Gülten Dayıoğlu, Çogem 2015 Sanat Ödülü ne değer görüldü

"Gülten DAYIOĞLU Çocuk ve Gençlik Edebiyatı 2015 Sanatçı Ödülü"
Ödül Töreni
30 Nisan 2015 Perşembe, saat: 14:00
Ankara Üniversitesi Tandoğan Yerleşkesi
ANKARA ÜNİVERSİTESİ ÇOGEM 2015 ÇOCUK VE GENÇLİK EDEBİYATI
SANATÇI ÖDÜLÜ BASIN DUYURUSU
Ankara Üniversitesi Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÇOGEM), çocuk ve gençlik edebiyatıyla ilgili olarak yurtiçinde ve yurtdışında araştırmalar yapan, görsel ve dilsel birer uyaran olarak çocuğa göre olan kitapların, çocukların gelişim süreçlerine ve onların okuma kültürü edinmelerine katkıları konusunda toplumu aydınlatıcı çalışmalar gerçekleştiren bilimsel bir kurumdur. Ülkemizde, bir üniversite bünyesinde çocuk ve gençlik edebiyatıyla ilgili çalışmalar yapan ilk ve tek araştırma ve uygulama merkezi olan
ÇOGEM’in temel sorumluluklarından biri de başta çocuk ve gençlerde olmak üzere toplumumuzda bir sanat bilinci ve duyarlığı oluşturmaktır. ÇOGEM, edebiyat yapıtlarının çocuk ve gençlerin gelişim süreçlerindeki yerini bilimsel bir anlayışla kamuoyu ile paylaşmak; ülkemizde okuma kültürü konusunda duyarlık oluşturmak; sanatçıları, bilim insanlarını nitelikli yapıtlar vermeye özendirmek amacıyla “Ankara Üniversitesi ÇOGEM Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Sanatçı (Yazar) Ödülü” vermeyi kararlaştırmıştır. Ödülün verilmesinde, yazarın (sanatçının) ülkemizde çocuk ve gençlik edebiyatının kurumsallaşmasına, çocuk ve gençlerin okuma kültürü edinmelerine yapıtlarıyla katkı sağlamış olması, temel bir ilke olarak öncelenmiştir. Belirlenen ilkeler doğrultusunda ÇOGEM Danışma Kurulu Üyelerinin “Ankara Üniversitesi ÇOGEM 2015 Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Sanatçı Ödülü”ne ilişkin görüşlerine başvurulmuştur. Danışma Kurulu Üyelerinden gelen dönütler ve ÇOGEM Yönetim Kurulu Üyelerinin yapmış olduğu değerlendirmeler sonucunda “Ankara Üniversitesi ÇOGEM 2015 Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Sanatçı Ödülü”ne Gülten DAYIOĞLU değer görülmüştür.
 
Gülten DAYIOĞLU’na ödülü 30 Nisan 2015 tarihinde saat 14.00’te Ankara Üniversitesi Tandoğan Yerleşkesinde gerçekleştirilecek bir törenle verilecektir. Ödül törenine ilişkin bilgiler cogem.ankara.edu.tr adresinden duyurulacaktır. 
Prof. Dr. Sedat SEVER
ÇOGEM Müdürü
 
Ankara Üniversitesi Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÇOGEM) 2015 Sanatçı Ödülü Töreni’ni onurlandırmanızı saygıyla dilerler.
İZLENCE:
Müzik Dinletisi
Konuşmacılar:
Prof. Dr. Sedat SEVER (Ankara Üniversitesi ÇOGEM Müdürü)
Emin ÖZDEMİR (Dilci, Yazar)
Doğan HIZLAN (Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Danışmanı)
Gülten DAYIOĞLU (Yazar)
Prof. Dr. Erkan İBİŞ (Ankara Üniversitesi Rektörü)
Prof. Dr. Erkan İBİŞ
Ankara Üniversitesi Rektörü ve Prof. Dr. Sedat SEVER
Ankara Üniversitesi ÇOGEM Müdürü
 
Tarih: 30 Nisan 2015 Saat: 14.00 Yer: 100.Yıl Salonu-Ankara Üniversitesi Rektörlüğü Tandoğan Yerleşkesi
www.cogem.ankara.edu.tr

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim

tenise.yalcin@gmail.com 
İleti Haber: Ç
ogem

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir