BASIN AÇIKLAMASI: Devlet Tiyatroları Macunköy Tesislerine saldı sonucu hasar verildi…

BASIN AÇIKLAMASI

               Devlet Tiyatroları'nın 60 yılı aşkın süredir kullandığı İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesinin de içinde bulunduğu Devlet Tiyatroları Macunköy Tesislerine, 07 Nisan 2014 Pazartesi sabaha karşı saat 03.00 sıralarında izinsiz bir şekilde girilmiş ve ağır hasar oluşturulmuştur.

 
            İş makineleriyle bütün ağaçlar, mermer zeminler ve kurumun yemekhanesinin arka duvarı tahrip edilmiştir.
           
            Daha önce de aynı şekilde Devlet Tiyatrolarının Atölye Sahneleri’nin ve atölyelerinin bulunduğu tesise gece yarısı adeta baskın yaparak giren şirket yüzü aşkın ağacı kesmişti.
           
            Yenimahalle kaymakamlığının 13.03.2014 tarihli meni müdahale kararına ve Ankara 12.İdare Mahkemesinin yürütmeyi durdurma kararına rağmen hukuka aykırı bir şekilde araziye girilmiş ve bütün ağaçlar katledilmiştir.
           
            Konuyla ilgili Ostim Şehit Kadir Özcan Polis Merkezi Amirliği’ne suç duyurusunda bulunulmuştur. Olay yerine gelen polisler olaya müdahale etmek istemişler ancak polislerin üzerine kepçe sürülerek yıkım devam ettirilmiş ve takviye ekip gelene kadar bütün ağaçlar katledilmiştir.

           
            Genel Müdürlüğümüz sorumluların gerçekleştirdikleri bu kabul edilemez fiillerin gerektirdiği her türlü mali, idari ve cezai yaptırıma uğratılmasının takipçisi olduğu gibi, meydana gelen zarar ve tahribatın giderilmesi ile alanın yeniden ihyası için gerekli önlem ve tedbiri de alacaktır.
 
            Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ömer Çelik de konuya yüksek hassasiyet göstermektedir ve konunun takipçisi olunmasını istemiştir.

HABER KAYNAK: DEVLET TİYATROLARI GENEL MÜDRLÜK
Telefon:(+90 312) 309 39 20 @: basin@devtiyatro.gov.tr
Telefon/Fax:(+90 312) 311 95 19 twitter.com/devtiyatro
Web: http://www.devtiyatro.gov.tr/ https://www.facebook.com/devlettiyatrolari
bilet@istdt.gov.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir