ÇEHOV HAFTASI ŞUBAT AYINA DAMGA VURDU 18 – 23 Şubat 2014

 

“ÇEHOV HAFTASI” ŞUBAT AYINA DAMGA VURDU
“Hafta Boyunca 16 Bin Seyirci Tiyatroyla Buluştu”

 
Devlet Tiyatroları bu yıl ilkini düzenlediği ‘Çehov Haftası’ ile 16 bin sanatseveri tiyatro ile buluşturdu.
Modern kısa öykülerin kurucularından Rus tiyatro yazarı Anton Çehov’un eserlerinin sahneye taşındığı hafta boyunca 51 temsil gerçekleştirildi.

“Üç Kız Kardeş”, “Martı”, “Sevgili Doktor”, “Vişne Bahçesi”, “Kuğu’nun Şarkısı ‘Bir Evlenme Teklifi’”, “Vanya Dayı”, “Çehov Makinası” ve “Ayı/Teklif” oyunlarının sahnelendiği haftada İstanbul, Bursa, Adana, İzmir, Ankara ve Van Devlet Tiyatrosu sanatçıları da bir araya geldi.Altı ilin farklı uyarlamalarıyla sahnelenen temsiller gördüğü ilgiyle Şubat ayına damgasını vurdu.

Mart'ta "1. Bursa Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali"
Devlet Tiyatrolarının 2014 sürprizleri bununla sınırlı kalmıyor. Devlet Tiyatroları Mart ayına Bursa, 1.”Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro” festivaliyle damga vurmaya hazırlanıyor. 8-22 Mart tarihleri arasında dokuzu yabancı, dördü şehir tiyatrosu ve altısı Devlet Tiyatrosu yapımı toplam 19 farklı oyun tiyatroseverlerin beğenisine sunulacak.


Vişne Bahçesi

“Anton Çehov’un Başyapıtları Sanatseverlerle Buluşuyor”

18 – 23 Şubat 2014

       

ÇEHOV HAFTASI’NA BÜYÜK İLGİ
“Bilet Satışları Yüzde 95’e Ulaştı”

 
BAŞKENTTE ‘ÇEHOV’ RÜZGARI
“Anton Çehov’un Başyapıtları Sanatseverlerle”
 
Devlet Tiyatroları tarafından bu yıl ilki düzenlenen ‘Çehov Haftası’Ankara’nın farklı sahnelerinde perdelerini açtı.
 
“Üç Kız Kardeş”, “Martı”, “Sevgili Doktor”, “Vişne Bahçesi”, “Kuğu’nun Şarkısı ‘Bir Evlenme Teklifi’”, “Vanya Dayı”, “Çehov Makinası” ve “Ayı/Teklif” adlı oyunlar ilk gün salonları yüzde yüz dolduran seyirciler tarafından izlendi.
 
İstanbul, Bursa, Adana, İzmir, Ankara ve Van Devlet Tiyatrosu yapımı Çehov eserleri 23 Şubat’a kadar, 51 temsille Başkente sanatın soluğunu taşımaya devam edecek.
 
Rusya Büyükelçisi Martı’yı İzledi
 

Bursa Devlet Tiyatrosu tarafından ‘Çehov Haftası’nda sergilenen oyun dün Şinasi Sahnesi’nde perde dedi.
 

Tiyatro oyununa Rusya Büyükelçisi Andrey Gennadiyeviç Karlov, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan, Devlet Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Kurt ve vatandaşlar katıldı.
 
Temsil öncesi sanatçıları kutlayan ve çiçek veren Karlov, “‘Çehov Haftası’nın düzenlenmesinde emeği geçen herkese ülkem adına teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.
 
‘Martı’, Ataol Behramoğlu’nun çevirisi ve Levent Suner’in yönetimiyle bu hafta boyunca Şinasi’de seyirciyi selamlayacak.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün bu yıl ilkini düzenlediği ‘Çehov Haftası’nın bilet satışları tiyatroseverlerin yoğun ilgisi neticesinde yüzde 95’e ulaştı.

Modern kısa öykülerin kurucularından Rus tiyatro yazarı Anton Çehov’un eserlerinden derlenen 51 temsilin biletleri bitmek üzere.

Ankara’nın farklı sahnelerinde 18-23 Şubat tarihleri arasında seyirciyle buluşacak temsillerin bilet satışları 5 Şubat’ta başladı.

Çehov’un “Üç Kız Kardeş”, “Martı”, “Sevgili Doktor”, “Vişne Bahçesi”, “Kuğu’nun Şarkısı ‘Bir Evlenme Teklifi’”, “Vanya Dayı” ve Matei Visniec’in yazdığı “Çehov Makinası” kapalı gişe perde açacak. Yine Çehov oyunlarından “Ayı/Teklif”’in ise doluluk oranı yüzde 90’lara ulaştı.

İstanbul, Bursa, Adana, İzmir, Ankara ve Van Devlet Tiyatrosu sanatçılarını bir araya getiren ve altı ilin farklı uyarlamalarıyla sahnelenecek olan temsillerin genel bilet satış oranı yüzde 95.

Hafta süresince 16 bin kişinin tiyatroyla buluşması beklenirken, bugüne kadar 15 bin bilet satıldı.
Tiyatroseverlerin yoğun ilgisinden dolayı etkinlik gününe kadar tüm oyunların dolması bekleniyor.
Oyunların biletleri internetten ve Devlet Tiyatroları gişelerinden satışa sunulmaya devam ediyor. 

Devlet Tiyatroları tiyatronun klasik eserlerini seyirciyle buluşturmaya devam ediyor.
 
Modern kısa öykülerin kurucularından Rus tiyatro yazarı Anton Çehov 18-23 Şubat tarihleri arasında Başkentte tiyatroseverlerle buluşacak.
 
“Çehov Haftası” boyunca temsil edilecek oyunların biletleri yarın (5 Şubat Çarşamba) satışa çıkıyor.
 
Ocak ayında bir ilke imza atarak İngiliz ozan ve oyun yazarı William Shakespeare’in eserlerini sahneye taşıyan Devlet Tiyatroları, şubat ayına Anton Çehov’la damga vurmaya hazırlanıyor.
 
Çehov’un “Üç Kız Kardeş”, “Martı”, &l
dquo;Sevgili Doktor”, “Çehov Makinası”, “Vişne Bahçesi”, “Kuğu’nun Şarkısı”, “Vanya Dayı” ve “Ayı/Teklif”
oyunları Ankaralı tiyatroseverlerin beğenisine sunulacak.
 
Oyunlarında geçiş dönemi Rusyası ve rejimin son döneminin etkileri görülen Anton Çehov'un karakterlerine bakıldığında Rus toplumunun tüm katmanlarından tiplemeler gözlemlemek mümkün. Ayrıca özveri, sabır, çalışkanlık da Çehov’un oyunlarında sıkça işlediği konular.
 

İstanbul, Bursa, Adana, İzmir, Ankara ve Van Devlet Tiyatrosu yapımı ‘Çehov’ eserlerine ilişkin program şöyle:

 
18 – 23 Şubat tarihleri arasında Ataol Behramoğlu’nun dilimize çevirdiği ve Mehmet Birkiye’nin yönettiği İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı “Üç Kız Kardeş” Çayyolu Cüneyt Gökçer Sahnesi’nde;
18 – 22 Şubat tarihleri arasında Mete Gürman’ın dilimize çevirdiği ve yönettiği İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı “Çehov Makinası” Akün Sahnesi’nde;
18 – 23 Şubat tarihleri arasında Ataol Behramoğlu’nun dilimize çevirdiği ve Levent Suner’in yönettiği Bursa Devlet Tiyatrosu yapımı “Martı” Şinasi Sahnesi’nde;
18 – 23 Şubat tarihleri arasında Neil Simon’un oyunlaştırdığı, Sevgi Sanlı’nın dilimize çevirdiği ve Zeynep Su Kasapoğlu’nun yönettiği Adana Devlet Tiyatrosu yapımı “Sevgili Doktor” İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi’nde;
18 – 23 Şubat tarihleri arasında Ataol Behramoğlu’nun dilimize çevirdiği ve Vladlen Alexandrov’un rejisörlüğünü yaptığı İzmir Devlet Tiyatrosu yapımı “Vişne Bahçesi” Küçük Tiyatro’da;
18 – 22 Şubat tarihleri arasında Yılmaz Gruda’nın dilimize çevirdiği ve Aclan Büyüktürkoğlu’nun rejisörlüğünü yaptığı Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı “Kuğu’nun Şarkısı” Oda Tiyatrosu’nda;
18 – 23 Şubat tarihleri arasında Ataol Behramoğlu’nun dilimize çevirdiği ve Erhan Gökgücü’nün rejisörlüğünü yaptığı Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı “Vanya Dayı” Stüdyo Sahne’de;
18 – 23 Şubat tarihleri arasında Yılmaz Gruda’nın dilimize çevirdiği ve Metin Oyman’ın yönettiği Van Devlet Tiyatrosu yapımı “Ayı/Teklif” Altındağ Tiyatro Sahnesi’nde.


Anton Pavlovich Çehov
(29 Ocak 1860 Tagonrog Rusya-15 Temmuz 1904 Badenweiler Almanya) 

 
Oyunların biletleri internetten ve Devlet Tiyatroları gişelerinden satışa sunulacak.
 
Devlet Tiyatrolarının 2014 projeleri bununla sınırlı kalmayacak. Mart ayına ise bir başka ilkle damga vuracak: Bursa 1. “Balkan Ülkeleri Uluslararası Tiyatro Festivali”.


DEVLET TİYATROLARI PROGRAM:

HABER KAYNAK:
Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü
Basın ve Halkla İlişkiler
tiyatrobasin@gmail.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir