Erkin Onay: Sanat ve bilimle uğraşın, üretin, katkı verin

Erkin Onay: Sanat ve bilimle uğraşın, üretin, katkı verin

Erkin Onay, keman/ Fotoğraf:Tenise Yalçın evetbenim
Erkin Onay

Erkin Onay 

Evrensel sanat ve bilim sadece bir ülkenin gelişmişliğinin göstergesi değil aynı zamanda en önemli sosyal mirası olarak çocukların yaşamlarını şekillendirir. 
Ancak bilim ve evrensel sanatın el ele geliştiği ülkelerin kendi arabaları, mikroçipleri, yazılımları, kısacası kendi kendilerine yetecek teknolojileri, bilgileri ve sosyal barışları olduğunu görmek zor olmasa gerek. 
Şu anda Çin' in dünyanın hakim gücü olamamasını, evrensel sanat alananında yetersiz kalmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Ancak bunun bilincindeler, Avrupa ve Amerikanın sanat okulları yıllardır Çinlilerle dolup taşıyor ve oradan yetişen öğretmenler ülkelerinde her yerde evrensel sanatın temellerini atıyorlar. 20 yıl sonra bu açığı kapatmış olmaları mümkün. Özgür düşünce ve yaratıcılık ellerine bu dünyanın lideri olmak için gereken aletleri verecektir. En iyi tasarımlar, yazılımlar, ürünler orada icat edilecektir ve bu dünyanın sadece ucuz işçisi olmaktan kurtulacaklardır. 
Buna göre bir ülkede evrensel sanatın ve bilimin var olmasını ve gelişmesini sağlamak devletin en büyük gururu, şerefi ve onuru olmalı diye düşünüyorum.
Bilerek "sağlamak" diyorum, desteklemek değil. Evrensel sanat ve bilim bir ülkenin altyapısıdır. Richard von Weizsäcker'in dediği gibi kimsenin aklına "bu yol yapımını devlet destekledi", "bu çocuk oyun bahçesi devlet tarafından desteklendi" ve benzeri "altyapı çalışmaları devlet desteklidir" demek gelmez. 
Evrensel sanat ve bilim özgür bir ülke olmak istiyorsanız en azından bu kadar önemli. 
Sağlamak diyorum çünkü sosyal miras rant kaygısıyla oluşturulamaz. 
Bizde ise Osmanlı mantığı ile evrensel sanat hep başkalarına bırakılmaktadır. Evrensel sanat üstümüze yapıştırılmış, bize uymayan bir şey gibi görülmektedir, tehlikelidir. 
Özgür düşünceyi ve yaratıcılığı geliştirmektense bu ülke onyıllarca, başkalarının yarım asıl geçmişte kalan teknolojisiyle üretilen kargacık burgacık arabalara emanet etmiştir evlatlarını o ülkelerin köleliği altında . 
Öte yandan genç bir Türk gidiyor ve Avrupa'nın önde gelen araba üreticilerine onların gurur duyduğu arabalar tasarlıyor, belki de Türkiye'de kendine yer ve iş bulamadığından…
Festival adı altında milyarlarca liraya bu dünyanın büyük orkestralarının yedek kadroları ile konserler düzenlenmekte. O bütçe ile Türkiye'nin bütün köylerine değil okul, bir de yanına sanat okulu kurulabilinirken… 
İnanılmaz yetenekli insanımız, verimli topraklarımız var, her yerden bir deha çıkabiliyor. Yeter ki kendini geliştirebilecek bir ortam bulsun. 
Üretelim ve ürettiğimiz her şeyin değerin bilelim ve üstüne daha iyilerini inşa edelim. 
Evrensel sanat ve bilim bir yapıştırma değil, insanlığa ait, insanın kendini geliştirmesini sağlayan en önemli harçtır. 
Sizin, çocuğunuzun sosyal mirasında katkınız olmasını istiyorsanız sanat ve bilim ile uğraşın, üretin, katkı verin. 
Maddi miras eriyip gidebilir, hiç bir anlamı olmaz. Ancak sosyal miras, bilgiye ve aydınlığa, medeniyete doğru giden bir merdivenin basamağı olur ve bu merdiven her daim yükselir. 
En içten sevgi ve saygılarımla
Erkin Onay

 
Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
tenise@evetbenim.com
Kaynak:  Erkin Onay'dan alıntı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir