İlhan Erşahin, Gümüşlük Konseri

http://www.gumuslukfestival.org/

 

"İlhan Erşahin's Istanbul Sessions”  Konseri

11.08.2013 Pazar, Saat: 21:00
Koyunbaba Mevkii, Antik Taş Ocağı
 


"İlhan Erşahin's Istanbul Sessions” 

İlhan Erşahin Konseri'nden Görsel Seçkiler
Eren Levendoğlu

İlhan Erşahin Konseri,Gümüşlük, Görseller: Eren Levendoğlu
İlhan Erşahin Konseri,Gümüşlük Klasik Müzik Festivali,Görseller: Eren Levendoğlu

İlhan Erşahin Konseri,Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, Görseller: Eren Levendoğlu
İlhan Erşahin Konseri,Gümüşlük Klasik Müzik Festivali,Görseller: Eren Levendoğlu

İlhan Erşahin Konseri,Gümüşlük Klasik Müzik Festivali,Görseller: Eren Levendoğlu
İlhan Erşahin Konseri,Gümüşlük Klasik Müzik Festivali,Görseller: Eren Levendoğlu

İlhan Erşahin Taş Ocağı nda alkış aldı
 
Let’s Bodrum! 10. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, İlhan Erşahin’i Koyunbaba Antik Taş Ocağında konuk etti. Özel bir etkinlikle festival programına dâhil olan “Let's Bodrum Presents, İlhan Erşahin's Istanbul Sessions” konseri cazseverler tarafından ilgiyle izlendi. 
 
Hayranlarına tam bir caz ziyafeti yaşatan İlhan Erşahin's Istanbul Sessions, iki saat sahnede kaldı. Saksafonda İlhan Erşahin, groovy basta Alp Ersönmez, davulda Turgut Alp Bekoğlu ve vurmalı çalgılarda İzzet Kızıl'dan oluşan grup, 500 civarındaki yerli ve yabancı cazsevere, son albümleri “Night Rider”dan parçalar çaldı. 
 
“Night Rider” İstanbul’un seslerini yansıtıyor
Grubun ikinci albümü olan “Night Rider”, Erşahin’in İsveç’te başlayan, 20 yıldır New York’ta devam eden caz serüvenini, İstanbul’un sesleriyle özdeşleştirdiği güçlü bir proje olarak değerlendiriliyor. 2500 yıllık tarihi mekânda gerçekleşen konserde grup, albümdeki “Etnik”, “Night Rider”, “Black Sea”, “Nirvana”, “Birds”, “One Zero”, “Hadi gel artık”, “Huzur” ve “Gece inerken” adlı parçaları ve önceki albümlerde yer alan seçme parçaları da seslendirdi. 
 
Albümlerini imzaladılar
“Let's Bodrum Presents, İlhan Erşahin's Istanbul Sessions” konseri, grup üyelerinin emprovizasyonlarıyla daha da cazip bir hale geldi. İlhan Erşahin’in, grup üyelerinin mükemmel icra yeteneği ile özdeşleşen soundu, İstanbul siluetinin ardında dünyanın dört bir yanından tatlar da barındırıyordu. Temel olarak bir metropol müziğini izleyicisine aktaran Erşahin, yıllara yayılan müzik deneyimini caz formlarıyla sentezlemiş. Konser sonunda bis yapan grup üyeleri, sahne performansının ardından albümlerini imzaladı.
 
Çağdaş caz ve elektronik müziğin sentezini mükemmel bir yaratıcılıkla sunan Erşahin'in soundunda Amerikan cazından, reggae'ye, hip-hop'tan Orta Doğu müziğine kadar birçok tınıyı duymak mümkün. “She Said”le başlayan ve bugüne değin, “Our Song”, “Home”, “Wax Poetic” ve “Virgo” gibi albüm ve projelerle dünya çapında isim yapan İlhan Erşahin, Wallace Rooney, Jeff Williams, Cameron Brown, Victor Lewis, Eddie Henderson ve Valery Ponomarev gibi ünlü isimlerle de sahne aldı. 
 

 

 


İlhan Erşahin

1965' te İsveç' te doğan İlhan Erşahin, müzik yaşamına oldukça geç başlamış. 16 yaşında ilk kez tenor saksafonu eline almış, 19 yaşında ciddi olarak etüd etmeye başlamış ve bugün başarıyla sürdürdüğü profesyonel müzik kariyerinin ilk tohumlarını atmış.

 
İlhan Erşahin, 20' li yaşlarında(newyork) şehrinde müzik kariyerini sürdürmeye karar veriyor ve ünlü müzik okulu Berklee' den aldığı bir burs ile Amerika Öyküsü başlıyor. "İsveç çok fazla hayal g&uu
ml;cüne imkân vermiyordu. New York farklı, eğer müzik söz konusuysa New York' la hiçbir şehri karşılaştıramazsınız" diyen sanatçı, ayrıca bu şehirdeki rekabetin gücünü de vurguluyor. Berklee Müzik Okulu' ndaki eğitiminden sonra İtalyan usta Joe Lavano ile çalışmalarına başlayan sanatçı, ardından Wallace Rooney, Jeff Williams, Cameron Brown, Victor Lewis, Eddie Henderson ve Valery Ponomarev gibi ünlü isimlerle sahneyi paylaşarak kariyerine devam ediyor.Berklee Müzik Okulu'ndan bu yana, on sene içinde, New York'un rekabet ortamında inandığı müziği adına çabalarını sürdüren sanatçı, bugün verdiği çabanın ürünlerini topluyor. Kendisi, her yetenekli sanatçı gibi, tabii daha fazlasını, daha iyisini amaçlıyor, yaratıcılığın sınırlarını her geçen gün biraz daha fazla zorluyor.
İlhan Erşahin' in Türkiye' de sahneye ilk adım atışı, tatil için Bodrum' a geldiği ve izleyici olarak bulunduğu bir caz klübünde oluyor. Sahneye çıkıyor ve Nüket Ruacan, İmer Demirer, Tuna Ötenel ve Nezih Yeşilnil' e eşlik ediyor, daha sonraları yaz tatillerinde sık sık Türkiye' ye gelerek The Marmara ve Roxy' de çalıyor ve 1994' te 4.Uluslararası Akbank Caz Festivali'nde dinleyicisi ile asıl buluşmasını gerçekleştiriyor. Ardından, 1996' da 3.Uluslararası İstanbul Caz Festivali'nde çalıyor. 1997' de ise Eddie Henderson ile Cemal Reşit Rey Konser Salonu' nda basından ve izleyiciden büyük bir ilgi gören konserini gerçekleştiriyor.
Müzik eleştirmenlerine göre İlhan Erşahin gelecek vaadeden bir müzisyen. Saksafon çalış tekniğini Sonny Rollins ve Joe Henderson gibi efsane isimlerle kıyaslıyorlar. Ama o, sürekli bir yaratıcılığın peşinde olduğundan, kendisini bu tür benzetmelerle sınırlandırmak istemiyor. Yaptığı müzikte Türk geleneksel motiflerinden funk müziğe kadar çeşitli ezgiler bulunduğunu ve her tür müziğe karşı açık olduğunu vurguluyor. Herkesi derinden etkileyen "Ezan" isimli bestesi bu tür çalışmalarının bir ürünü.
 
İlhan Erşahin' in 1995' te çıkan "She Said" isimli albümünde İlhan Erşahin' in dokuzu kendisinin, biri de Aşık Veysel' in "Uzun İnce Bir Yoldayım" olmak üzere on kompozisyonu var. "She Said", sanatçının Özgün bir sound yakaladığı, akustik yapısıyla yer yer naif tatlar veren, zoru başararak sade kalabilen bir çalışması.
İlhan Erşahin, "She Said" albümünden sonra, bugüne değin, "Our Song", "Home" ve "Wax Poetic" ve "Virgo" olmak üzere dört albüm daha gerçekleştirdi.
Yurtdışı konserlerin yanı sıra, daha önceki yıllarda İlhan Erşahin Trio ve "Wax Poetic" olarak Türkiye' nin çeşitli kentlerinde konserler veren sanatçı, son olarak Ekim 2001' de 11. Akbank Caz Festivali kapsamında, İstanbul'da Eric Truffaz ile sahne aldı.
Alıntı
http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0lhan_Er%C5%9Fahin

 
Sayfa Düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
tenise@evetbenim.com
Bilgi: Eren Levendoğlu – <gumuslukfestival2@gmail.com>
http://www.gumuslukfestival.org
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir