Dansçı, Eğitmen ve Koreograf Kaya İlhan Yaşamını Yitirdi…

Cumhuriyet tarihinin ilk bale sanatçılarından 

Dansçı, Eğitmen ve Koreograf  Kaya İlhan Yaşamını Yitirdi…
 

Kaya İlhan: (26 Şubat 1926- 3 Ekim 2013)
Kaya İlhan: (26 Şubat 1926- 3 Ekim 2013)

 

26 Şubat 1926’da Hayrettin ve Nimet çiftinin Isparta’da dünyaya gelen kızıdır.
 

İlköğretimini Ortaköy 23. ilkokulun'da, Lise öğretimini ise Fevzi Ati Lisesi'nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Filolojisi bölümünden mezun oldu. 1938 yılında Hitler’in vahşetinden ülkeye sığınan Mari Anna Uns ile bale eğitimine başladı. 1944 yılında Eminönü Halk Evi’nin yararına “Büyük Bedri Raks” temsilinden sonra, 1950’de ilk kez profesyonel olarak Ses Tiyatrosu’nda koreografisini yaptığı “Yaşamak” adlı eserini dans etti.
 

Muhsin Ertuğrul’un ısrarlı daveti ile İstanbul’dan Ankara’ya giderek Devlet Opera ve Balesi’ne katıldı.

1950 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde Deli Dumrul ile başladığı koreografi çalışmalarını sürdürürken Almanya’da bilgi-görgü araştırmalarına bu alanda devam etti.

 

Kaya İlhan: (26 Şubat 1926- 3 Ekim 2013)
Kaya İlhan: (26 Şubat 1926- 3 Ekim 2013)

 

1956 yılında burslu olarak bir yıl süreyle Londra’da Royal Akademi'de eğitim aldı.

1961 yılında A.B.D.’ye gitti, böylece A.B.D.’ye giden ilk Türk dansçımız olma ünvanını kazandı. Bu ziyaretiyle ilgili daha sonraları “Martha Graham ile tanıştım bütün hayatım değişti” dediği Amerika macerası başladı.. El emeğini sevdiği için 9 yıl NewYork’ta uzun yıllar evli kaldığı Eralp Akkoyunlu ile birlikte gemileri 'Yosun' u ortaya çıkardılar.
 

1992’de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin Modern Dans Sanat Dalı'nın kurucu eğitmenlerinden biri oldu.
 

İlk profesyonel sahne deneyimini yaşadığı Eminönü Halk Eğitim Merkezi’nde on yılı aşkın bir süre Dans, Tiyatro ve 'Hareket Laboratuarı'nı  profesyonel sanatçılarla birlikte halka ulaştırmaya çalıştı.

Günümüzde de buradan eğitim almış birçok sanatçı kendi alanlarında başarılara imza atmıştır.

Türkiye’nin en önemli tiyatro eğitim kurumlarından olan İstanbul Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi’nde 1992’den itibaren eğitimler veren İlhan, tiyatronun ve diğer gösteri sanatları disiplinlerinin eğitiminin önemini hayatı boyunca savunmuştur.
 

2008 yılındaki 16. İKSV Uluslararası Tiyatro Festivali’nde “Sonsuza İskele” projesi sanatçının koreograf olarak çalıştığı son eser olmuştur.
 

Cumhuriyet tarihinin ilk balerinlerinden olan, dansçı, eğitmen ve koreograf  Kaya İlhan, 4 Ekim 2013 Cuma günü saat 10.30’da Ortaköy Afife Jale Sahnesi’nde düzenlenecek olan törenden sonra öğle namazını takiben Bebek Camii’nden Aşiyan mezarlığından uğurlanacaktır.

 

 

Haber Kaynak: Dündar İncesu dncesu@yahoo.com

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir