İş Sanat 2014 Aralık Ayı Sanat Etkinlikleri

 
İŞ SANAT 2014 ARALIK AYI SANAT ETKİNLİKLERİ
02.12.2014 – 23.12.2014

 
02 Aralık 2014 20:00
Soma’da meydana gelen elim maden kazası nedeniyle 20 Mayıs 2014 Salı günü gerçekleştirilmeyen AYO konseri 2 Aralık 2014 Salı gününe ertelenmiştir. Biletler bu tarih için geçerliliğini koruyacaktır. Arzu eden izleyicilerimiz konser biletlerini İş Sanat Ana Gişe’den ve tüm Biletix gişelerinden iade edebilir.
 
2006 yılında çıkardığı Joyful albümü ile müzik dünyasına hızlı bir giriş yapan folk-soul şarkıcısı Ayo Avrupa’nın en büyük pop yıldızlarından biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. 40 ülkede bir buçuk milyon kopya satan Joyful albümünün Fransa’da çift Platin, Almanya ve Polonya’da Platin, İsviçre, İtalya ve Yunanistan’da Altın statüsü kazanması bunun en somut göstergesi. 2008’de albümü için EBBA Ödülüne layık görülen Ayo aynı yıl çıkardığı ikinci albümü Gravity At Last ile de Fransız listelerinde birinci sıraya oturarak başarısını perçinledi. Nijeryalı bir babadan ve Çingene bir anneden dünyaya gelen güzel sanatçı ailesinin müzik geleneğini özümsemenin yanı sıra müziğinde Amerikan soulu, reggae ve Afrobeat gibi türlerden esinleniyor. Son albümü Ticket To The World ile içtenlik ve zarafet dolu 16 yeni parçaya hayat veren Ayo sizlere unutulmaz bir konser yaşatacak.
 
I SONATORI & GIULIANO CARMIGNOLA
05 Aralık 2014 20:00
GIULIANO CARMIGNOLA yöneten / keman
 
A. Vivaldi Yaylı Çalgılar ve Sürekli Bas için Konçerto, Sol minör RV 153
A. Vivaldi Üç Keman, Yaylı Çalgılar ve Sürekli Bas için Konçerto, Fa Majör RV 551 
A. Vivaldi Keman, Yaylı Çalgılar ve Sürekli Bas için Konçerto, Do Majör RV 180 "Il Piacere"
A. Vivaldi Keman Konçertosu, Mi bemol Majör RV 253 "La Tempesta di mare" 
A. Vivaldi 4 Mevsim Konçertoları Op. 8 No. 1-4
 
Yaklaşık 25 yıldır dönem enstrümanlarıyla gerçekleştirdikleri kusursuz performanslarıyla İtalya’nın en ünlü dönem müziği toplulukları arasında yerini alan I Sonatori, gösterişten uzak, sade ancak buna rağmen bir o kadar da duyarlı müzikal ifadesiyle sanatını neredeyse elle dokunulabilen bir gerçekliğe dönüştürebilen bir yaylı topluluk. Bugüne kadar çok sayıda sanatçıyla işbirliği yapan ve ünlü mezzo-soprano Cecilia Bartoli ile çıkardığı CD ile dünya çapında eleştirmenler tarafından büyük övgüler alan topluluk, son kaydı Flauto Veneziano ile 2013 ECHO Klassik ödülüne sahip oldu. Kayıtlarının yanı sıra seyirciyle yoğun etkileşim kuran canlı performansları da oldukça beğenilen I Sonatori, günümüzün en başarılı kemancılarından Giuliano Carmignola ile sahneyi paylaşacak. Modern ve barok keman yorumlarının yanı sıra Diapason d'Or ve Choc du Monde gibi bol ödüllü kayıtları ile tanınan sanatçı ayrıca Claudio Abbado gibi dünyanın en önemli şefleri ile gerçekleştirdiği konser ve kayıt çalışmaları ile de göz dolduruyor.
 
SAHNE DENİLEN BÜYÜLÜ KUTU
07 Aralık 2014 15:00
Oyuncular: Gökçen Gökçebağ, Zeynep Kızıltan, Hicran Akın, Didem Atasoy, Ahmet Baykara, Can Sıkyıldız
Piyano: Ece Göksu ve Barış Büyükyıldırım
Dekor, kostüm : Kaan Güreşçi
 
Sizlere çok özel bir oyunumuz var… Bir sahne ve içinde sahne biçiminde sihirli bir kutu… Sadece sahnede oynanan değil, sahnenin arkasına kadar uzanan bir yolculuk… Her anı büyük keyif ve bilgi dolu… Sürprizlerle dolu oyun içinde bir oyuncuk…
 
Bu sezon İş Sanat’ta çocuklarla ilk kez buluşacak olan Sahne Denilen Büyülü Kutu, onlara müzikli bir oyunun sahnede her yönüyle nasıl hayat bulduğunu gözlemleyip yaşayacakları bir deneyim sunuyor. Sahnenin nasıl büyük bir emekle gerçekleştiğini anlayacakları ve perde arkasındaki görünmez kahramanları tanıyacakları bir serüvene çıkarıyor. Bilinmeyen diyarlara yapılan bu serüvende danslar, şarkılar, farklı sahne sanatları, renklerle bezeli eğlenceli bölümler ve her oyunda sahnedeki büyülü kutudan çıkan bir sürpriz var. Çocuklara sahne büyüsünü yaşatan, yetişkinlere onların gözünden tiyatroyu anlamaya yardımcı olan Sahne Denilen Büyülü Kutu şarkı, dans, oyunculuk ve sürprizlerle karşılaşmak isteyen herkesi bekliyor.
 
MİLLÎ REASÜRANS’TA PARLAYAN YILDIZLAR
UTKU ASAN
11 Aralık 2014 20:00
UTKU ASAN piyano
 
L. van Beethoven Pathetique Sonat Op. 13 Do minör 
F. Chopin Scherzo Op.31 No 2 Si bemol minör
J. Brahms Rhapsody Op.79 No.1 Si Majör
J. Brahms Rhapsody op.79 No.2 Sol minör
S. Prokofiev Op. 28 La minör Sonat
 
26.05.1999’da İstanbul’da doğdu. Piyano eğitimine 2OO6'da Marmara Koleji’nde piyano öğretmeni Levent Tanman'la başladı. Yeteneği fark edilince MSGSÜ Devlet Konservatuarına yönlendirildi. 2009 yılında yarı zamanlı sınavını kazanarak Doç. Nurferi Onur'un öğrencisi oldu, hocasının tavsiyesi üzerine aynı okul da eğitimine tam zamanlı olarak 2010 yılında başladı. Halen eğitimini Doç. Nurferi Onur'la aynı okulda sürdürmektedir.
 
2012 yılında Maltepe Üniversitesi’ndeki ilk resitalinin ardından, 2013 yılında MSGSÜ Devlet Konservatuarı Genç Orkestrası ile ilk orkestra konserini Robert Kolej'de (J.S. Bach Piyano Konçertosu re minör) verdi. Daha sonra, CKM , Zorlu Center Şehir Sahnesi, Maltepe Üniversitesi, Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi, Marmara Koleji, Irmak Okulları, Nişantaşı Işık Lisesi, MSGSÜ Fındıklı Oditoryumu, Gümüşlük Piyano Festivali, Pera Piyano Festivali ve Ayvalık Cunda Adası Alibey Kültür Merkezi gibi birçok yerde resital ve konserler verdi. 
 
Utku Asan; Lilya Zilbersteın, Karst De Jong, Muza Rubackyte, Jonathan Plowright, Johan Schmidt, Hılary Demske ve Gülsin Onay'ın masterclasslarına katılmış, bu virtüözlerce çok başarılı bulunup , parlak bir gelecek vaat ettiği yorumlarını almıştır.  Bu sene  AIMA'da (Ayvalık International Music Academy) ülkemizin dünyaca ünlü piyano virtüözü İdil Biret'le bir haftalık masterclass'ın sonucunda İdil Biret onun için; “ Utku Asan müziğin problemlerini hızla kavrayıp, bunları çözebilecek zekaya sahip çok yetenekli genç bir piyanistimizdir. Yorumlarındaki form anlayışı ve doğal farklılık en etkili özelliklerindendir,” değerlendirmesini yapmıştır.

Millî Reasürans Konser Salonu
Maçka Caddesi No: 35 Şişli – İstanbul
Rezervasyon İş Sanat’ın issanat@isbank.com.tr e-posta adresinden ya da (212) 316 10 83 numaralı telefonundan yapılabilir. Yerler numarasızdır ve salon kapasitesiyle sınırlıdır.

 
Parlayan Yıldızlar Meriç Soylu Ödülü
İstanbul’un kültür ve sanat hayatına 14 yıldır yön veren İş Sanat, ülkemizin gururu genç sanatçılarımızı müzikseverlerle buluşturmaya devam ediyor. Gelecek vaat eden sıra dışı yeteneklere ışık tutan Parlayan Yıldızlar serisi, genç yıldızların sahne deneyimini artırarak onları ait oldukları dünya sahnelerine kazandırmayı amaçlıyor. Parlayan Yıldızlar serisinde geçtiğimiz sezon ilk kez verilen “Meriç Soylu Ödülü” bu yıl da sezonun en parlak yıldızıyla buluşacak. Parlayan Yıldızlar’ı Soylu ailesiyle bir araya getirme görevini ise İş Sanat üstleniyor. Kültür sanat dünyasında sevgi ve saygıyla anılan Meriç Soylu, 2006 yılında başladığı İş Sanat Yönetmenliği görevini vefat edene kadar başarıyla sürdürmüş, vizyonu ve müzik tutkusuyla her sezon İş Sanat sahnesinde birçok önemli konsere ve yenilikçi projeye imza atmıştı.
 

 
 
MÜNİH ODA ORKESTRASI & ALEXANDER LIEBREICH & ALICE SARAH OTT
13 Aralık 2014 20:00
ALEXANDER LIEBREICH şef
ALICE SARAH OTT piyano
 
W. A. Mozart Uvertür "Don Giovanni" 
L. van Beethoven Piyano Konçertosu No. 1, Do Majör Op. 15 
L. van Beethoven Senfoni No. 8, Fa Majör Op. 93
 
Kurulduğu 1950 yılından beri Almanya’nın orkestra hayatına yön veren Münih Oda Orkestrası, yaratıcı konser programları ve tınısal homojenliğiyle bugün sadece Almanya’nın değil, Avrupa’nın en seçkin oda orkestralarından biri olarak gösteriliyor. Üst seviyede teknik ustalığa ve seyirciyle doğrudan bağ kurabilme becerisine sahip üyelerden oluşan topluluğu, yeni neslin en başarılı, yaratıcı ve dinamik şeflerinden Alexander Liebreich yönetecek. Orkestranın 2006 yılından beri sanat yönetmenliğini ve daimi şefliğini üstlenen Liebreich, göreve geldiği süreden beri topluluğa zengin bir stil çeşitliliği kazandırmasıyla tanınıyor. Gecenin solisti ise Alman-Japon piyanist Alice Sara Ott. Beş yıldan kısa bir sürede dünya çapında verdiği konserlerle eleştirmenlerden tam not alan 25 yaşındaki piyanist, günümüzün en heyecan verici genç yeteneklerinden biri olarak kendini ispatladı. Sanatçının büyük yankı uyandıran Liszt kaydından sonra çıkardığı ve Amerika ve Almanya iTunes listelerinde 1 numaraya yerleşen bütün Chopin 
valsler kaydı 2010 ECHO Klassik ödülüne layık görüldü.
 
 
Denize dönmek istiyorum!
NAZIM HİKMET ŞİİR DİNLETİSİ
15 Aralık 2014 20:00
Hazırlayan Atilla Birkiye
Müzik Direktörü Serdar Yalçın
Sahneye Uygulayan Mehmet Birkiye
Şiirleri Seslendiren Metin Belgin, Bülent Emin Yarar, Hakan Gerçek
 
Vedat Sakman vokal, gitar
Oya Uysal keman
Zafer Akdoğan bas gitar
Simge Yıldırım vokal
 
“Ben şiirde realiteyi bütün mürekkepliği, mazi, hal istikbal unsurlarıyla ve hareket halinde veren bir realizme ulaşmak istiyorum. Fakat hâlâ ulaşamadım. Birçok yazılarımın realizmi tek taraflıdır. Bundan dolayı da çok fazla haykıran bir ‘propaganda’ edası taşıyorlar. Bu hatamı anladım. Yeni verimlerimde bu hataya bir daha düşmeyeceğim. Cihanı görüş, anlayış bakımından değil, bu cihanı gör&uu
ml;ş ve anlayışın sanattaki tezahürü bakımından telakkilerim bir hayli değişti.” (Nâzım Hikmet, “Her Ay”, 20 Nisan 1937)
 
Dünya şairi Nâzım Hikmet’in (1902-1963) şiirlerinden kronolojik sıra gözetilerek derlenen dinleti, yaşamına göndermeler yapan bir sahne düzeniyle sunuluyor. Ayrıca, şiirle müziğin iç içe geçtiği Denize Dönmek İstiyorum! adlı dinletide Vedat Sakman, şairin şiirlerinden bu gösteri için bestelediği şarkıların yanı sıra kendi şarkılarını da seslendiriyor.
 
ANTHONY STRONG
16 Aralık 2014 20:00
İngiltere’nin yeni caz süper starıyla tanışmaya hazır mısınız? Tea For Two, Cheek to Cheek, Delovely, For Once In My Life gibi caz standartlarını muhteşem bir dinamizmle yeniden yorumladığı 2011 tarihli 45’liğiyle İngiltere caz listelerinde 1 numaraya yükselen Anthony Strong, 2012 yılı itibariyle dünyanın önde gelen plak şirketlerinin dikkatini çekmeyi başardı. Efsanevi BB King tarafından da övgüyle bahsedilen piyanist-şarkıcı, 2013 yılında ikonik Fransız plak şirketi Naïve ile anlaşarak ilk albümü Stepping Out’u çıkardı. Enerji dolu vokali ve klavyedeki muhteşem becerileriyle çok kısa zamanda Jamie Cullum ve Michael Bublé gibi retro-çağdaş caz duayenlerinin arasında yerini alan sanatçının caz standartları, coverlar ve kendi bestelerine yer verdiği albüm Amerika’da büyük ilgi görerek iTunes Caz Listelerinde 1 numaraya yerleşti. Karizması ve başarılı müziğiyle geleceği en az ayakkabıları kadar parlak gözüken Strong, adından daha çok bahsettireceğe benziyor.

 

TRISHA BROWN DANCE COMPANY
20 Aralık 2014 20:00
Her sezon dans kuşağında en seçkin topluluklara ev sahipliği yapan İş Sanat sezonun ilk dans etkinliğinde Amerikan post-modern dans topluluğu Trisha Brown Dance Company’yi ağırlamanın mutluluğunu yaşıyor. 1970 yılında efsanevi sanat yönetmeni ve koreograf Trisha Brown tarafından kurulan topluluk, Brown’un deneysel bir dans girişimi olan Judson Dance Theater’dan yolunu ayırarak kendi dansçılarıyla çalışmaya karar vermesinin bir ürünü. 40 yılı aşkın bir süredir post modern dansın öncülerinden kabul edilen Trisha Brown’un eserlerinin oluşumu, sahnelenmesi ve korumasına kendini adayan topluluk bugün düzenli olarak New York, Paris, Londra gibi simgesel opera binalarının yanı sıra dünyanın önde gelen sahnelerinde olağanüstü performanslara imza atıyor. Repertuvarı solo ve küçük grup eserlerinden gece boyu süren büyük yapıtlara kadar genişleyen ve aynı zamanda Brown’un tanınmış görsel sanatçılarıyla işbirliklerini de kapsayan Trisha Brown Dance Company, aldığı risklere rağmen hiçbir zaman kontrolü elden bırakmayan deneyimli dansçılarının gerçekleştirdiği göz kamaştıran koreografileriyle tüm dünyada izleyenlerini kendine hayran bıraktırıyor.
 
 
HARRAN'DAN HARPUT'A KADIN SESİNDEN SIRA GECESİ
Oyalı Yazma: Mercan Erzincan, Devrim Kaya, Buse Katılmış
23 Aralık 2014 20:00
Nitelikli yöresel halk müziği eserlerini büyük bir özenle seslendirmeye kendini adayan genç ve dinamik halk müziği topluluğu Oyalı Yazma, akademik eğitimlerini aynı okulda alan Mercan Erzincan, Devrim Kaya ve Buse Katılmış tarafından 2013 yılında kuruldu. Müzik yönetmenliğini Ufuk Şimşek’in üstlendiği grup, Elazığ-Harput Kürsübaşı sohbetleri, Urfa sıra geceleri, Diyarbakır Velime geceleri gibi Anadolu'daki toplu türkü söyleme geleneklerini ele aldığı projelerde bu yörelerin en nadide eserlerini "Makam" ana ekseni üzerine oturtarak dinleyicilere sunuyor. Alanında deneyimli ve usta icracılardan oluşan grup orkestrası, "İncesaz" diye tabir edilen keman, klarnet, kanun, cümbüş-ud gibi enstrümanları dünya müziği enstrümanlarıyla uyum içinde kullanarak modern bir tını yakalamayı amaçlıyor. Seslendirdikleri eserleri geçmişten geleceğe bir köprü kurarak, özellikle genç nesillere tanıtmayı hedefleyen Oyalı Yazma, gecede Harran’dan Harput’a uzanan bir coğrafyada varlığını sürdüren sıra gecesi geleneğine ait seçkin ezgileri üç genç fakat usta kadının sesiyle adeta bir nakış, oya gibi işleyerek dinleyicilerle buluşturuyor.

Retrospektif Sergi
ÖZDEMİR ALTAN
05 Kasım – 20 Aralık 2014
İş Sanat Kibele Galerisi, çağdaş Türk resim sanatının önde gelen isimlerinden Özdemir Altan’ın retrospektif sergisi ile sezonunu açıyor. 5 Kasım – 20 Aralık 2014 tarihleri arasında Kibele Sanat Galerisi’ne konuk olacak Özdemir Altan, kendine özgü kurgu dünyasıyla çağdaş resim sanatımızın gelişimine katkıda bulunmanın yanı sıra günümüz Türk resminde kendi kuşağı ve kendinden sonraki sanatçıların tamamına yakını üzerinde de izler bırakan bir ressam. Yaptığı eserlerde farklı dokular, strüktür elemanları ve malzemeler kullanan ve aykırı bir sanat görüşünü benimseyen sanatçı, eserleriyle 1988'den bu yana sanatsal espasın birbirinden farklı kavram, köken, yapı ve mantıkların birleşmesiyle oluştuğunu gösteriyor.  Gündelik yaşamdan beslenen Özdemir Altan, ironik ve oyunsu bir dağarcıkla terminolojisini oluşturduğu dönem çalışmalarındaki 1968 ruhundan aldığı çoğulcu dil ile dikkat çekiyor. Altan’ın, sana
t üretimindeki sürekliliği kavramaya imkân tanıyan soyutlama tutkusu “Don Kişot”larında, “Krallar ve Kraliçeler”de, “Tepegöz” ve “Sinek Kralı’nın Oğlu”nda devam ederken, “Gerçek” dizisinde de kendini gösteriyor. Sanatçı, 1970’ler itibariyle özel anlam yüklediği “espas” düşüncesini 1980’lerin sonlarında bir adım daha ileriye götürüyor. Aralarında kavram, köken ve mantık farkları olan öğelerin hep birlikte sanatı oluşturduğu düşüncesinden yola çıkarak, çok sayıda sanatçının birbirinden bağımsız olarak yaptığı çalışmaları rastlantısal olarak birleştirecek panolar tasarlıyor. Bu panolara fon oluşturan dizisi ile adeta tüm sanat anlayışını özetlediği “Soyağaçları”nda, plastik sanatları, tıpkı müziğin seslerle oluşması gibi, formlarla, renklerle boşlukta oluşan bir sanat dalı olarak tanımlıyor. Sanatçının, 1989 yılında “Soyağaçları” ile başlayan ve 2000 sonrası “Yeni Dönem”inde kendini daha açık bir biçimde gösteren resimsel mekâna, espasa yönelik arayışı, bir anlamda resmin özüne dönme arayışı olarak da nitelendiriliyor.
Kibele Sanat Galerisi
İş Kuleleri
Tel: (212) 316 15 80
Sergi, pazar ve pazartesi günleri hariç, her gün 10.00-19.00 saatleri arasında izlenebilir.


Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim

tenise.yalcin@gmail
.com
İleti Haber: Türkiye İş Bankası A.Ş.<b
ilgilendirme@ileti.isbank.com.tr

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir