İstanbul Orkestra Sion Uluslararası Piyano Yarışması

İstanbul Orkestra Sion Uluslararası Piyano Yarışması
16 Kasım 2015 – 22 Kasım 2015

Piyano yarışmasıPiyano YarışmasıGülsin Onay: Orchestra Sion Istanbul Uluslararası Piyano Yarışmasında finale kalan kalan 3 piyanist belli oldu..
Çalış sırasına göre:
İlter Vurucu
Maria Anikina
Yener Gökbudak
Yarın orkestra ile çalacaklar ..
İlter Vurucu ve Maria Anikina Beethoven'in 3. Piyano Konçertosunu
Yener Gökbudak ise Mozart 17 no. Konçertosunu seslendirecek..
Koltuklarım kabardı, gerçekten gurur duydum iki Türk finalistimiz ile.. Tebrikler, kocaman bir bravo..
Yarın akşam final konseri CRR'de..
Kaçırmayın harika gençleri..
( birinci, ikinci ve üçüncülük ödüllerine yarın saat 15'te orkestra ile yapılacak olan son elemede karar vereceğiz..)
Ödüller :
1. On bin dolar, 2. Beş bin dolar, 3. Iki bin beş yüz dolar ve çeşitli yerlerde konserler..
evetbenim2İstanbul – Orchestra’Sion- Uluslararası Piyano Yarışması’nın hedefi, dünyanın dört bir yanından seçilmiş olan, uluslararası düzeydeki profesyonel müzisyenleri tanıtmaktır.
Bu misyon ; sanatçılara, kendilerini rahatça ifade edebilecekleri bir müzikal alan sunma arzusunun yanı sıra ; onların, dinleyiciler ve uluslararası üne sahip konser sanatçılarından oluşan jüriyle, gerek sanatsal, gerekse insani paylaşımlarını sağlama arzusuyla yola çıkmıştır. Dünyaca ünlü piyanist Stéphane Blet tarafından desteklen bu yarışma, yıllar içerisinde, Türkiye’de, Akdeniz bölgesinde ve giderek dünya çapında öneme sahip, bir müzik etkinliği olmayı hedeflemektedir.
Yarışma sınavları, İstanbul’un şehir merkezinde bulunan Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’nin konser salonunda gerçekleştirilecektir. 
Halka açık sınavlar, çeyrek final elemeleri, yarı-final ve final aşamalarından oluşacak ; finalde bir Türk bestecinin eserinin yorumlanması zorunlu olacaktır.
Çeyrek final: Pazartesi ve Salı saat 14.00’ten 20.00’ye kadar Çarşamba saat 14.00’ten 18.00’e kadar
Yarı final: Perşembe ve Cuma saat 14.00’ten 19.00’a kadar
Final: Pazar 10.00’ten 13.00’e kadar ve 14.00’ten 17.00’ye kadar

Üst düzey bir sanatsal misyon
İstanbul Orchestra’Sion – Uluslararası Piyano Yarışması’nın hedefi, dünyanın dört bir yanından seçilmiş olan, uluslararası düzeydeki profesyonel müzisyenleri bir araya getirmek ve tanıtmaktır.
Bu misyon; sanatçılara, müziklerini geliştirmelerini sağlayacak bir paylaşım mekânı sunmak, onların; dinleyiciler, müzisyenler ve uluslararası üne sahip konser sanatçılarından oluşan jüriyle buluşmalarını sağlamak arzusuyla yola çıkmıştır. İstanbul Orchestra’Sion – Uluslararası Piyano Yarışması, genç müzisyenlerin kariyerinde önemli bir aşama olmayı arzu etmekte ve yıllar içerisinde Türkiye’de, Akdeniz Bölgesi’nde ve giderek dünya çapında öneme sahip, bir müzik etkinliği olmayı hedeflemektedir.
Yarışma sınavları, İstanbul’un şehir merkezinde bulunan Notre Dame de Sion Lisesinin konser salonu’nda gerçekleştirilecektir. Adayların ön seçimi DVD ya da görsel-işitsel dosya üzerinden yapılacaktır. Yarışma halka açık dört ayrı sınavdan oluşacaktır. Finalde adaylara, orkestra şefi ve jüri başkanı Vahan Mardirossian yönetimindeki Orchestra’Sion orkestrası eşlik edecektir. Birincilik Ödülü 10.000 $, İkincilik Ödülü 5.000 $, Üçüncülük Ödülü 2.500 $’dır.
Birincilik Ödülü’nü alana birçok konser vermesi teklif edilecek olup, bunlar arasında: Notre Dame de Sion Lisesi Gösteri Salonu’nun yıllık programı çerçevesinde bir resital, Théâtre Saint Bonnet’de bir resital ve profesyonel bir kayıt ( Bourges, Fransa), Lisztomanias’ın "Liszt’in Doğusu" 2017 Festivalinde bir resital (Chateauroux, Fransa), Domaine Les Forges de la Vache’da doğaçlamalar dizisinde bir resital (Nièvre, Fransa), Galerie Besharat’da bir resital (Barbizon, Fransa) bulunmaktadır.
Jüri üyeleri adaylardan birine Cap Ferret Music Festivali Akademisi’ndeki ustalık sınıflarına katılmak ve Festivaldeki Genç Yetenekler konserlerinde yer almak üzere bir haftalık burs (ders ve konaklama), ayrıca konserin videosunu verecektir. (Cap Ferret, Fransa)
İlk üç ödülü kazananlara başka ek ödüller de verilebilecek olup, bunlar arasında Notre Dame de Sion Lisesi Özel Öğrenci Ödülü veya Jüri üyelerinin onayladığı herhangi bir başka müzik ödülü yer alacaktır.
Tüm ödüller yarışmanın kapanışı vesilesiyle düzenlenecek bir gala gecesinde verilecektir.
İstanbul Orchestra’Sion – Uluslararası Piyano Yarışması 2013’den beri saygın Alink-Algerich Vakfının üyelerinden biridir. Alink-Algerich Vakfı, 2015 yılında özel desteğini sunmak için belirlediği 10 uluslararası yarışma arasına İstanbul Orchestra’Sion – Uluslararası Piyano Yarışması’nı da almıştır.
JÜRİ BAŞKANI: VAHAN MARDIROSSIAN
orkestra şefi ve piyanist
Onursal Üye: Paul Badura Skoda
Gülsin Onay
Pierre Reach
Roustem Saitkoulov
Ilja Scheps
Emre Şen

Seçici KurulJüri ile keyifli buluşma..
88 yaşındaki piyanist Paul Badura Skoda da şeref konuğu olarak aramızda bulunuyor…/ Gülsin Onay
Türk Yarışmacılar

4 Yarışmacı Türk/ Gülsin Onay

Seçici Kurul-1Çok iyi piyanistler dinliyoruz…/Gülsin Onay

logo-güneş

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
Haber içerik: http://www.nds.k12.tr/-Hakkinda-

evetbenim4

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir