BEDRİ BAYKAM BARCELONA-PİCASSO MÜZESİ NDE

 

BEDRİ BAYKAM

BARCELONA-PİCASSO MÜZESİ’NDE

BEDRİ BAYKAM, WARHOL, BASELITZ, BASQUIAT, ROSENQUIST, BANKSY, CHERI SAMBA, TADANORI YOKOO VE CATTELAN'LA BERABER BARSELONA PİCASSO MÜZESİ'NDE…
 

 
Barselona Picasso Müzesi'nde düzenlenen "Picasso Sonrası: Çağdaş Tepkiler" (Post-Picasso: Contemporary Reactions) sergisi 6 Mart günü açıldı. Amerikalı küratör Michael FitzGerald'ın düzenlediği sergide Baykam'ın yanı sıra Jean-Michael Basquiat, Jasper Johns, Baselitz, Andy Warhol, Bansky, George Condo, James Rosenquist, Cheri Samba, Fred Wilson, Maurizio Cattelan, Vik Muniz, Tadanori Yokoo ve Faith Ringgold gibi dünyaca ünlü isimler yer alıyor.
 
 
Kürator FitzGerald, sergiye paralel düzenlediği panele Bedri Baykam, Atul Dodiya, Zhang Hongtu, Constanza Piaggio ve İbrahim el-Salahi'yi davet etti. Büyük ilgi gören oturumda her sanatçı  Picasso ile olan sanatsal ve düşünsel bağları çerçevesinde gelişen sanatsal yolculuklarını anlattılar. Baykam, Picasso'nun sürekli değişkenliği ve korkusuzca kendini yenileme kapasitesiyle kendisi için gençlik yıllarından beri örnek teşkil ettiğini belirtti. Ayrıca, 1981 yılında ürettiği "Fahişenin Odası"ndan 4-D'lerine, Boş Çerçeve serisinden Kennedy cinayeti ile ilgili kimi işlerine kadar, Kübizm'in 360 derecelik uzam anlayışının da nasıl yol gösterici bir unsur olabildiğini aktardı.
 
 
FitzGerald, serginin 200 sayfalık kataloğunda Baykam'dan ve onun 1984 "San Francisco Manifestosu" ile "Maymunların Resim Yapma Hakkı" teorisinden oldukça detaylı şekilde bahsediyor. FitzGerald Müze'de yaptığı konuşmada, bu serginin Picasso'dan etkilenen sanatçıların çalışmalarından bir derleme olmadığını, Picasso ile ilişkileri süren bağımsız ve çağdaş sanat ortamına çok önemli vurgular getiren sanatçıların işlerini bir araya getirmek üzere yola çıktığını söyledi. Küratör ayrıca Baykam'ın 2007'deki  "Aman Tanrım, Matmazeller 100 Yaşında!" başlıklı uluslararası sergi projesinin, kendi hazırladığı serginin kökenlerinden biri olduğunu da açıkladı.
 
 
Barselona Picasso Müzesi'ndeki sergi, 29 Haziran 2014 tarihine kadar gezilebilir.
 
 


Bedri Baykam

 
Bedri Baykam, 7 Mart-29 Haziran 2014 tarihleri arasında gerçekleşecek olan“Picasso Sonrası: Çağdaş Yansımalar” isimli sergide yer alıyor…

Baykam, Barcelona-Picasso Müzesi’nde gerçekleşecek olan “Picasso Sonrası: Çağdaş Yansımalar” isimli sergiye  “Avignon Haremi 100 Yaşında” (The Harem" d'Avignon is 100 Years Old) eseriyle katılıyor.

Serginin küratörlüğünü üstlenen Prof. Michael FitzGerald (Trinity College-ABD), daha önce de 2006-2007 yılları arasında Whitney Museum’da sergilenen “Picasso ve Amerikan Sanatı” sergisinin de küratörlüğünü yapmıştı.

Baykam’ın yanı sıra Jasper Johns, Faith Ringgold ve Fred Wilson (Amerika), Chéri Samba (Kongo Cumhuriyeti), Guillermo Kuitca (Arjantin), Vik Muniz (Brezilya), Folkert de Jong ve Rineke Dijkstra (Hollanda), M. F. Husain ve Atul Dodiya (Hindistan) gibi uluslararası 42 sanatçının eserleri yer alıyor.

Picasso’nun 21. yüzyıl  sanatına olan etkilerinin önemini açığa çıkarmak amacıyla düzenlenen sergi, aynı zamanda Picasso’nun sanatının ve isminin tüm dünyadaki sanatçılar arasında nasıl başarılı bir iletişim kurma olanağı sağladığını da açıkça gösteriyor. Barcelona Müzesi sergi hakkında şu yorumu getiriyor: “İsminin Modernizm’in temeli olarak anılmasındaki en önemli nedenlerden biri, Avrupa sanatını Batılı olmayan kaynaklarla tanıştırması ve varolan resim, heykel üzerine modern çalışmaları aşan tartışmalar yaratmasıdır. Aynı şekilde bu sergi resmin ve heykelin haricinde, Picasso’nun video veya fotoğraf gibi değişik tekniklerde çalışan sanatçıların üzerinde bıraktığı etkiyi de bize gösteriyor”
Picasso’nun eserleri bu sergi dahilinde yer almıyor. Fakat ünlü usta Picasso ve çağdaş sanatçılar arasında iletişim yaratılması amacıyla, Müze’nin kalıcı koleksiyonunun sergilendiği galerisindeki eserler ayrıca izlenebilecek.

Bedri Baykam ayrıca 6 Mart günü Picasso Müzesi'nde saat 19.00'da başlayacak panele katılacak. Serginin küratörü Michael FitzGerald'ın yöneteceği yuvarlak masa buluşmasında Baykam dışında şu dört sanatçı yer alacak:  Ibrahim El-Salahi, Zhang Hongtu, Atul Dodiya ve Constanza Piaggio.

Haber Kaynak:
Bedri Baykam
bedribaykam1@gmail.com
Görsel: Tevfik Yalçın
evetbenim.com arşiv

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir