NEJAT BİRECİK YURTDIŞINDA JÜRİ BAŞKANI OLDU, DEVLET TİYATROLARI "HUZUR" OYUNU FESTİVALDE

DT Kırmızı siyah logo

BİRECİK YURTDIŞINDA JÜRİ BAŞKANI OLDU

Nejat Birecik 2 

            Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Nejat Birecik Makedonya’dan gelen teklif üzerine “Ulusal Drama Uluslararası Tiyatro Festivali”nde jüri başkanlığı yapacak.

            14-20 Ekim tarihleri arasında Makedonya’da düzenlenecek olan festival kapsamında Birecik jüri başkanı olarak davet edilirken; İstanbul Devlet Tiyatrosu da ‘Huzur’ adlı oyunu sahneleyecek.

            Bu yıl 5’incisi düzenlenen festivalin amacı ulusal dramalar ve drama yazarları üzerine odaklanarak uluslararası kamuoyunun dikkatini çekmek.

            Tetova Tiyatrosu tarafından gerçekleştirilen bu kültürel etkinlikte Makedonya, Arnavutluk, Sırbıstan, Kosova, Bulgaristan, Türkiye, Karadağ, Yunanistan, İsviçre, Bosna Hersek, Hırvatistan ve Slovenya gibi farklı ülkelerden 150’den fazla katılımcı yer alacak.

            Profesyonel bir jüri ekibi tarafından; en iyi oyun, en iyi performans, en iyi yönetmen, en iyi erkek ve kadın oyuncunun belirleneceği etkinlikte Birecik jüri başkanlığını üstlenecek.

İst. Dt Huzur 1

            Ahmet Hamdi Tanpınar’ın yazdığı, Kenan Işık’ın sahneye uyarladığı ve M. Nurullah Tuncer’in yönettiği İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı ‘Huzur’ festival kapsamında 20 Ekim Perşembe günüTetova Kültür Merkezi’nde saat 20:00’de sanatseverlerle buluşacak.

            Ozan Demir, Hikmet İplikçi ve Ersin Ersavaş'ın sokak çalgıcılarını canlandırdığı oyunun dekor tasarımını Behlül Dane Tor, kostüm tasarımını Şirin Dağtekin, müziğini Orhan Enes Kuzu, kareografisini ise İlyas Odman üstleniyor.

Oyun kısaca özeti şöyle;

“İkinci Dünya Savaşının çıkmasına saatler kala Mümtaz, hasta yatağında yatmakta olan kuzeni İhsan’ın ilaçlarını yaptırmak üzere dışarı çıkar. İlaçların hazırlanmasını beklerken girdiği eskici dükkanında, geçirdiği son bir senenin olayları, bu olaylara etki eden tüm kişiler, hayatını şekillendiren her şey zihninde yeniden, aynı şiddetle canlanır. Mümtaz düşle gerçek arasında gidip gelirken aşkı, hayatı, ölümü yeniden sorgulamaya ve huzuru aramaya başlar.

Oyunda, Nimet İyigün Nalbant, Selen Nur Sarıyar, Ozan Özcan, Burak Çağlar, Melis Tuzcuoğlu, Yusuf Can Sancaklı, Kıvanç Kürkçü, Necmettin Amaç, Gökhan Türkal, Burcu Bahar Aydın, Rana Büyükyılmaz, Tolga Kortunay, Damla Ece Dereli, Kubilay Karslıoğlu, Hakan Elmasoğlu ve Orkun Gülşen rol alıyor.

Saygılarımızla


HABER KAYNAK:Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü
Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi
Tel    :  0 312 309 39 20
Faks :  0 312 311 95 19


evetbenim4

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir