Devlet Tiyatroları 60. yılı ödüllerle kutlanıyor…


DEVLET TİYATROLARI’NIN 60. YILINDA
TAKSAV’DAN ÖZEL ÖDÜL

14. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali'nin açılış töreninde sahibini bulan "Tiyatro Özel Ödülü"ne bu yıl kuruluşunun 60. yılını 60 yeni yerli oyun ve 60 sahne projesiyle kutlayan “Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü” değer görüldü. Ödül, 13 Kasım 2009 tarihinde Büyük Tiyatro'da gerçekleştirilen törenle, TAKSAV sorumlusu Yener Aksu tarafından Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin'e verildi.

Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat İçin Vakıf (TAKSAV) tarafından düzenlenen festivalin açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül, Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürü Lemi Bilgin, Devlet Tiyatroları Başrejisörü Rüştü Asyalı, sanatçılar ve birçok tiyatrosever katıldı. Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin'e ödülünü festival sorumlusu Yener Aksu verdi.

"Onur Ödülü" Işıl Kasapoğlu’na

Lemi Bilgin'in yanı sıra Devlet Tiyatroları yönetmeni Işıl Kasapoğlu da ödüle layık görüldü. Onur Ödülü sahibi olan Kasapoğlu "Aktörler var olduğu sürece, seyirci de var olacaktır. O nedenle, bana niye tiyatro yaptığımı sorduklarında, ’dünyayı değiştirmek için’diyorum" diyerek mesleğine ne kadar aşık olduğunu ifade etti. Kasapoğlu, ödülünü Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’dan aldı.

Festival “Emek Ödülü” Devlet Tiyatroları emektarı “Hüsamettin Eraslan”a

 

40 yılı aşkın süredir Devlet Tiyatroları’nda özveri ve başarıyla çalışan, birçok ulusal ve uluslararası organizasyonlarda görev alan Eraslan, ödülünü Yenimahalle Belediye Başkan Yardımcısı Şenol Balaban’dan aldı. Eraslan’ın konuşması ise tiyatro çalışanının nasıl olması gerektiğini özetliyordu: "Tiyatroda çalışmak, her şeyden önce yürek ister, gönül ister, özveri ister, sabır ister, sağlam karakter ister, bilgi, beceri ve doğruya yönlendirme, zamanla yarışma ister; kısacası tiyatro herşey ister, çünkü emeğin seyirci ile güzel buluşmasını ister"

Haber Kaynak: İleti Haber,;Tolga Savaşçı
 DT Basın Halkla İlişkiler Bölümü
Haber Düzenleme: Tevfik Yalçın evetbenim

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir