NDS-Klasik Müzik Konseri: Toros Can Piyano Konseri (07.03.2024)


7 Mart Perşembe akşamı saat:19:30’da Notre Dame de Sion gösteri salonunda piyanist Toros Can’ın vereceği klasik müzik konserinde bir araya geliyoruz.

PROGRAM
F. Schubert : Piyano için Sonata no 16 la minör D. 845 (opus 42)
Moderato – Andante poco moto – Scherzo – Trio – Rondo
S. Prokofiev : Visions fugitives, op. 22
Piyano için yirmi parça.
Programda ara yoktur

Toros Can, piyano:
H.Ü. Devlet Konservatuvarında lisans, Londra RCM’de lisansüstü, Texas-SMU Meadows Sanat Okulunda solistlik, Yale Üniversitesinde master ve Arizona Üniversitesinde doktora çalışmaları yaptı. İlhan Baran, Güherdal Çakırsoy, Peter Katin, Edwin Roxburgh, Peter Frankl, Joaquin Achucarro, Nicholas Zumbro ve Tedd Joselson ile çalıştı; Alexander Jenner, Jan Wijn, György Sandor, Boris Berman ve Claude Frank’ın çalıştaylarına katıldı.
Fransa’da düzenlenen 3. Orléans Uluslararası 20. Yüzyıl Piyano Yarışması’nda birincilik (Blanche Selva), Chevillion Bonnaud-Fondation de France ve Fondation Yvonne Lefebure ödüllerini kazanan Toros Can ayrıca Green Valley, Quilter, John & Jean Redcliffe Maud, Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu, Charles S.Miller, Joel Estes Tate, Constant & Kit Lambert, Else & Leonard Cross Charitable Trust, Phillis Wright, Marjorie & Arlond Ziff, John & Jean Redcliffe Maud ve Anadolu Üniversitesinin 2002 sanat ödüllerine layık görüldü.
Sanatçının Fransız CD firması L’Empreinte Digitale/Nocturne tarafından çıkartılan dört CD kaydı vardır: (Ligeti, Hindemith, Crumb, Purcell) iki kez Diapason d’Or, Diapason-5, Le Monde de la Musique-CHOC, Telerama-ffff, Repertoire-9, Repertoire-10, Observateur-3, Piano le Magazine-Coup de Coeur ve Classica-5 ödüllerini kazandı. Salle Cortot, Théâtre du Châtelet, George Enescu Concert Athenaeum, Theater aan het Vrijhof, Cite de la Musique, Invalides ve St-Martin-in-The-Fields başta olmak üzere; Türkiye, Fransa, ABD, İngiltere, Hollanda, İtalya, Avusturya, Almanya, Singapur, Romanya, Kosova, Bulgaristan, İsviçre, Hırvatistan, Polonya ve Gürcistan’ın birçok salonunda konserler verdi. İstanbul Müzik Festivali, Antalya Piyano Festivali, Münster Müzik Festivali, Holland Music Sessions, Saint-Riquier Müzik Festivali ve La Roque d’Antheron Piyano Festivali gibi festivallerde yer aldı.Prof. Toros Can, Ekim 2009’da Paris’te düzenlenen dünyaca ünlü Marguerite Long Piyano Yarışması’nda jüri üyeliği yaparak, Paris Valiliği tarafından madalya ile onurlandırılmıştır.
Hâlen İstanbul Arsu Güzel Sanatlar Akademisi ve Ecole Francophone de Musique d’Istanbul’da (EFMI) çalışmaktadır. Toros Can, Uluslararası Piyano Yarışması – Istanbul Orchestra’Sion 2024 jüri üyesidir.

Sayfa Düzeni: Tenise Yalçın/tenise.yalcin@gmail.com – İleti Davetiye: Notre Dame de Sion web sitesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir