DT; Oytun Şanal ve Ferdi Merter Fosforoğlu'nu yitirmenin üzüntüsünü yaşıyor.

Devlet Tiyatroları, Oytun Şanal ve Ferdi Merter Fosforoğlu’nu yitirmenin üzüntüsünü yaşıyor.

Devlet Tiyatrosu: “Tiyatro Oyuncusu Oytun Şanal’ı Kaybettik”
Ankara Devlet Tiyatrosu emekli oyuncusu Oytun Şanal (81) 19 Eylül Çarşamba günü hayata veda etti.
Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt Oytun Şanal’ın vefatı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Kurt mesajında, “Devlet Tiyatrosu emekli sanatçımız Oytun Şanal’ın vefatını teessürle öğrenmiş bulunuyorum. Kendisine Allah’tan rahmet; ailesine, sevenlerine ve tiyatro camiasına sabır ve başsağlığı diliyorum” dedi.
OYTUN ŞANAL KİMDİR?
1937 yılında İstanbul’da doğan sanatçı, 1960 yılında Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Yüksek Bölümünü bitirdi. Aynı yıl stajyer sanatçı olarak Devlet Tiyatrolarında göreve başlayan Şanal, çok sayıda oyunda görev aldı. Sanatçı, 2002 yılında yaş haddinden Devlet Tiyatrosundan emekli oldu.
GÖREV ALDIĞI OYUNLARDAN BAZILARI:
Othello, Midas’ın Kulakları, Köroğlu, Ağaçlar Ayakta Ölür, Köşebaşı, Bizim Şehir, Nalınlar, Antigone, Kapıyı Aç, Dolap Beygiri, Büyü, Gecenin Kulları ve Martı…

DEVLET TİYATROLARININ ACI KAYBI
“Tiyatro Oyuncusu Ferdi Merter Fosforoğlu’nu Kaybettik”
Ankara Devlet Tiyatrosu emekli oyuncu ve DT eski başrejisörü Ferdi Merter Fosforoğlu (79) 19 Eylül Çarşamba günü hayata veda etti.
Ankara Devlet Tiyatrosu emekli sanatçısı Merter için 21 Eylül Cuma günü Küçük Tiyatro’da saat 10.30’da tören düzenlenecek.
Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt da Ferdi Merter Fosforoğlu’nun vefatı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Kurt mesajında, “Devlet Tiyatrosu eski başrejisörlermizden, emekli sanatçımız Ferdi Merter Fosforoğlu’nun vefatını teessürle öğrenmiş bulunuyorum. Kendisine Allah’tan rahmet; ailesine, sevenlerine ve tiyatro camiasına sabır ve başsağlığı diliyorum” dedi.
FERDİ MERTER FOSFOROĞLU KİMDİR?
1939 yılında İstanbul’da doğan sanatçı, 1962 yılında Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Yüksek Bölümünü bitirdi. Aynı yıl stajyer sanatçı olarak Devlet Tiyatrolarında göreve başlayan Merter, elliyi aşkın oyunda oyuncu ve rejisör olarak görev aldı. Sanatsal çalışmalarının yanı sıra; 1976’da Devlet Tiyatrolarında Çalışanlar Derneği (Detça)’yı kurdu. Genel Sekreterlik ve Genel Başkanlık yaptı. 1999-2000 yılları arasında Başrejisörlük görevinde bulundu.
93-94 yılları arasında Devlet Tiyatroları Edebi Kurul üyeliğine seçilen sanatçı, 86-87’de Adana, 2001-2002 yılları arasında da Ankara Devlet Tiyatrosu Müdürü olarak görev yapmıştır. Merter, 2003 yılında yaş haddinden Devlet Tiyatrosundan emekli oldu.
YÖNETTİĞİ OYUNLARDAN BAZILARI:
Silahlar ve Çiçekler, Alaaddin ve Sihirli Lamba, Cephede Piknik, Gülünç Kibarlar, Sevgili Tiyatro, Bunu Yapan İki Kişi, Barbaros Hayrettin…
GÖREV ALDIĞI OYUNLARDAN BAZILARI:
Kuğular Şarkı Söylemez, IV. Murat, Hep Vatan İçin, Bir Sabah Gülerek Uyan, III.Selim, Aman Bana Bir Eğlence, Yanlışlıklar Komedyası…

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
Bilgi: Devlet Tiyatroları Basın Bülteni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir