On İki Öfkeli Adam ve İlk Oyun: Çürük Temel Kıbrıs Tiyatro Festivali nde

 

 “On İki Öfkeli Adam” ve “İlk Oyun: Çürük Temel”  
Kıbrıs Tiyatro Festivali’nde

 

 Çürük Temel
Çürük Temel

Sinema ve sahnede bir klasik olmayı başarmış On İki Öfkeli Adam ve Darülbedayi’nin sahnelediği ilk oyun olarak tarihe geçen İlk Oyun: Çürük Temelbu yıl 13.’sü düzenlenen “Kıbrıs Tiyatro Festivali” kapsamında seyirciyle buluşuyor.

Türkiye’den Şehir Tiyatroları, AST, Dostlar Tiyatrosu gibi birçok topluluğun katıldığı festival 1-29 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. Reginald Rose’un yazıp Arif Akkaya’nın yönettiği On İki Öfkeli Adam, 10 Eylül 2015 Perşembe günü Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde saat 21.00’de sahnelenecek.
 
Emile Fabre’nin yazdığı, Hüseyin Suat Yalçın’ın uyarlayarak çevirdiği, Sezai Gülşen ve Doğan Yavaş’ın günümüz Türkçesi’ne aktardığı İlk Oyun: Çürük Temel ise Engin Alkan rejisiyle 15 Eylül Salı günü aynı sahne ve saatte Kıbrıslı seyircilerle buluşacak. 
 
 
On İki Öfkeli Adam
 
Şehir Tiyatroları’nda çağdaş bir rejiyle tekrar seyircinin beğenisine sunulan oyunda, şüphelinin suçlu olduğunun genel kabul gördüğü 12 kişilik bir jüride, bir üye bu karara karşı çıkarsa ne olur sorusu üzerinden adalet kavramı sorgulanıyor.
 
Oyunda;Ahmet Özarslan, Ali Gökmen Altuğ, Burteçin Zoga, Enes Mazak, Erkan Akkoyunlu, Gün Koper, Kutay Kırşehirlioğlu, Mehmet Avdan, Metin Çoban, Nihat Alpteki, Rahmi Elhan, Serdar Orçin veCan Ertuğrul rolleri paylaşıyor.
 

 
On İki Öfkeli Adam

İlk Oyun: Çürük Temel
 
Darülbedayi’nin sahnelediği ilk oyun olarak tarihe geçen “Çürük Temel” (La Maison d’Argile)’in hikâyesi; birinin geleceği, diğerinin itibarı, bir başkasının intikamına dönüşmüş, aile yadigârı bir fabrikanın etrafında biçimlenir. Hakkı olanı almak, her defasında, bir diğerinin hakkının hiçe sayıldığı bir yoldan geçiyorsa, parçalanmadan kalabilmek ne kadar mümkün olabilir? sorusuna yanıt arayan insan ilişkilerini anlatan oyun, Şehir Tiyatroları’nın gerçek bir klasiği. İlk kez 1916’da Hüseyin Suat Yalçın uyarlamasıyla oynanan “Çürük Temel”, Şehir Tiyatroları’nın 100. yılında;  farklı bir okuma, çağdaş bir yorumla bir kez daha perde açıyor ve İstanbul’un bir yüzyılı deviren tiyatrosuna saygı duruşunda bulunuyor.  
 
Oyunda; Oya Palay, Yeşim Koçak, Mert Tanık, Emre Karaoğlu, Dolunay Pircioğlu, Samet Hafızoğlu, Nurdan Gür rol alıyor.
 

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROLARI MÜDÜRLÜĞÜ
Darülbedayi Cad. No.3 Harbiye-ŞİŞLİ İSTANBUL
Basın ve Halkla İlişkiler – 0212 455 39 34 – 0212 455 39 35 / Faks: 0212 449 51 41
https://www.facebook.com/istanbulsehirtiyatrosu
https://twitter.com/sehir_tiyatrosu
e-mail: basin.yayin@ibb.gov.tr web: www.ibst.gov.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir