Emre Şen; Kadıköy Süreyya Operası nda sanatseverlerle buluşuyor


http://www.sureyyaoperasi.org

EMRE ŞEN, piyano 
07.04.2014 Pazartesi, saat: 20:00

Kadıköy Süreyya Operası

Program: 
 
J. S. BACH Do Minör Partita No.2 
 
F. LİSZT Petrarca Soneti No.104 
 
S. RAHMANİNOV Corelli'nin bir Teması Üzerine Çeşitlemeler Op.42 
 
F. LİSZT Vallée d’Obermann 
 
"Geştalt şimdiki zamana odaklanan, fikirler veya bilgiden çok deneyime önem veren varoluşçu bir yaklaşımdır. Geştalt yaklaşımıyla yaşamak tarafsızca bakıp değerlendirmeyi, seçimlerimiz konusunda daha özgür ve esnek olabilmeyi, her şeyden önemlisi ise şu an ile temas edebilmemizi kolaylaştırır. Geştalt Psikoterapi eğitimi; çaldığım eserlerde öğrendiklerim, anladıklarım ve fikirlerimin  ötesinde, deneyimime sarılmamı ve her müzik yapışımda başka, taze bir anlatıma açık olmamı sağladı. Sanat zaten görünenin, sözlerin, şeklin ötesine uzanarak  ifade edilemeyeni yaşamak ihtiyacıyla ortaya çıkan çeşitli anlatım biçimlerini içerir. 
Bu doğrultuda, herhangi bir sanat eserini formül haline getirip bir plandan ibaret olarak görürsek, onun canını, yaşamını almış veya en iyi ihtimalle azaltmış oluruz. 
Geştalt yaklaşımıyla yaşamak, "Ben böyleyim" "Bu eser böyledir" gibi cümleler yerine "Bu ana kendimi bırakıyorum, bakalım neler olacak?" veya "Bu eserle şu anda var oluyorum" gibi yeni olana daha açık, maceraperest, aynı zamanda da bilgi, fikir ve düşünceyi dışlamadan, bir araç olarak görüp kullanan bir duruştur. " 


Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim

tenise@evetbenim.com
Kaynak:  Kadıköy Süreyya Operası / http://www.sureyyaoperasi.org/

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir