Bergama Oratoryosu: Sunağın Gözyaşları Dünya Prömiyeri (20 Eylül 2022)

“Gülümden Alev Karaman
23 Eylül 2022:
Bergama Oratoryosu’nun ardından…
Yoğun katılımlı ve duygu yüklü izleyicimizle gerçekleştirdiğimiz dünya prömiyerine emek veren herkesi gönülden kutluyorum 👏Ahmed Adnan Saygun Senfoni Orkestrası ve KorosuSayın Tunç Soyer, Anadolu’nun kayıp parçalarını anavatana kazandırma yolundaki çabalarınız ve sağgörünüz olmasaydı bu eser olmazdı, teşekkürler 🙏 Sayın Prof. Dr. Suat Çağlayan, şiirlerinizin ilhamıyla yol alırken desteğinize desteğinize teşekkürler.Bitmek bilmeyen enerjisine hayran kaldığım, çözümcü ve çalışkan sevgili arkadaşım Tolga Taviş, harika müziklerin ve seninle çalışmak zevkti. 💫🎶Minicik bir fikirden, fotoğrafları gördüğünüz son ana kadar tüm işin ve organizasyonun mimarı sevgili arkadaşım Emel Akçay’a sonsuz teşekkür ediyorum, koşuşturmaları sırasında bir an yakalayıp tek kare fotoğraf çektiremedim. 🌹
Yapıtın anlatımını üstlenen değerli tiyatro sanatçısı Hakan Gerçek, sevgili dostlar soprano Eylem Demirhan Duru, mezzosoprano Ferda Yetişer, tenor Erdem Erdoğan ve bas Engin Suna, içsel yorumlarınızla eserimize ruh verdiniz, varolun 👏
Koro şefimiz Çiğdem Aytepe ve korrepetitörümüz Tuğçe Doruk emeklerinize sağlık.
Ahmed Adnan Saygun Senfoni Orkestrası ve Korosu’nun değerli sanatçıları emeğinize, yüreğinize sağlık. Bir özel teşekkür de uluslararası kırkyama (patchwork) sanatçısı sevgili arkadaşım Günsu Güngör’e. Dünya prömiyerinde giymem için özel koleksiyonundan bu eşsiz parçayı bana verdiği için. 🤩Zeus Sunağı’nın ait olduğu topraklara kavuşması dileğiyle…Emel Akçay:
BİR DÜNYA PRÖMİYERİ
Heyecanlıyız…
31 Ağustos 20221870’li yıllarda toprağından koparılan ve bugün Berlin’de Pergamon Müzesi’nde sergilenen “Zeus Altarı”nın anavatanına geri dönmesi için yapılan tüm çalışmaları desteklemek amacıyla yaratılan BERGAMA ORATORYOSU “Sunağın Gözyaşları” Sn.Suat Çağlayan’ın şiirlerinden alınan ilhamla İzmir Büyükşehir Belediyesi siparişi üzerine yazılmıştır.
Bergama Oratoryosu “Sunağın Gözyaşları” eseri 20 Eylül’de sunağın ait olduğu topraklarda Dünya Prömiyeri yapacak.
Emeği geçenlere sonsuz teşekkürler…
Beste: Tolga Taviş
Libretto: Gülümden Alev Karaman
Şef:Tolga Taviş
Koro şefi:Çiğdem Aytepe
Ahmed Adnan Saygun Senfoni Orkestrası ve Korosu
Anlatıcı: Hakan Gerçek
Soprano: Eylem Demirhan Duru
Mezzo soprano: Ferda Yetişer
Tenor: Erdem Erdoğan
Bas:Engin Suna
Tunç Soyer
Suat Çağlayan
İzmir Büyükşehir Belediyesi
İzBB Kültür SanatGülümden Alev Karaman:
Berlin’de, onu ilk gördüğümde 2005 yılıydı. Görkemi karşısında herkes gibi benim de dilim tutulmuştu. Yıllar boyu Anadolu’nun bağrından parça parça sökülüp taa “Berlin’e götürülmüştü. Coşkulu bir hayranlıkla incelemiştim. Evet, Bergama’dan kaçırılan Zeus Sunağı’dan söz ediyorum.
Avrupalılar, uygarlıklar beşiği Anadolu’dan çıkarılan tarihi eserlere, kültürlerinin manevi temeli olarak gördükleri bu antik çağ yapıtlarına ilgi göstermiş, adeta yarıştaymışçasına kaçırmakta sakınca görmemişler.
Derken geldik 2021 yılına. Meğer o zamandan kader tanrıçaları Moiralar benimle ilgili başlamışlar çoktan örmeye geleceği, kim bilirdi ki.… 😇 Zeus Sunağı’nın acısını şiire yansıtan kültür eski bakanımız Sayın Suat Çağlayan’ın şiirinden yola çıkıp bir sahne eseri yaratma fikri beni nasıl da heyecanlandırdı. Böylece mitolojinin uçsuz bucaksız denizinde coşku, iştah, biraz endişe ama çokça zevkle yol almaya başlamıştım bile.
Uygarlıkların anavatanı Anadolu topraklarının değerlerine ve ulusal kültürümüze hizmet edenlere saygıyla giriştiğimiz macerada yol arkadaşım değerli müzik insanı, besteci ve orkestra şefi sevgili Tolga Taviş’e özel teşekkürlerimi sunuyorum. Kalemimden dökülen sözcüklere öyle güçlü müzikler yazdı ki içimizden taşan duygu sunağın gözyaşları oldu aktı.
Geçirilen uzun aylar ve çokça emek sonunda “Bergama Oratoryosu Sunağın Gözyaşları” ait olduğu topraklarda Bergama Asklepion Antik Tiyatrosu’nda 20 Eylül 2022’de dünya prömiyeri yapacak. Heyecanımı paylaşmak istiyorum.
Bergama ve Anadolu topraklarına olan gönül borcuyla eseri sahiplenen ve hayata geçmesini sağlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer’e, her fikrimizi heyecanla karşılayıp desteğini esirgemeyen Sayın Suat Çağlayan’a, AASSM müdürlüğüne yürekten teşekkür ediyorum.
“İki türlü kavga vardır bu dünyada
Biri övülmeye değer öteki de yermeye
Özden, apayrıdır bu iki kavga
Kanlı savaşa götürür biri
İnsanoğluna yararlıdır diğeri”*
“Doğru, bükülmez bir çeliktir
Haklı olan kullanır Zeus’un kalkanını
Kavuşur hak ettiği onuruna
Özlemini çektiği yurduna”
*Hesiodos, İşler ve Günler”
Sayfa Düzeni: Tenise Yalçın tenise.yalcin@gmail.com
Haber İçerik: Görsel ve yazılar özel izinle facebook Gülümden Alev Karaman sayfasından alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir