Gülsin Onay: 2024’ün hepinize sağlıklı, mutlu, bol müzikli günler getirmesini dilerim.

Sevgili Dostlarım ve Müzikseverler,
2023 yılını, kâh sevinç, kâh üzüntüyle geçirerek geride bıraktık, 2024’e umutla girdik.
2023’de Ocak ayında ilk konserim için Adana’daydım. Eski arkadaşım Timothy Redmond’un şefliğinde, en sevdiğim eserlerden biri olan Rachmaninoff’un 3. Konçertosu’nu Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ile seslendirdim.
Bir hafta sonra Türkiye’nin güneydoğusu ve Suriye’de korkunç bir deprem yaşadık. Çok sayıda can kaybına ve akıl almaz bir yıkıma neden olan bu felaket karşısında büyük bir üzüntüye boğulduk. Deprem sırasında İngiltere’deki evimdeydim. Cambridge Üniversitesi’ndeki arkadaşlarımın ve iyi niyet elçisi olduğum UNICEF’in yardımıyla Cambridge’de depremzedeler yararına, çok ilgi gören bir konser düzenledim. Deprem bölgesinde yaralar halen sarılmış değil; felaketin bu yılki yıl dönümünde, destek amacıyla İstanbul’da düzenlenecek büyük bir konsere daha katılacağım.
2023 hem yoğun hem çok yönlüydü. Önde gelen performanslar arasında İstanbul Müzik Festivali konserleri, Bükreş’teki Athenaeum Yaz Festivali ve İstanbul’da muhteşem şef Gábor Takács-Nagy ve CRR Senfoni Orkestrası ile Saygun’un 1. Piyano Konçertosu’nun seslendirilmesi yer aldı. Almanya, Fransa, Belçika ve İngiltere’de resital turları yaptım, İtalya, Belçika ve İngiltere’de ustalık sınıfları verdim. Ünlü Chetham’s Müzik Okulu’nda olağanüstü yetenekli genç öğrencilerle 3 gün Masterclass ve bir resital verdim. Genç yetenekleri ayrıca Almatı, Astana, Chieti, İzmir, Adana ve Ankara’daki yarışma jürilerinde de dinledim. Bu arada Türkiye genelinde birçok resital ve konçerto ile sahne aldım, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı kutlamaları kapsamında Ankara ve Londra’da gala konserleri verdim.
Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında İzmir ADS Piyano Akademisi’nde ilki düzenlenen “Uluslararası Gülsin Onay Piyano Festivali ve Yarışması” benim için büyük bir onurdu. Bu Festivale katılmaktan ve yarışma jürisine başkanlık etmekten büyük mutluluk duydum. Etkinlik çok başarılı geçti, bu yıl ikincisi yapılacak olan Festivali sabırsızlıkla bekliyorum. Haftalık radyo programım “Gülsin Onay’la Radyo 3 Atöleyesi” bugüne kadar 300’ü aşkın kez yayınlandı ve 7. yılına girdi.
Ayrıca geçtiğimiz yıl Eren Levendoǧlu ile birlikte düzenlediğimiz Gümüşlük Müzik Festivali’nin 20. yılıydı. Birbirinden güzel konserlerin yanı sıra genç müzik yeteneklerine yönelik ustalık sınıflarıyla dolu bir festival yılını daha başarıyla geride bıraktık.
Sevgili annem Ayşe Gülen Reusch’u 17 Eylül’de, sevgi ortamında geçirdiği uzun bir hastalık sürecinin ardından 95 yaşında kaybettik. Fedakar, sevgi dolu bir anne olmasının yanı sıra piyanist olmam için beni teşvik eden, kariyerim boyunca bana her an destek olan ilk öğretmenimdi o. Huzur içinde yatsın.
Şimdi 2024’ün projeleri ve  planlar üzerinde çalışıyorum.  Bunlar arasında, kemancı oğlum Erkin Onay’la birlikte  vereceğim konserler var. Nisan ayında Almanya’da bir resital turumuz olacak. Budapeşte Franz Liszt Oda Orkestrası ile İstanbul ve İzmir festivallerinde konserler de var. (Ayrıntılı bilgileri web sitemde bulabilirsiniz.)
2024’ün hepinize sağlıklı, mutlu, bol müzikli günler getirmesini dilerim.
Gülsin Onay

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın/tenise.yalcin@gmail.com – Haber ve görseller: Gülsin Onay

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir