İKSEV 28.Uluslararası İzmir Festivali 14 Haziran da Başladı

İZMİR KÜLTÜR SANAT ve EĞİTİM VAKFI
28.ULUSLARARASI İZMİR FESTİVALİ
14.06.2014 – 03.09.2014

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İKSEV), 28. Uluslararası İzmir Festivali’ni 14 Haziran – 3 Eylül 2014 tarihleri arasında düzenleyecek. Zamanın ötesinde kabul edilen büyük ustaların yarattığı ölümsüz ritimler Festival boyunca kadim dostlukları selamlayacak. Türkiye-Polonya Diplomatik İlişkilerinin 600. Yılı Efes Antik Tiyatro’da iki ülkenin en iyi sanatçılarının katılımı ile kutlanırken, Avrupa Birliği Dönem başkanı Yunanistan ile dostluk bağları yine Efes’te unutulmaz bir konserle pekiştirilecek.
 
Uluslararası İzmir Festivali
“Kültür ve Sanat Kenti İzmir” sloganıyla çalışmalarını sürdüren İKSEV, bu yıl 27’incisini gerçekleştireceği Uluslararası İzmir Festivali’yle, alanlarında dünyanın en önemli isimlerini İzmir’e getirerek Türkiye’nin ve İzmir’in tanıtımını başarıyla yapmaktadır. Tarihi mekânları sanatla buluşturan İzmir Festivali, Efes Antik Tiyatrosu, Celsus Kütüphanesi, Efes Odeon’un yanı sıra Meryemana Evi, St. Policarp Kilisesi, Agora, Bayraklı Ören Yeri, “Ana Tanrıça’nın Kenti” Metropolis, Büyük İskender’in İzmir’i yeniden kurduğu Kadifekale’yi, çağlar boyunca müzikle tedavinin başkenti olmuş Bergama Asklepion’u, Çeşme Kalesi’ni ve Türkiye’nin ilk yavaş kenti Seferihisar’daki Sığacık Kalesi’ni, kent tarihinin önemli tanıkları olan Ayavukla Kilisesi ile tarihi İzmir Sigara Fabrikasını, Efes Ticaret Agorası’nı da mekânları arasına katmıştır. Uluslararası İzmir Festivali, nitelikli programları ve tarihi mekânları sanatla yaşatan etkinlikleriyle Avrupa Festivaller Birliği’nin prestijli bir üyesidir.
Ray Charles, Joan Baez, Sting, Elton John, Chris De Burg, Kiri Te Kanawa, Byran Adams, James Brown, Paco De Lucia, Fazıl Say, Güher-Süher Pekinel, Leonidas Kavakos, Julian Llyod Weber, Kudsi Erguner, Shlomo Mintz, Maksim Vengerov, José Careras, Ivo Pogorelich, Alirio Diaz, Jan Garbarek, Giora Feidman, Marian Geras, Cesaria Evora, Emma Shapplin, Suna Kan,  Ian Anderson, Chick Corea, İdil Biret, Nigel Kennedy, George Zamfir ve Jane Birkin gibi sanatçılar; The Philarmonia, Çek Filarmoni, Royal Philharmonic Orchestra, Philarmonia Arturo Toscanini, Berlin Oda Orkestrası, St. Petersburg Filarmoni Orkestrası, Leipzig Gewendhaus Bach Orkestrası, Viyana Filarmoni Orkestrası, Moskova Senfoni Orkestrası, Orchestra de Paris, La Scala, Concertgebauw Orkestrası, Berlin Filarmoni Orkestrası, Viyana Filarmoni Orkestrası “I Musici” Oda Orkestrası gibi orkestralar; Yuri Temirkanov, Rafael Fruchbeck de Burgos, Emre Aracı, Lorin Maazel, Leonard Slatkin, Vladimir Ashkinazy, Ola Rudner, Alexander Rudin, David Gimenez, Tolga Kashif, Zubin Mehta, Myung-Whun Chung, Esa-Pekka Salonen, Herbert Blomstedt, Daniela Gatti ve Sir Simon Rattle gibi şefler; Cristina Hoyos, Martha Graham Dance Campany, Baryshnikov & White Oak Dance Project, Scala Balesi, İspanya Ulusal Balesi, Cenevre Balesi, The Royal Balet of Flanders, Balet Du Rhin, Maurice Bejart Tokyo Balesi, New York City Balet, Montreal caz Balesi, Hollanda Ulusal Balesi gibi bale topluluklarıyla, dünya kamuoyunun dikkatini Efes Antik Kenti’ne çekmeyi başaran İKSEV, dünyanın her yerinde konserler veren bu sanatçıların kariyer bilgilerine “İzmir Festivali” adını yazdırarak, kentimizin tanıtımını tüm dünyada, sanat yoluyla yapmayı sürdürmektedir.

Açılış Konseri
14 Haziran 2014
Efes Antik Tiyatro   
 
SINFONIA VARSOVIA ORKESTRASI
KRZYSZTOF PENDERECKI, şef
HÜSEYİN SERMET, piyano
 

 
”Kısmen, Polonya Cumhuriyeti Kültür ve Milli Miras Bakanlığı tarafından desteklenmiştir” 
"Etkinlik, 2014 yılında kutlanan Polonya-Türkiye ilişkilerinin tesisinin 600. yıldönümü münasebetiyle düzenlenecek olan kutlamaların kültür programı çerçevesinde gerçekleştirilmektedir."

Program:
L. V. Beethoven: Prometheus Overture
L. V. Beethoven: Piyano Konçertosu No.5
*
K. Penderecki: Senfoni No.2 
 
Diplomatik ilişkilerinin 600’ncü yılını kutlayan Türkiye ve Polonya’nın saygın sanat elçileri Efes Antik Tiyatro’nun büyüleyici atmosferinde İzmir Festivali’nin açılış konseri için bir araya geliyor. Polonya’nın uluslararası üne sahip köklü sanat kurumlarından Sinfonia Varsovia, 20’nci yüzyıla damgasını vurmuş en önemli bestecilerden Krzysztof Penderecki yönetiminde piyanist Hüseyin Sermet’e eşlik ediyor.  Efsanevi keman virtüözü ve şef Yehudi Menuhin’in “başka hiçbir orkestra hem solist hem de şef olarak çalışmalarımda Sinfonia Varsovia kadar memnuniyet verici olmadı” diyerek onurlandırdığı Sinfonia Varsovia, 1984 yılında kuruldu. Dünyanın en prestijli salonlarında konserler verdi, onlarca saygın solistle çalıştı. 200’ü aşkın kayda imza attı. Varşova Senfoni, bu özel konserde 1997-2008 yılları arasında müzik ve sanat direktörlüğünü yapan, geçmiş çağların form ve stillerini yeni seslerle sentezlediği özgün müzik dili ile günümüzün en yaratıcı sanatçıları arasında sayılan besteci ve şef Krzysztof 
Penderecki ile İzmirli dinleyici ile buluşacak. 30 yılı aşkın kariyerinin ödüllerle donatan, hem piyanist hem besteci k
imliğiyle tanınan Hüseyin Sermet olağanüstü tekniği, duyarlı ve ışıltılı tuşesiyle zamansız bestecilerin en büyüklerinden Beethoven’ın 5. Piyano konçertosunu yorumlayacak.

ALLA TURCA ALLA POLACCA
18.06.2014 saat: 21:30
Celsus Kütüphanesi


ARTE DEI SUONATORI & RACHEL PODGER
RACHEL PODGER, keman

Program:
G. P. Telemann: “Uluslar” Süiti Si-Bemol  Majör
G. P. Telemann: Polonya Konçertosu  Sol Majör
A. Vivaldi: Keman Konçertosu "Büyük Moğol" Re Majör
*
F. J. Haydn: Senfoni No 44 ('Trauer'/'Cenaze Merasimi'), Hob.I:44
W. A. Mozart: Keman Konçertosu No.5 La Majör  K.219 ('Türk')
Polonya’nın Barok müzikte öncü topluluğu Arte dei Suonatori, İngiliz keman virtüözü Rachel Podger ile İzmir Festivali’nde çalacak. Vivaldi’den Telemann’a, Haydn’dan Mozart’a Osmanlı ve Polonya tatlarından bir seçkinin sunulacağı konser Celsus Kütüphanesi’nde. Dönem enstrümanlarıyla çalmanın yanı sıra, o çağın gerçek ruhunu müziklerine yansıtan, 18’nci yüzyılı günümüze taşıyan topluluk, 1993 yılında kuruldu. Usta ve yetenekli müzisyenlerden oluşan Arte dei Suonatori, Almanya, İngiltere, Hollanda, Fransa ve İrlanda’dan katılan müzisyenlerle gelişerek, Polonya’da birçok festivalin oluşumuna öncülük etti. Aralarında  Music in Paradise, Haendel Festival, Baroque Bows and Strings Festival, Three Baroques Festival ve Midsommer Barok gibi uluslararası festivallerin sayılabileceği birçok oluşumda yer alan topluluk, İzmir Festivali’nde dönemsel performans alanında günümüzün en yaratıcı yeteneklerinden Rachel Podger’e eşlik edecek. The English Concert’ın lideri, Orchestra of the Age of Enlightenment’ın konuk lideri olarak sayısız konser veren kemancı,  Barok Enstrümantal Gramophone Ödülü, Diapason d’Or de l’année gibi seçkin ödüllerle onurlandırılmış çok sayıda kaydın da sahibidir. 

AMARYLLIS QUARTETT
25 Haziran 2014, saat: 21:30
Aya Haralambos Kilisesi, Çeşme

Gustav Frielinghaus, keman
Lena Wirth, keman
Lena Eckels, viyola
Yves Sandoz, viyolonsel
 
Program:
F. Mendelssohn: Yaylı Çalgılar Dörtlüsü , Mi Bemol Majör  Op 12
G. Ligeti: Yaylı Çalgılar Dörtlüsü No 1
*
R. Schumann: Yaylı Çalgılar Dörtlüsü La Majör Op 41 No. 3
 
2011 yılında Reggio Emilia şehrinde düzenlenen Premio Paolo Borciani yarışmasında finalist ödülüne (birincilik ödülü kazanmadı) layık görülmesinden sadece dört hafta sonra Uluslararası 6. Melbourne Oda Müziği Festivali’nde sanat yaşamındaki ilk ödülü aynı zamanda ilk Birincilik Ödülünü kazanan Amaryllis Kuartet, kendi jenerasyonunda yer alan yaylı çalgılar dörtlü grupları arasında ilk sıralarda yer almaktadır.
İlk kez Basel’de Walter Levin ile daha sonraları Köln’de Alban Berg Kuartet ile birlikte öğrenim gören dört genç müzisyen, Heerlen, Eindhoven ve Graz’da düzenlenen uluslararası yarışmalarda ödüller kazandı ve Alman Müzik Kurulu tarafından bir bursa layık görüldü. Lucerne Festivali ve Società del Quaartetto di Milano dâhil olmak üzere birçok konser ve festivalde düzenli olarak sahne alan kuartet; ayrıca Schwetzinger Festspiele’e, Viyana Musikverein’e, Melbourne Resital Merkezi’ne ve Tokyo’s Dai-ichi Seimei Hall’a davet edildi.
Kayıt ve prodüksiyonlarda Amaryllis Kuartet’e; SWR, WDR, NDR, BR gibi Alman yayıncıların yanı sıra İsviçre Radyosu DRS ve Radio Fransa eşlik etmiştir. Buna ek olarak İsviçre Solothurn’daki Konser Salonu’nda ve Hamburg’daki Laeiszhalle’da kendi konser ve resitallerini sundular.
Kuartetin üyeleri devamlı olarak standart kuartet repertuarını modern eserlerle programlama ve Béla Bartók’un öğrencisi Géza Frid’in(dünya premieri kaydı) müziği gibi unutulmuş başyapıtları yeniden sahneleme gayretindedir. Amaryllis Kuartet resitallerinde İkinci Viyana Okulu’ndan müzisyenlerin eşliğinde Viyana Klasik Dönemi’nden eserlere severek yer vermektedir.
Amaryllis Kuartet düzenli olarak Barbara Westphal, Dimitri Ashkenazy, François Benda, Patrick
Demenga, Jens Peter Maintz ve Gustav Rivinius gibi oda müziği partnerleriyle birlikte çalmaktadır.

MARIO FRANGOULIS EFES’TE
27 Haziran 2014, 21.30
Efes Antik Tiyatro

İZMİR DEVLET OPERA VE BALESİ ORKESTRASI
LUKAS KARYTINOS, şef
MARIO FRANGOULIS, tenor & AYTÜL BÜYÜKSARAÇ, soprano
 
Mario Frangoulis 15’ten fazla solo albüm ve 10 derleme albüm piyasaya sürdü. Çıkardığı ilk iki uluslararası albüm “Sometimes I dream” (2002) ve “Follow Your Heart” (2005) Billboard’un Klasik Müzik listelerinde #2 ve #3 sıralara yükseldi. 2008 yılında İtalyan tenor Mario Lanza’ya övgü olarak çıkardığı albüm Mario
Sings Mario Sony BMG’nin uluslararası listelerinde 5. sıraya yükseldi. Zimbabwe doğumlu Yunan tenor, 17 yaşında kendisine Londra, West End’te gösterilecek Les Miserables oyununda Marius rolünü oynamasını teklif eden efsanevi yapımcı Sir Cameron Mackintosh tarafından keşfedildi. Onun Marius rolüyle izleyicilerin karşısına geçmesi eleştirmenlerin olduğu kadar izleyicilerin de beğenisini topladı. Kısa bir süre sonra, Sir Andrew Lloyd Webber Phantom of the Opera’da Raoul rolünü oynamak için Frangoulis’e rol verdi.
2000 yılında İtalya’nın Milano şehrindeki dünyaca ünlü Teatro a la Scala gösteri salonunda West Side Story isimli oyunda başroldeki Tony rolünü oynaması için binlerce aktör arasından seçildi. Maria Callas Ödülü ve Pavarotti Bursu’nu kazanan Frangoulis’e, Carlo Bergonzi ve Marilyn Horne gibi opera harikaları akıl hocalığı yapmıştır. Güçlü vokali ve coşkulu sahne tarzı Frangoulis’e beğenilen tenor Alfredo Kraus’un tek özel öğrencisi olarak seçilme onuru kazandırdı. Frangoulis, Kraus ile dünyayı dolaşmasının ardından çalışmalarına New York’taki Julliard Müzik Okulu’nda devam etti.
2011 yılında En İyi Klasik Müzik Erkek Sanatçısı için aday görülen Frangoulis, bir opera aryasından bir rock müzik parçasına kadar her şeyi söyleyebileceği eşsiz bir yetenekle sivrilmektedir. (Andrea Bocelli ve Josh Groban ile birlikte) daima kendi türünün zirvesinde yer almaktadır. Beş dilde konuşan ve şarkı söyleyen Frangoulis, Placido Domingo, Lara Fabian, Sarah Brightman ve Justin Hayward gibi müzik ikonları ile dünyanın her yerindeki konserlerde ilk sıralarda yer almaktadır. David Foster, Stephan Moccio, Steve Wood ve Robin Gibb tarafından yazılan müziği ve tüm Amerika’da milyonlarca televizyon izleyicisini ekranlara bağlayan rakipsiz Boston Pops ile bir televizyon kanalında göz kamaştırıcı bir konsere imza atan Frangoulis tüm dünyadan dinleyicileri kendisine hayran bırakmaya devam ediyor. CNN. com’dan Porter Anderson “Parıldayan bir canlılığın ve sesine yansıtmış olduğu kontrolün tadını çıkarıyorsunuz.” sözleriyle Frangoulis’ten övgüyle bahsetmiştir.
Hümaniteryen çalışmasıyla dünya çapında tanınırlığa sahip olan Mario Frangoulis, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Horatio Alger Seçkin Amerikalılar Birliği için Uluslararası Temsilci olarak ve Avrupa ve yurtdışında Nobel Barış ödülüne sahip Betty Williams tarafından kurulan World Centers of Compassion for Children International için Barış Elçisi olarak görev yapmaktadır.

 

İKSEV Keman Ustalık Sınıfı
02.07.2014  –  05.07.2014

28. ULUSLARARASI İZMİR FESTİVALİ KEMAN USTALIK SINIFI YILDIZLARI FESTİVAL SAHNESİNDE
Ülkemizden ve her ülkeden yetenekli genç müzisyenleri bir araya getirerek onlara uluslararası ustalarla çalışma imkânı sağlamayı, bilgi ve ufuklarını genişletmeleri yolunda evrensel bir tecrübe kazandırmayı amaçlayan 28. luslararası Uluslararası Keman Ustalık Sınıfı 2014, genç yetenekler için benzersiz bir ödül sunuyor. İKSEV, bu yılın “Yıldız Öğrenci” lerine 28. Uluslararası İzmir Festivali’nin sahnesini açıyor.
02-05 Temmuz 2014 tarihleri arasında Dora Schwarzberg,  Tuncay Yılmaz,  piyanist Doç. Gökhan Aybulus yönetiminde yapılacak Uluslararası Keman Ustalık Sınıfı’na katılan ve çalışmalar sonunda “Yıldız Seçilen” genç yetenekler 28. Uluslararası İzmir Festivali’nde konser verecek. Ve kariyerlerinin başında Sinfonia Varşova, Martha Graham Dans Tiyatrosu, Yo Yo Ma gibi dünyaca ünlü isimlerin yer aldığı Uluslararası İzmir Festivali programında, ustaları Dora Schwarzberg, Tuncay Yılmaz ve piyanist Gökhan Aybulus ile birlikte yer alacak.
İKSEV Uluslararası Keman Ustalık Sınıfı 2014, katılımcı genç kemancılara henüz kariyerlerinin başında bulunmaz bir fırsat sunacak. İKSEV Ustalarının “Yıldız Öğrenci” seçtiği katılımcılar 28. Uluslararası İzmir Festivali’nde Piyanist Gökhan Aybulus eşliğinde resital verme şansı yakalayacak. Avrupa Festivaller Birliği’nin (EFA) en prestijli üyelerinden biri olan Uluslararası İzmir Festivali, “Sahne Gençlerin” konseriyle, uluslararası bir ustalık sınıfından beklentilerin ötesine geçerek, gençlere unutamayacakları bir deneyim yaşatacak

İKSEV Uluslararası Keman Ustalık Sınıfı 2014, katılım kontenjanı dolmuştur. Bundan sonraki kayıtlar pasif katılımcı olarak değerlendirilecektir. Aşağıda isimleri yazılı katılımcılarımıza şimdiden başarılar dileriz.
İKSEV Ustalarının "Yıldız Öğrenci" seçtiği katılımcılar 28. Uluslararası ‪#‎izmirfestivali‬'nde Piyanist Gökhan Aybulus eşliğinde resital verme şansı yakalayacak.
Doğa Altınok
Kazım Kaan Alıcıoğlu
Azra Berfin Eren
Ilgın TOP
Yunus Asilkan Çelik
Berkay Saner
Çisem Özkurt
Ezgi Su Apaydın
Deniz Şensoy
Keremcan Teomete
Müge Sak
Anastasia Aghladze
Laçin Akyol
Elifsu Turan
Sesim Bezdüz
Cemile Askerzade
Begüm Çalımlı

 

SAHNE GENÇLERİN

DORA SCHWARZBERG & TUNCAY YILMAZ, keman

İKSEV ODA ORKESTRASI

5 Temmuz 2
014, saat: 21:30
İ.E.Ü Gösteri Merkezi

DORA SCHWARZBERG & TUNCAY YILMAZ, keman
İKSEV ODA ORKESTRASI
Orhun Orhon, şef
Gökhan Aybulus, piyano
 
28. ULUSLARARASI İZMİR FESTİVALİ KEMAN USTALIK SINIFI YILDIZLARI FESTİVAL SAHNESİNDE
Ülkemizden ve her ülkeden yetenekli genç müzisyenleri bir araya getirerek onlara uluslararası ustalarla çalışma imkânı sağlamayı, bilgi ve ufuklarını genişletmeleri yolunda evrensel bir tecrübe kazandırmayı amaçlayan 28. luslararası Uluslararası Keman Ustalık Sınıfı 2014, genç yetenekler için benzersiz bir ödül sunuyor. İKSEV, bu yılın “Yıldız Öğrenci” lerine 28. Uluslararası İzmir Festivali’nin sahnesini açıyor.
02-05 Temmuz 2014 tarihleri arasında Dora Schwarzberg,  Tuncay Yılmaz,  piyanist Doç. Gökhan Aybulus yönetiminde yapılacak Uluslararası Keman Ustalık Sınıfı’na katılan ve çalışmalar sonunda “Yıldız Seçilen” genç yetenekler 28. Uluslararası İzmir Festivali’nde konser verecek. Ve kariyerlerinin başında Sinfonia Varşova, Martha Graham Dans Tiyatrosu, Yo Yo Ma gibi dünyaca ünlü isimlerin yer aldığı Uluslararası İzmir Festivali programında, ustaları Dora Schwarzberg, Tuncay Yılmaz ve piyanist Gökhan Aybulus ile birlikte yer alacak.
İKSEV Uluslararası Keman Ustalık Sınıfı 2014, katılımcı genç kemancılara henüz kariyerlerinin başında bulunmaz bir fırsat sunacak. İKSEV Ustalarının “Yıldız Öğrenci” seçtiği katılımcılar 28. Uluslararası İzmir Festivali’nde Piyanist Gökhan Aybulus eşliğinde resital verme şansı yakalayacak. Avrupa Festivaller Birliği’nin (EFA) en prestijli üyelerinden biri olan Uluslararası İzmir Festivali, “Sahne Gençlerin” konseriyle, uluslararası bir ustalık sınıfından beklentilerin ötesine geçerek, gençlere unutamayacakları bir deneyim yaşatacak.
 
LILIANNA ZALESINSKA, SZCZEPAN KONCZAL
9 Temmuz 2014, saat 21:30
St.John Bapdist Kilisesi, Şirince 


SZCZEPAN KONCZAL, piyano     –   LILIANNA ZALESINSKA, mezzosoprano 

Program 
Music and passion” 
Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791)  
Als Luise die Briefe ihres ungetreuen Liebhabers verbrannte KV 520 /G. von Baumberg
Maria Szymanowska (1789- 1831) 
Se spiegar potessi o Dio/words anonymous
Felix Mendelssohn- Bartholdy (1809- 1847)
Suleika (Ach, um deine feuchten Schwingen) /Goethe op. 34 no. 4 
Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791)  
Adagio in B minor KV 540 
Ferenc Liszt (1811-1886) 
Es muss ein wunderbares sein/O. Redwitz
Verfgitet sind meine Lieder/H. Heine 
Władysław Żeleński (1837-1921) 
Blada róża (Pale rose)/K.Przerwa-Tetmajer
Mieczysław Karłowicz (1876-1909)
Zasmuconej (Sad girl)/K. Gliński 
Fryderyk Chopin (1810-1849)
Fantasia in F minor op. 49
Johannes Brahms (1833-1897)
Unbewegte laue Luft/Daumer op. 57 no. 8 
Raoul Koczalski (1884-1948) 
Wenn still in seinen letzten Flammen/E. Geibel op. 68 no. 9
Jest chwila gdy się ma księżyc pokazać (When the moon is rising)/ J. Słowacki op 69 nr 2           
Ignacy Jan Paderewski  (1860-1941) 
L'ennemie /from Twelve songs after C. Mendes 
Nocturne op. 16 no. 4 in B flat major
Peter Tschaikovsky (1840-1893)
Niet, tolka tot kto znal (Only someone who knew)/ Mej after Goethe op. 6 no. 6 
Siergiej Rachmaninov (1873-1943)
W moltschanij notchi tajnoi (In the silence of a secret night)/Fet op. 4 no. 3
 

QUARTETTO DI VENEZIA
11.07.2014, saat: 21:30
Celsus Kütüphanesi, Efes


 
QUARTETTO DI VENEZIA
Andrea Vio, keman
Alberto Battiston, keman
Giancarlo di Vacri, viyola
Angelo Zanin, viyolonsel
 
Program:
L.V.Beethoven: Dörtlüsü Op18 No 6 Si Bemol Majör
H.Wolf: İtalyan Serenat Sol Majör
*
J.Brahms: Dörtlü La Minör Op 51 No. 2
 
Bruno Giuranna, “Quartet of Venice, geniş ve çeşitliliğe sahip Avrupa müzik alanında dikkat çeken bir gruptur. Gerçek sahne sanatçıları olarak, mutlak bir beğeniye kavuşma gayreti, mükemmel denebilecek teknik hüneri ve sahnedeki enerjisi, Quartet of Venice’i kendi alanında zirveye taşımakta ve geçmişteki kuartetlerin rolünü üstlenen oldukça az sayıdaki saygın kuartetin arasında yer almasını sağlamaktadır” demiştir.
“Los Angeles Times” yazarı Daniel Cariaga ise bir yazısında, “Bu kuartet büyülemekten öte bir performansa sahip, tamamen gerçek ve değerli” yazmıştır. Analitik kesinlik ve tutku, kuartet yorumlama üzerine iki temel okulun kalitesini devralan bu Venedikli müzik topluluğunun kendine has özellikleridir. Bu okullar, Maestro Piero Farulli’nin yönetimindeki "Quartetto Italiano" ve de Sandor Vegh ve Paul Szabo ile yapılan bazı buluşmalar aracılığıyla "Vegh Quartet"in Orta Avrupa Okuludur.
Tüm İtalya’da yıl boyunca çıktığı konserlerin yanı sıra, Quartetto di Venezia Avrupa ve Amerika’da kapsamlı turnelere çıktı ve Amerika Birleşik Devletleri’nde: Birleşmiş Milletler Sarayı’nda (New York),  UCLA & Getty Müzesi’nde (Los Angeles), Washington Ulusal Galerisi’nde,  San Francisco’da, Meany Hall Sahne Sanatları Merkezi’nde (Seattle), Philadelphia’da; Kanada’da: Toronto ve Vancouver’da; Avrupa’da: U
nesco Sarayı’nda (Paris), Bad Kissingen’de, Kissinger Sommer’de, Wurzburg Mozart Festivali’nde, Herculessaal’de (Münih), Engadina Festivali’nde (St.Moritz), Müzik Akademisi’nde (Brüksel), Societè Philarmonique’de, Sala Bulgaria’da (Sofya), “Saou Chante Mozart”da, Bratislava Mozart Festivali’nde, Kuhmo Oda Müziği Festivali, Ulusal Fin Operası’nda (Helsinki), Ossiach/Villach Festivali’nde Klangbogen’da (Viyana), Palau de la Musica’da (Barcelona & Valencia), Real Academia de Bellas Artes’de (Madrid), Avrupa Koleji’nde (Varşova), Tivoli Hall’da (Kopenhag), Teatro Manoel’da (La Valletta, Malta) ve Asya’da: Al Bustan Festivali’nde (Beyrut), New Otani Hall’da (Tokyo), Taipei Ulusal Konser Salonu’nda, Ho-Am Art Hall’da (Seul) konserler verdi. Aynı zamanda Güney Amerika’daki CIDIM "LATINA 2003" tarafından organize edilen tur kapsamında Brezilya’nın Rio de Janeiro, San Paolo, Curitiba şehirlerinde; Uruguay’ın Montevideo, Minas ve San Josè şehirlerinde ve Arjantin’ın Buenos Aires (Kolezyum Tiyatrosu ve Colon Tiyatrosu’nda) ve Cordoba şehirlerinde konserler verdi.

MARTHA GRAHAM DANCE COMPANY&İzmir Festivali Sunar: Panorama Projesi
10 – 19 Haziran 2014 & 13-17 Temmuz 2014
İKSEV
Sadece profesyonel sanatçılara açık

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İKSEV), 14 Haziran-3 Eylül 2014 tarihleri arasında düzenleyeceği 28. Uluslararası İzmir Festivali kapsamında modern dansın en usta topluluklarından Martha Graham Dance Company’i davet etmiştir. Amerikan dans tarihinin bu efsane topluluğu, 17 Temmuz 2014 tarihindeki temsil dışında İKSEV işbirliğinde, çok özel bir projeye imza atacaktır. Türk dansçıların katılabileceği “Panorama Projesi” kapsamında, Martha Graham Dance Company’nin rejisörü, 10-19 Haziran ve 13-17 Temmuz tarihleri arasında İzmir’de İKSEV binasında özel bir eğitim programı uygulayacak; festival temsilindeki programda yer alan Panorama eserini Türk dansçılarla çalışma ve sahneleme olanağı verilecektir. “Dansın Picasso”su kabul edilen  20’nci yüzyılın en önemli dansçı/koreograflarından Martha Graham’ın tekniği üzerine eğitim verilecek bu projedeki eserde dans eden dansçılar, 17 Temmuz 2014 günü festival kapsamında Amerikan dans tarihinin efsanesi Martha Graham Dance Company’i ile sahne alma şansına sahip 
olacaktır.
 
40 yılı aşkın kariyeri boyunca modern dans sanatına şekil veren Martha Graham, geniş vizyonuyla sayısız sanatçıya ilham kaynağı olmuştur. Sosyal, politik ve psikolojik içerikle köklendirdiği eserleriyle bu sanat formunun alanını sonsuza dek değiştiren dansçının çığır açan stili, temel beden hareketlerinin kasılma ve gevşemesini tecrübe ettiği çalışmalarından gelmektedir. Graham’ın ustalığının ruhunu yaşatan topluluğu da, canlandırdığı eşsiz Amerikan dans stiliyle izleyenleri büyülemeye devam etmektedir. Program vizyonuyla Graham efsanesinden esinlenen çağdaş sanatçıların yeni eserlerini, Graham’ın ve onun çağdaşları ile takipçilerinin başyapıtlarını da repertuarına dahil eden Martha Graham Dans Topluluğu, Amerika’nın en eski ve köklü dans topluluğu olma özelliğini de taşımaktadır.
Başvuru için son tarih: 5 Haziran 2014        
Çalışma programı:
10-19 Haziran2014                               – provalar – İKSEV Binasıİzmir’de
13-15 Temmuz 2014                            – provalar – İKSEV Binasıİzmir’de
16 Temmuz 2014                                  – Martha Graham Dance Company ileprova
17 Temmuz 2014        21:30                – Martha Graham Dance Company ile İzmir Festivali’nde temsil
MARTHA GRAHAM DANCE COMPANY
17 Temmuz 2014, saat: 21:30
Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu


MARTHA GRAHAM DANCE COMPANY
JANET EILBER, sanat yönetmeni  

“Dansın Picasso”su kabul edilen,  20’nci yüzyılın en önemli dansçı/koreograflarından biri Martha Graham’ın kurduğu, Amerikan dans tarihinin efsanesi Martha Graham Dans Topluluğu yıllar sonra yeniden İzmir Festivali’nde. “Dans, ruhun gizli lisanıdır” sözüyle felsefesini ortaya koyan, 40 yılı aşkın kariyeri boyunca modern dans sanatına şekil veren Martha Graham, geniş vizyonuyla sayısız sanatçıya ilham kaynağı oldu. Sıklıkla sosyal, politik ve psikolojik içerikle köklendirdiği eserleriyle bu sanat formunun alanını sonsuza dek değiştiren dansçının çığır açan stili, temel beden hareketlerinin kasılma ve gevşemesini tecrübe ettiği çalışmalarından geliyor. Bugün hala Graham’ın ustalığının ruhunu yaşatan topluluk, canlandırdığı eşsiz Amerikan dans stiliyle izleyenleri büyülemeye devam ediyor. Benimsediği yeni program vizyonuyla Graham efsanesinden esinlenen çağdaş sanatçıların yeni eserlerini, Graham’ın ve onun çağdaşları ile takipçilerinin başyapıtlarını da repertuarına dahil eden Martha Graham Dans Topluluğu, Amerika’nın en eski ve köklü dans topluluğu olma özelliğini de taşıyor. Topluluk, zengin tarihsel ve tematik öykülerle dolu koreografilerden oluşan ikonik programıyla İzmir Festivali’nde görsel bir şölen sunacak.
 

THE SİLK ROAD ENSEMBLE WİTH YO-YO MA
3 Eylül 2014, 21:30
Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi


THE SILK ROAD ENSEMBLE WITH YO-YO MA
15. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNDE
Yo-Yo Ma, sanat yönetmeni

 
17 Grammy ödüllü Amerikalı çellist Yo-Yo Ma, çok kültürlü müzikal deneyimlere imza attığı topluluğu “Silk Road Ensemble” ile İzmir Festivali’nde. Kariyerini antik İpek Yolu üzerindeki halkların kültürlerinin tanıtımına adayan Yo-Yo Ma, bu mirasın geleneksel müziklerini, bölgenin seçkin sanatçıları ve enstrümanlarıyla yorumluyor. Müzikseverleri derinden etkileyen bu şiirsel birliktelik, Asya'yı Avrupa'ya bağlayan bir ticaret yolu olmasının ötesinde, 2000 yıldan beri bölgede yaşayan kültürlerin, dinlerin, ırkların da izleriyle olağanüstü bir tarihsel zenginlik sunuyor. 2001’den bu yana konserlerinde seslendirdiği Adnan Saygun’un Partitası’na, Silk Road Topluluğu’yla yayımlanan yeni albümü ‘A Playlist Without Borders/Sınırsız Şarkı Listesi”nde yer veren Ma, topluluğuyla birlikte bestecinin adını taşıyan salonda İzmir Festivali’nin özel davetiyle bir konser verecek. 15’inci yıl için hazırlanan özel albümde Saygun’un yanı sıra Amerikalı, Çinli, Mısırlı ve İranlı bestecilerin 17 eseri yorumlanmış. 2001’de Hasan 
Uçarsu’ya beste siparişi veren, ‘Eski İstanbul’un Arka Sokaklarında’ adlı eseri ertesi yıl Paris konserinde seslendiren ünlü çellist, batı klasik müzik geleneğinin dışında yeni arayışlarla şekillendirdiği kariyeriyle ayrıcalıklı bir yere sahip. 1998 yılında kurduğu Silk Road Projesi’yle kültürel, sanatsal ve entelektüel geleneklerin yaşatılması için büyük çaba sarf eden sanatçı, Birleşmiş Milletler Barış Elçisi olarak görev yapıyor. Sony Classical’den 75’in üzerinde kayıt yapan Yo-Yo Ma, aralarında Avery Fisher Prize (1978), Glenn Gould Prize (1999), National Medal of the Arts (2001), Dan David Prize (2006) ve Sonning Prize (2006)’ın da yer aldığı sayısız ödülle onurlandırıldı. 2010 Şubat’ında Amerika’nın en yüksek onuru, “Presidential Medal of Freedom”ı Barack Obama’dan aldı. Yo-Yo Ma, Venedik 1733 Montagnana ve 1712 Davidoff Stradivarius yapımı çelloları çalmaktadır.
 

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim

tenise@evetbenim.com
 İleti Haber: İKSEV – http://www.iksev.org/tr/iksev
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir