HAMLET, İstanbul Devlet Tiyatrosu nda


İSTANBUL

SHAKESPEARE’LE 2013’E VEDA

HAMLET

Dünya tiyatrosunun seçkin örnekleri arasında yer alan ve William Shakespeare’in en çok oynanan oyunlarının başında gelen “Hamlet” yılın son oyunu olarak İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda.

William Shakespeare’in yazdığı, Sabahattin Eyüboğlu’nun dilimize çevirdiği ve Işıl Kasapoğlu’nun yönettiği “Hamlet” 26 Aralık Perşembe günü Üsküdar Tekel Sahnesi’nde prömiyer yapacak ve 27 – 29 Aralık tarihleri arasında seyircilerimiz tarafından izlenebilecek. Dekor ve kostüm tasarımı Hakan Dündar’a, ışık tasarımı Cem Yılmazer’e ait olan ve Bülent Emin Yarar’ın rol aldığı oyunun orkestrasında Yasemin Taş ve Cansın Bezircilioğlu yer alıyorlar.

“Oyun içinde ustaca oyun yöneten, sergileyen, yaşayan; soytarıyla soytarı, saraylıyla saraylı, en akıllı kadar akıllı, kusursuz bir deli olabilecek kadar oyunculukla yoğrulmuş, öte yandan da bir oyuncunun nasıl olup da kılık, kimlik ve varlık değiştirdiğini kendi kendine soran kişi, Hamlet…

Hamlet’in  üslubu gibi, kişiliği de sürekli değişim halindedir ve bu kez de sahnedeki tek başınalığıyla olayların hem içinde hem dışında, olayları hem yaşayan, hem anlatan kişi olarak çıkar karşımıza.

William Shakespeare’in en çok oynanan oyunlarının başında gelen Hamlet, aynı zamanda en çok konuşulan, en çok yazılan, en çok yorumlanan klasik bir eser ve her çağda irdelenen zorlu bir karakter olma özelliğini de sürdürmektedir.”  

 
  DEVLET TİYATROLARI PROGRAM:

HABER KAYNAK:
Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi
06050 Ulus/ANKARA Tel: 0312 309 39 20 Tel-Fax: 0312 311 95 19 e-mail: basin@devtiyatro.gov.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir