DEVLET TİYATROSU BASIN AÇIKLAMASI

 
 
BASIN AÇIKLAMASI

Bugün bazı basın yayın organlarında yer alan "Tiyatrocu mu Saray Soytarısı mı" başlıklı asılsız haber üzerine açıklama yapılması ihtiyacı duyulmuştur.
​            Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın davetlisi olarak ülkemize gelen Rusya Devlet Başkanı Sayın Vladimir PUTİN onuruna düzenlenen ziyaret programı kapsamında 01.12.2014 tarihinde sergilenen dramatizasyon konusunda Cumhurbaşkanlığı yetkilileri tarafından Devlet Tiyatrolarının katkıları istenmiştir.
​            Konu hakkında alınan bilgiler çerçevesinde, Mevlana, Tolstoy, Ömer Hayyam ve Puşkin, rol kişi dramatizasyonu, kostümleri, plastik makyajı, dekor realizasyonu, ilgili mevzuata uygun şekilde görevlendirilen 12 kişilik bir ekiple hazırlanmıştır. Dramatizasyonda kullanılan metinler, büyük bölümü Rusça olduğundan önceden seslendirilmiştir.
Devletimizin en üst Makamının bir resmi programı kapsamında sanatsal bir etkinliğin de yer alması sanata verilen değerin göstergesidir. Sanatçılarımızın performansı da tüm katılımcılar tarafından takdir edilmiştir.
Buna karşın; bir gazetede yapılan asılsız ve provokatif bir haberde, etkinlik kapsamında büyük kültür insanlarının canlandırılmasında oyuncusundan kostümcüsüne, makyözünden baş realizatörüne emek harcayan sanatçılarımızın tırnak içinde “konu mankeni” ve “animatör” olarak sunulmasını; DT oyuncuları ifade etmiş gibi kullanılan “Biz saray soytarıları mıyız? Sanat ve sanatçı hiçbir dönemde bu kadar aşağılanmamıştı” yaklaşımını şiddetle kınıyoruz.
Ayrıca bu dramatizasyonun küçümseme ve değersizleştirme adına animasyon olarak nitelendirilmesini, animatör sanatçılarına yapılan büyük bir haksızlık olarak sanat adına esefle karşılıyoruz.
Masa başından yapıldığı aşikâr olan bu maksatlı haberde, DT oyuncuları açıklama yapmış gibi lanse edilerek, "Soytarı" "Palyaço"  "Konu mankeni" "Animatör" benzetmeleriyle sanatçılarımızın itibarsızlaştırılmasını sanatçılarımız adına DT Genel Müdürlüğü olarak esefle kınıyoruz.
Kurumumuzu ve sanatçılarımızı yıpratmaya yönelik  yapılan bu art niyetli haberleri kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.
 

14/12/2014
 

       Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü 06050 Ulus/ANKARA
 
Telefon :(+90 312) 309 39 20                                          @: basin@devtiyatro.gov.tr
Telefon/Fax:(+90 312) 311 95 19                                       twitter.com/devtiyatro
Web: http://www.devtiyatro.gov.tr/                                                           https://www.facebook.com/devlettiyatrolari

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir