Emek Ödülü ne Tiyatro Eleştirmeni Atila Sav değer görüldü.

17.ULUSLARARASI ANKARA TİYATRO FESTİVALİ
“EMEK ÖDÜLÜ”
TİYATRO ELEŞTİRMENİ
ATİLA SAV’A

 
            Oğuzhan Müftüoğlu, Can Yücel, Rıfat Ilgaz, Emin Galip Sandalcı, Baskın Oran, Fikret Başkaya, Korkut Boratav, Halit Çelenk, Ali Asker, Halil Ergün, Aytaç Arman, Erbil Tuşalp, Gençay Gürsoy, Haluk Gerger, Hayri Kozanoğlu ve birçok ismin katılımı ile 1993 yılında kurulan TAKSAV’ın 1995 yılından bugüne gerçekleştirdiği “Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali”nin 17.’si, 16 – 26 Kasım tarihleri arasında gerçekleştiriliyor.

            Festival kapsamında bu yıl verilecek olan ödüllerden “Emek Ödülü”ne Tiyatro Eleştirmeni Atila Sav değer görüldü.

            Ödül 16 Kasım 2012 Cuma günü Saat 19:30’da Büyük Tiyatro’da gerçekleştirilecek olan    festival açılışında düzenlenecek törenle verilecek.

            2004 yılından bu yana verilen emek ödüllerini bugüne kadar; Prof. Dr. Sevda Şener, Prof. Dr. Ayşegül Yüksel, Talat S. Halman, Hüsamettin Eraslan veŞenol Tiryaki değer görüldü.


ATİLA SAV

 
Atila SAV
1931 yılında Ankara’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Ankara’da yaptı. 1948′de Ankara Atatürk Lisesi’ni bitirdi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesine yazıldı. 1952 yılında mezun oldu. 1953 yılında avukat olarak Ankara Barosu’na yazıldı.

Meslek çalışmalarının yanısıra tiyatro eleştirmenliği de yapan Sav’ın birçok dergi ve gazetede eleştirileri yayımlandı. Tiyatro yazıları Tercüman, Milliyet, Cumhuriyet gazetelerinde ve Yenilik, Yeditepe, Meydan, Dönüşüm, Oyun, Sahne dergilerinde yayımlandı. Kuruluşundan beri Milliyet Sanat’ta (1972) yazmaktadır. Bir kısım tiyatro yazıları Devlet Tiyatroları’nın Eğitim yayınları arasında yayımlandı. (Tiyatro Üzerine Yazılar)

Atatürk’ün kurucusu olduğu Türk Dil Kurumuna 1959 yılından kapatıldığı tarih olan 1982′ye kadar üye olan Sav Kurumda yönetim kurulu üyeliği ve asbaşkanlık görevlerinde de bulunmuştur. Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Başkanlığı da yapan Sav, o dönemde 27 Mart Tiyatro Günü Bildirgesini de kalem aldı. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosunun kuruluşundan beri oyun seçme kurulu üyeliği görevini de yapmaktadır. TAKSAV’ın düzenlediği Ankara Tiyatro Festivali’nin danışma kurulu üyesidir.

Baroda serbest avukat olarak çalışırken çeşitli dönemlerde Baro Yönetim Kurulunda görev yaptı. 1969 yılında Türkiye Barolar Birliği’nin kuruluşunda ilk yönetim kurulunda Genel Sekreterlik, 1970 yılında Ankara Barosu Başkanlığı gibi görevlerde bulundu.

1971 yılında TBMM dışından Çalışma Bakanı olan Sav, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı da yaptı.
Mart 1980’de Türkiye Barolar Birliği Başkanlığına seçilen Sav’ın bu görevi 1983 tarihine kadar sürdü.
Sav,1983 Haziran’ında SODEP (Sosyal Demokrasi Partisi) kurucuları arasında yer alarak, Genel Başkan Yardımcılığı ve Genel Sekreterlik görevlerinde bulundu. SODEP – Halkçı Parti birleşmesinde görev yapan Sav, SHP’de MKYK üyesi oldu.

1992′de siyasal partilerin yeniden yaşama dönmesi sürecinde CHP’de Ankara İl Başkanlığı görevine getirilen Sav daha sonra Parti Meclisi üyeliğine seçildi. MYK üyeliği ve Genel Sekreter Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Aralık 1995’te 20. Dönem Hatay Milletvekili olarak seçilen Sav görevi sürecinde Anayasa Komisyonu Başkanlığı ve üyeliği görevlerinde bulundu.

Meslek yaşamı süresince çeşitli dönemlerde Baro Dergisi yayın kurulunda çalışan Sav’ın, mesleki ve siyasal konulardaki yazı ve makaleleri çeşitli meslek dergileri ve günlük gazetelerde yayımlandı.
Türk Hukuk Kurumu, Dil Derneği, Anadolu Kulübü, Türk Parlamenterler Birliği, Sanat Kurumu gibi kuruluşların üyesi olan Sav, Nuyan Ölçer Sav ile evli olup iki çocuk babasıdır.

Basın Danışmanı
Atila Gürçay

Haber Kaynak:  Tolga Savaşçı tolgasavasci@yahoo.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir