İstanbul dan John Legend geçti

İstanbul’dan John Legend geçti

 İKSV’nin (İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı) düzenlediği Uluslararası 20. İstanbul Caz Festivali 29 Temmuz 2013 Pazartesi akşamı, Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda John Legend’ın verdiği konserle sona erdi. R&B ve Soul müziğinin önde gelen sanatçılarından John Legend besteci, yorumcu ve söz yazarı olarak kendi sanat yaşamının doruğunda olduğunu bir kez daha kanıtladı. Ayrıca 9 Grammy Ödülü alarak bu konuda yetkin bir yere sahip olduğunu gösterdi. Sesi, yorumu, yapmış olduğu müziğiyle örtüşen Legend, açık hava konserinde görsel ve işitselin doruğunda olduğunu bir kez daha kanıtladı. Kitlesel konserleriyle izleyicilerle kurduğu bağlantıyı olağanüstü düzeyde aralıksız iki saati aşkın sürede programını tamamladı. Böyle bir konserle Caz Festivali’nin kapanışını yapmak, doğrusu ya ilgi çekici olmanın ötesinde bir şölen olarak da değerlendirilmelidir.

John Legend, müzik yaşamının parlaklığını erken yakalayan ses rengi ve besteleriyle bu alanda kendi türünü geniş kitlelere taşıyan bir müzik insanı olarak değerlendirilmelidir.

***

Stüdyo albümlerinin başarılı düzenlemelerinin yanı sıra konserlerde gösterdiği üstün yorumuyla kendi bestelerinde bir ayrıcalığa ulaşmaktadır. 29 Temmuz’daki konserinde sözünü ettiğim ayrıcalıkların tümünü orkestrası ve vokalistlerinin eşliğinde gerçekten de üst düzeydeki yorumuyla izleyicileri konser boyunca coşturdu durdu. Özellikle solo şarkılarında gerçek bir caz piyanistiyle karşı karşıya bir konser izlediğimize tanık oldum. Şarkılar elbette ki ayrıcalığının özelliklerini taşıyordu. Onun ödüllerine sığınarak sahnede herhangi bir niteliksel böbürlenmesi de görülmedi. Alçak gönüllü, kendi müziğini en iyi biçimde sunan bir yorumcu olarak duygularını güzel sesiyle dile getirdi. Bu müziğin renginde de esas olan bu değil midir?

Londra, Hamburg, Münih, Lizbon gibi şehirlerdeki konserlerinden sonra İstanbul’a gelen Legend’a, sahnede önemli müzisyenler eşlik etti. Tuşlu çalgılarda Eugene ‘Manman’ Roberts başta olmak üzere, gitar ve geri vokalde Robby ‘Row’ Anderson, basgitarda Kenneth Wrigth, davulda Rashid Williams, geri vokalde ise Natalie İmani ve Ashley Rodriguez konsere katılanlardı.

Yükselen grafiğiyle John Legend, bu grafiğinin haklı yerde olduğunu İstanbul’daki konserinde gösterdi ve ülkemizden ayrılarak dünya turnesine devam etmek için yola çıktı.

 Hayati Asılyazıcı
hayatiasilyazici@yahoo.com
Alıntı: Aydınlık Gazetesi
Son Güncelleme: Perşembe, 01 Ağustos 2013 18:40

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir