Günlük Müstehcen Sırlar: İBB Şehir Tiyatroları nın Yeni Oyunu

İBB Şehir Tiyatroları’nın Yeni Oyunu: Günlük Müstehcen Sırlar

 


Günlük Müstehcen Sırlar: İBB Şehir Tiyatroları Oyunu

İBB Şehir Tiyatroları’nın yeni oyunu Günlük Müstehcen Sırlar (16+), kasım ayının üçüncü haftasında seyirciyle buluşuyor. Marco Antonio de la Parra’nın yazdığı Yıldırım Fikret Urağ’ın yönettiği oyun, 16-27 Kasım 2011 tarihleri arasında Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde sahnelenecek.
 
Günlük Müstehcen Sırlar,baskıcı bir rejimin kurbanı olmuş yaralı bir toplumun birbirine hapsolmuş insanlarını anlatıyor. Şili'de bir kız okuluna yakın bir parkta, iki adam karşı karşıya gelir. İkisi de teşhirci kılığındadır. Söz düellosu ile birbirlerinin kimliklerini deşifre etmek isterler. Diyalog ilerledikçe, öne çıkan egoları ve benimsedikleri felsefi teoriler çevresinde birbirlerine çeşitli kimlikler yüklerler.
 
Çevirisini Deniz Yüce Başarır’ın, dramaturgluğunu Özge Ökten’in, sahne ve kostüm tasarımını Taciser Sevinç’in, ışık tasarımını Özcan Çelik’in, efekt tasarımını Yusuf Tuncer’in yaptığı oyunda Cengiz Tangör ve Erkan Sever rol alıyor.


Günlük Müstehcen Sırlar: İBB Şehir Tiyatroları Oyunu

 
 
Oyunun Broşüründen…

Yazan: Marco Antonio de la Parra
 
1952 yılında Şili’de (Santiago) doğan Marco Antonio de la Para; yönetmen, oyun, hikâye ve roman yazarı olarak tanınır. Asıl mesleği psikiyatristlik olan Para, ilk oyunlarını (Quiebrespejos ve Brisca) 1974’te henüz bir tıp öğrencisiyken yazdı. 1978 yılında yazdığı “Çiğ, Pişmiş, Çürümüş” (Lo Crudo, Lo Cocido, Lo Podrido) adlı oyunu ona dünya çapında bir ün ve başarı kazandırdı. Yazarın hemen hemen aynı tarihlerde kaleme aldığı, 1935 yılında ölen Arjantinli tango şarkıcısı Carlos Gardel hakkındaki efsanelerden oluşan çalışması 1987’de Washington D.C‘de “GALA Hispanic Theatre”da sahnelendi.

Marco Antonio de la Parra’nın en çok bilinen oyunları arasında yer alan “Günlük Müstehcen Sırlar” (La Secreta Obscenidad De Cada Dia) 1984’te Şili’de sahnelendi ve karşılaştığı yoğun ilgi nedeniyle 1988-89 sezonunda da sahnelenmeye devam etti. 1987’de Şili’de “Gazete Yazarları Derneği En İyi Oyun Ödülü”nü aldı. “Günlük Müstehcen Sırlar” Latin Amerikan tiyatrosunun son yıllardaki en etkileyici ve en uzun süreli oynanan oyunlarından biri oldu. Yazarın 1987’de yazdığı yeni oyunu “Her Genç Kızın Arzuları” (El Deseo De Toda Ciudadana) Şilili eleştirmenlerce 1987 yılının en iyi oyunu seçildi.

Sanatçının diğer oyunları arasından “Yataklar” 1988’de, “King Kong Sarayı” ve “Plaja Giden Dostoyevski” 1990’da Şili’de sahnelendi. “King Kong Sarayı” Fransa’da Asuncion, Paraguay ve Avignon’da oynandı. “Ölü Baba” (El Padre Muerto) İspanya’da 1991’de ödül kazandı.
Marco Antonio de la Parra 1986’da üç romanı ve kısa hikâyelerinden oluşan “Erotik Hayaller/İmkânsız Aşklar” adlı kitabını yayımladı. İlk romanı “Her Genç Kadının Arzuları” 1987’de basıldı ve ilk ödülünü José Donoso ve Ariel Dorfman gibi tanınmış yazarların jüriliğini yaptığı bir yarışmadan aldı. İkinci romanı “Şili Santiago’da Gizli Kutsal Savaş” Ediciones Planeta tarafından Kasım 1989’da basıldı ve aylarca Şili’de en çok satan roman oldu. Eylül 1994’te İngilizce olarak Interlink Books tarafından yayımlandı. Üçüncü romanı “Yasak Bedenler” ise Aralık 1991’de yayımlandı.

Yöneten: Yıldırım Fikret Urağ
 
Ankara Üniversite Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Tiyatro-Oyunculuk Bölümü’nden mezun oldu. Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü’nde reji yüksek lisansı yaptı. Çeşitli özel tiyatrolarda oyuncu ve yönetmen olarak görev aldı. Ankara ve Adana Devlet Tiyatrosu’nda oyuncu olarak çalıştı. Adana Tiyatro Atölye’sini kurdu ve burada eğitmen, yönetmen, oyuncu olarak görev aldı. Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda oyunculuk dersleri verdi.
 
2001 yılında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda sanatçı kadrosunda göreve başladı. Aynı tiyatroda 2001-2003 yılları arasında Genel Sanat Yönetmeni Yardımcısı, 2003-2005 yılları arasında Genel Sanat Yönetmeni olarak görev aldı.
 
Yine aynı tiyatro bünyesinde yönettiği Aziz Nesin’in “Hadi Öldürsene Canikom” ve Turgut Özakman’ın “Ocak” adlı oyunlarıyla 30. İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri’nde En İyi Yönetmen Ödülü’ne layık görüldü.
 
2007-2009 yılları arasında Eskişehir Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda görevlendirildi. Bu çatı altında mahkûmlarla tiyatro çalışmaları yaptı, çeşitli gösteriler ve tiyatro oyunları sahneledi.
 
2010 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları ailesine katıldı ve bu çatı altında oyuncu ve yönetmen olarak çalışmaya başladı.
 
İBBŞT bünyesindeki tiyatro çalışmalarının yanı sıra Opet Tiyatro Kulübünde eğitmenlik ve yönetmenlik yapmakta, Craft Oyunculuk Atölyesinde oyunculuk dersleri vermekte, çeşitli TV dizilerinde rol almakta ve kamera önü oyunculuğu alanında oyuncu koçluğu yapmaktadır.
 
Yönettiği Oyunlardan Bazıları: Ocak, Hadi Öldürsene Canikom, Söz Veriyorum, Taziye, Kuvayi Milliye, Yaşasın Ölüm, Bir Tek Daha, Çıkmaz Sokak, Bir Evlenme Teklifi, Rüzgârla Yarışan Tay, Pınar ile Çınar, Ayı, Binali ile Temir

    

 
Günlük Müstehcen Sırl
ar: İBB Şehir Tiyatroları Oyunu

 
_________________________________________________________
 
İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROLARI
Genel Sanat Yönetmenliği – 0212 455 39 00
Basın Halkla İlişkiler – 0212 219 10 78 / Faks: 0212 225 92 76
e-mail: basin.yayin@ibb.gov.tr web: www.ibst.gov.tr

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir