Fazıl Say ın Su ve İlk Şarkılarım adlı yapıtları Festival açılışında


Asya Kafkasyalı

" 8 Kasım Cuma akşamı Fazıl Say'ın genel sanat yönetmenliğini, Kadir Dursun'un ise organizatörlüğünü yaptığı 14. Antalya Piyano Festivali, yine geceye damgasını vurarak başlamış oldu. Bu kez açılışta Fazıl Say'ın kendi eserleri yer almıştı. İlk yarıda sanatçının piyano ve orkestra için yazdığı 'Su' adlı konçertosu vardı. Fazıl Say bu eserini üç bölüme ayırmış. Mavi Su denizleri, Kara Su gece yarısında gölleri, Yeşil Su ise nehirleri anlatıyor bizlere. Mavi Su ile içinizi huzur ve sonsuzluk duyguları kaplıyor. Kara Su ile bir yandan kuş ve kurbağa sesleriyle mutluluk hissederken, bir yandan da gecenin sessizliğinde hafifçe ürpermeden duramıyorsunuz. Yeşil Su ise hiç durmadan sonsuza dek şırıl şırıl akan nehirler gibi içinize sıcacık umutlar ve sevinçler getirerek akıyor. Eser boyunca üç bölümde de sular zaman zaman tüm orkestra enstrümanlarını dolaşıyor ama sonunda hep birlikte Fazıl Say'ın parmaklarının ucundaki tuşlara doluşuyorlar. Ve böylece konçerto başından sonuna kadar aynı zamanda muhteşem bir 'Senfonik Şiir' tadı sunuyor dnleyicilere. Son yıllarda artık iyice Antalya'nın gururu olmaya başlayan Devlet Senfoni Orkestrası ve Orkestra Şefi Naci Özgüç eser boyunca gayet başarılı bir şekilde Fazıl Say'a eşlik ediyor ve sonunda hep birlikte bizlere müziğin içinden 'Hayat sudan geldi ve yine suya döner' diyorlar. 

 
İkinci bölümde Fazıl Say'ın şarkıları yer alıyor. Bu sefer kendisi eşlikçi olarak geçiyor piyano başına. Şerkıları seslendirecek olan Serenad Bağcan, daha ilk eser olan Memleketim'i söylemeye başlar başlamaz, Fazıl Say'ın neden dolayı 'Şarkılarım şimdi seslerini buldular' dediğini çok iyi anlıyoruz. Nazım Hikmet , Metin Altıok, Cemal Süreya, Ömer Hayyam, Can Yücel, Pir Sultan Abdal, Orhan Veli ve Muhyiddin Abdal'ın şiirlerini Fazıl Say'ın notalarıyla dile getiren Serenad Bağcan, güzel sesinin sağlam tekniği, olağanüstü yorum gücü, tiz tonlardaki kadife yumuşaklığı, vücut dilinin sesine çok profesyonelce eşlik etmesi ve sahneye çok yakışan zarif duruşu ile izleyicilerden tam not alarak, bestecinin şarkıları için ne kadar isabetli bir seçim yaptığını doğrulamış oluyor. Fazıl Say'ın eşliği ise artık yağmur damlalarına dönüşmüş durumda. Ruhlarımızı okşayan yumuşacık tınılar geliyor kulaklarımıza tuşlardan. Ve doğal olarak son şarkı da bittiğinde, tüm salon her zaman olduğu gibi yine ayakta, sevgi ve takdir dolu alkışlarını sunuyor dakikalarca."
ASYA KAFKASYALI

Alıntı: Sanatçı Asya Kafkasyalı'dan izin alınarak yayımlanmıştır.

 
Alıntı görseller: Serdar Aydın – facebook sayfası https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10151964452131893&set=pcb.10151964465751893&type=1&theater

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
tenise@evetbenim.com
Kaynak: Asya Kafkasyalı iletisi
Fazıl Say, Naci Özgüç,Serenenad Bağcan alıntı görseller: Serdar Aydın – facebook  sayfası
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10151964452131893&set=pcb.10151964465751893&type=1&theater

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir