BBDSO "Mozart 260 Yaşında" Konseri

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Letonya asıllı orkestra şefi Gints GLINKA yönetiminde  "MOZART 260 YAŞINDA" konserin solistleri arp sanatçısı Çağatay Akyolve flüt sanatçısı Bülent Evcil'e eşlik ediyor.  Mozart'ın Flüt ve Arp için konçertosu ile Skriyabin'in Senfoni Nr 2 Op 29 seslendirilecek
BBDSO-Mozart afiş

http://www.olaytv.com.tr/video/senfoni-senfoni-31-01-2016-7452192
MOZART 260 YAŞINDA!
BBDSO, “İyi ki doğdun Mozart” başlıklı konserinde, 35 yıllık yaşamına 600’ün üzerinde eser sığdıran, hastalardan bebeklere, çiçeklerden hayvanlara, müziğinin yararları bilimsel araştırmalara konu olmuş müzik tarihinin en büyük dehalarından biri, Wolfgang Amadeus Mozart’ın 260.Doğumgününü kutluyor. 

Mozart 260 yaşında28 Ocak 2016 Perşembe akşamı saat 20:00'de Atatürk Kongre ve Kültür  Merkezi’nde, Letonya asıllı orkestra şefi Gints GLINKA şefliğinde gerçekleşecek konserin ilk yarısında, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, ülkemizin önde gelen Arp sanatçılarından Çağatay Akyol ve önemli flüt sanatçılarından Bülent Evcil’i ağırlayacak. İkili, Guiness Dükü’nün kızıyla birlikte çalmak üzere Arp ve Flüt için Mozart’a  sipariş ettiği konçertosunu BBDSO eşliğinde seslendirecek. Eser bitmeye yakınken dük siparişinden vazgeçse de, bu ünlü konçerto  günümüzde bu iki çalgı için yazılmış en güzel eserlerden biri olarak tanınıyor.
gints glinkaProgram
W.A.Mozart “Flüt ve Arp için Konçerto K.299”
A.N.Skriyabin “Senfoni Nr.2 Op.29”

Skriyabin’in görkemli eseri ilk kez Bursa’da !
Konserin ikinci yarısında ise, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, 1871-1915 yılları arasında yaşamış, Rus sembolizminin müzikteki öncülerinden Aleksander Skriyabin’in 2 numaralı senfonisini ilk kez seslendirecek. Skriyabin’in “Chopinvari” piyano eserleri ardından henüz tonal akımda yapıtlar verdiği 1901 yılında bestelediği, Çaykovski, Wagner ve Strauss’tan esintiler taşıyan romantik yapıt, beş bölümden oluşuyor.
Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası Konseri, Bursa Filarmoni Derneği, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Uludağ Premium katkılarıyla, 28 Ocak 2016 Perşembe akşamı saat 20:00'de Atatürk Kongre ve Kültür  Merkezi’nde gerçekleşecektir.
BBDSO-sponsorlar
LOGO EVETBENİM

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
Haber Kaynak: Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası/ http://www.bursasenfoni.gov.tr/tr/concerts/detail/con_id/19

evetbenim4

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir