Dünya Sanatçısı İdil Biret ve İDSO

ELEŞTİREL BAKIŞ

Hayati Asılyazıcı
hayatiasilyazici@aydinlikgazete.com

Dünya Sanatçısı İdil Biret ve İDSO

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO) olağan hafta sonu konserinde ünlü solistimiz İdil Biret’e eşlik etti. Konserin 3 önemli özelliği vardı. Birincisi İdil Biret’in seslendirip yorumladığı F. Liszt’in “I. Piyano Konçertosu (Mi Bemaol Majör)”ü yorumlaması.

Bu bestede yine 3 özellik gördük. Liszt’in romantik ve güçlü tekniğinin sanatçımız tarafından olağanüstü güzellikte yansıtıldığını, 2.’si bu yorumunda sanatçımızın kendi biçemi(üslubu)nin damgasını vurmasıydı. 3.’sü de Şef Pirolli ve İDSO, Biret’e aynı güzellikte eşlik etmesi oldu. İdil Biret de her zaman olduğu gibi piyano konçertosunun nasıl seslendirileceği konusunda, dinleyicilere net bir yorum sunarak, genç sanatçıların da bu ve buna benzer konçertolarda nasıl yorum yapacaklarını göstermiş oldu. Doğal anlamında bunu bir Biret’in gösterme anlamında kullanmıyorum. Ama romantik bestecilerin nasıl yorumlanacağı konusunda inanılmaz güzellikte bir piyano şöleni vardı. Bu ilgi gittikçe büyüdü ve ‘bis’ olarak seslendirdiği parça ile bu sevgi selini böylece tamamlamış oldu.

İDSO ilk parça olarak F. Mendelssohn’un “Fingal Mağarası” uvertürunü seslendirdi. Bu da bestecisine uygun yorum ve teknikle sunuldu. Burada şef Pirolli’nin büyük katkısı vardı.
Konserin ikinci bölümünde orkestra tarafından Beethoven’ın 6. Senfonisi (Pastoral Senfoni) seslendirildi. Burada önemli bir konuyu belirtmek isterim. Pastoral senfoninin seslendirilişinde Şef Pirolli’nin orkestrası ile yapmış olduğu işbirliği, bestecinin yapıtı düzeyindeydi. Yine romantik dönemin bestecilerindeki yorumu artık İDSO’nun doğal bir başarıyla sürdürülmekte olduğunu görüyoruz.

İDSO’nun konserlerinin sponsorluğunu yapan Denizbank’ın her konsere nasıl ilgi ve özen gösterdiğini, bir ev sahibi gibi davrandığını özellikle belirtmek istiyorum. Orkestra da yerleşik bir düzene kavuştuğu için başarılı konserle vermekte. Orkestra her ayın ilk haftasında Caddebostan Kültür Merkezi’nde konser vermekte ve 3 haftayı Fulya Kültür Merkezi’nde tamamlamaktadır. Şunu eklemek gerekir, konserlerin düzenli mekanda verilmesi her topluluğun başarısında etkin olmaktadır.

Orkestra şefi Pirolli, ülkemizin orkestralarını yakından tanıyan, uzun yıllar emek veren bilgi ve görgüsünü orkestralara aktarmasını bilen başarılı bir şeftir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir