MUHSİN ERTUĞRUL 124 YAŞINDA…

MUHSİN ERTUĞRUL 124 YAŞINDA…

Muhsin Ertuğrul (1)

Bugün 102 yaşını deviren Şehir Tiyatroları’nın kurulup şekillenmesi ve varlığını korumasında başat etkiye sahip usta tiyatro adamı Muhsin Ertuğrul’u doğumunun 124. yılında sahnelerimizde, kulislerimizde, fuayelerimizde, saygıyla, rahmetle ve minnetle anıyoruz.

28 Şubat 1892 İstanbul doğumlu tiyatro, sinema yönetmeni ve oyuncusu olan Muhsin Ertuğrul uzun sanat yaşamı boyunca Türk tiyatrosundaki bir çok atılıma öncülük etmiş, gerek tiyatro, gerek sinema sanatına neredeyse tek başına damgasını vurmuştur. Sanatçı, tiyatroya ilk olarak Soğukçeşme Askeri Rüştiyesi'nde öğrenciyken ilgi duydu. Sahneye ilk kez Burhanettin Tiyatrosu'nda 2 Ağustos 1909'da Canan Doyle'den Decaurcelle'nin uyarladığı Şerlok Holmes oyunundaki Bob rolüyle çıktı. Bir süre oynadıktan sonra ilgi çekti ve oyuncu arkadaşlarından Vahram Popozyum'ın önerisi üzerine 1911'de Paris'e gitti. İstanbul'a döndükten sonra 1913'te arkadaşlarıyla birlikte yeni bir topluluk kurarak Bursa ve İstanbul'da oyunlar sergiledi. Kısa bir süre sinema işlettikten sonra tekrar Paris'e gitti.1.Dünya savaşı yüzünden geri döndü ve Ertuğrul tiyatrosunu kurdu.

Muhsin Ertuğrul (4)

1927'de Darülbedayi'nin başına getirilen Muhsin Ertuğrul 1949'a değin süren bu görevi sırasında Türk tiyatrosuna yapıtların titizlikle ve bilinçli olarak seçilmesi, provaların düzenli yapılması, oyunların saatinde başlaması gibi yenilikleri getirdi. Ertuğrul 1947'de,kurulması düşünülen Devlet Tiyatrosu'nu yönetmek üzere Ankara'daki Tatbikat Sahnesi'nin başına getirildi. 1949'da Devlet Tiyatroları'nın ilk genel müdürü oldu. Bu çatı altında operayı yönetti.

Tiyatronun yanı sıra alanında da çalışan Ertuğrul, yalnızca yurt içinde 30 film yönetti. Çeşitli türde filmlerin Türk sinemasındaki ilk örneklerini verdi. Türk kadını ilk kez onunla kamera karşısına çıktı. İlk renkli Türk filmi olan Halıcı Kız'ı da (1953) o yönetti.

Tiyatroya yaptığı hizmetlerden ötürü 1931'de Goethe Madalyası'yla ödüllendirilirken Ertuğrul sanat yaşamının 70. yıl kutlamalarına katılmak ve Ege Üniversitesi'nin verdiği onur doktorluğu unvanını almak için gittiği İzmir'de 29 Nisan 1979'da öldü.

Muhsin Ertuğrul Foto


İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROLARI MÜDÜRLÜĞÜ
Darülbedayi Cad. No.3 Harbiye-ŞİŞLİ İSTANBUL
Basın ve Halkla İlişkiler – 0212 455 39 34 – 0212 455 39 35 / Faks: 0212 449 51 41
https://www.facebook.com/sehrintiyatrosu
https://twitter.com/sehir_tiyatrosu

e-mail: basin.yayin@ibb.gov.tr web: www.ibst.gov.tr

evetbenim4

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir