenen 4. Müzik Yarışması'nda Piyano Dalında Türk bestecisini en iyi yorumlayan piyanist ödülü ve 2.lik ödülünü aldı. Aynı yıl Lozan Konservatuvarı'nın Virtuosité diplomasını aldı. 1984-1985 yılları içinde  Cenevre'de Eduardo Vercelli ile çalıştı.
1985 yılında İstanbul'a döndü, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda hocası Prof.Judith Uluğ ile çalışarak Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlik eğitimini tamamladı. Bu dönemde Prof. Filiz Ali yürütücülüğünde Fransız Barok Müziği, Couperin ve Rameau hakkında ve Prof. Judith Uluğ’un danışmanlığında Çeşitleme Biçimi başlıklı eser metni çalışmalarını gerçekleştirmiştir. Bu dönemde, 1987’de M.S.G.S.Ü. Devlet Konservatuvarı’nca düzenlenen Yaz Kursu’nda İdil Biret ile çalıştı. Çeşitli çağdaş müzik konserlerinde çoğunlukla Türk bestecilerinin eserlerini seslendirdi. Çoğu eserin ilk seslendirmelerini gerçekleştirdi. 2000 yılında, Arzu Temizer Ülkü ile Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda çağdaş eserlerden oluşan iki-piyano resitali verdi. “Açık Radyo”da “Ludus Tonalis” adında çağdaş piyano eserleri hakkında programlar yaptı. Metin Ülkü Polonya, İsviçre, Kuveyt, İngiltere, Yunanistan ve Kıbrıs’ta çeşitli solo piyano ve oda müziği konserleri gerçekleştirmiştir. Çağdaş Türk Bestecileri’nin eserlerini ağırlıklı olarak seslendirdiği konserlerini sürdürmekte ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda Profesör Öğretim Üyesi olarak çalışmalarına devam etmektedir.
M.S.G.S.Ü. Devlet Konservatuvarı’nda Piyano Anasanat Dalı Bölüm Başkanlığı ve Uluslararası İlişkiler koordinatörlüğü görevleri yapmış, Ritmik ve Korrepetisyon Bölümü öğrencilerine Doğaçlama, Piyano Bölümü öğrencilerine Piyanoda Armoni dersleri vermiştir. Ayrıca Piyano Anasanat Dalı’ndaki çalgı ve Oda Müziği derslerinin yanı sıra Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlik öğrencilerine Fransız Bestecileri Piyano Müziği ve Bartok’un Piyano Müziği derslerini de vermektedir. Çok sayıda  Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlik öğrencisinin eser çalışması ve tezlerinde danışmanlık görevi üstlenmiştir.
Metin Ülkü’nün CD çalışmaları sürmekte olup, Nazife Güran (Kalan), Üç Çağdaş Türk Bestecisi (Kalan), İlhan Usmanbaş: Ölümsüz Deniz Taşlarıydı (Yapı Kredi Yayınları, 1. Baskı CD eki), “İstanbul’dan Yeni Müzik”, “Yolculuk”(Lilamüzik) başlıklı CD’lerde solo piano ve duo kayıtları bulunmaktadır. "5 Rumeli Türküsü" Şan-Piyano Düzenlemeleri Pan Yayıncılık tarafından basılmıştır.
Metin Ülkü Pera Piyano Yarışması’nda, Edirne Rotary Kulüp Piyano Yarışması’nda, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Ulusal Piyano Yarışması’nda jüri üyeliği görevinde bulunmuştur. Ecume (Fransa) ve Akdeniz Gençlik Orkestrası’nın (Fransa) davetleri üzerine Türkiye’de Müzik Eğitimi konulu seminer vermiş ve ustalık sınıfı hocalığı yapmıştır.
Arsu Sahne Bahar Konserlerinin açılışı olacak konser 6 yaş üstü tüm dinleyicilerine açık olacaktır.
VİYOLONSEL TRİO
18 Mart 2017  Cumartesi, saat: 18:00
Şevvel YILDIRIM, İlayda AYDIN, Şule Berna KONTAŞ, Zümrüt ALİYEVA piyano eşlik
Beril Özyazıcı Piyano Resitali
25 Mart 2017 Cumartesi, saat:18:00

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
İleti Haber: ARSU GÜZEL SANATLAR AKADEMİSİ <bilgi@arsuguzelsanatlar.com>

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir