Samsun Devlet Tiyatrosu Açılıdı: İlk Oyun Deli DumrulSamsun Devlet Tiyatrosu Açıldı…

Samsun Devlet Tiyatrosu 2009

İlk Temsil

Trabzon Devlet Tiyatrosu Yapımı

“DELİ DUMRUL”

Oyun: DT.Erzurum: DELİ DUMRUL 2009

Devlet Tiyatroları 12 bölgedeki (Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Adana, Trabzon, Diyarbakır, Antalya, Erzurum, Van, Sivas ve Konya Devlet Tiyatroları) yerleşik sahnelerindeki temsillerin yanısıra; Heryerde Tiyatro projesi kapsamında yaz-kış sezonunu uygulayarak yıl boyunca sürdürdüğü yurtiçi – yurtdışı turnelerin yanısıra ulusal – uluslararası festivaller düzenleyerek kuruluş amacına uygun tiyatro hizmeti verirken; bu sezon Malatya ve Elazığ Devlet Tiyatroları’nı sürekli turne sahnesi olarak hizmete açtı. Sıra Samsun Devlet Tiyatrosun’da.

Devlet Tiyatroları’nın sürekli turne sahnesi olarak hizmet verecek olan Samsun Devlet Tiyatrosu 31 Mart 2009 Salı günü saat 20:00’de düzenlenen tören – temsille açılacak.

Samsun’da ilk temsil ödüllü oyun “DELİ DUMRUL”dan:

Açılış töreni sonrası, 2008 yılında Ukrayna’da düzenlenen Karadeniz Kulübü Üçüncü Tiyatro Festivali’nde, “Son Üç Yılın En İyi Yapıtı” ödülünü kazanan Deli Dumrul’un temsili ile perdelerini açacak olan Samsun Devlet Tiyatrosu; Devlet Tiyatroları’nın bu sezon hizmete giren üçüncü sürekli turne sahnesi olacak.

1 Nisan 2009 tarihinde de Samsunlu sanatseverler ile buluşacak olan Deli Dumrul’u Güngör Dilmen yazdı. Rejisörü Yücel Erten.

Yönetmen yardımcılıklarını Murat Gökçer ile Birkan Görgün’ün üstlendiği oyunun, dekoru Hakan Dündar, kostümleri Sevgi Türkay, ışık tasarımı Yüksel Aymaz, müziği Babür Tongur, dans düzeni Salima Sökmen tarafından hazırlandı.

“DELİ DUMRUL”da başlıca rolleri: Fatih Topçuoğlu, Zeynep Ekin Öner, M. Fatih Dokgöz, Şebnem Dokurel, Erşan Utku Ölmez, Sinem Şahin, M. Ceyhun Gen, Elif Şeker Saka, Başak Anat, Ufuk Şener, Aslı Artuk Şener, Kadri Özcan, Şevki Çepa, Birkan Görgün, Duygun Dokgöz, Duygu Ertan paylaşıyor.

“Dede Korkut söylenceleri, yazılı kültür çağından önce oluşmuş; Oğuz Türklerinin 9. yüzyıldan 13. yüzyıla uzanan döneminden izler taşıyan; epik anlatı ürünleridir. Halk yaratıcılığının bir anıtı olarak; ozanlarca çalınıp söylenmiş; sözlü edebiyat türünün bir örneği olarak tarih ve coğrafya içinde nehir gibi akmıştır. 15. yüzyılda adını bilmediğimiz bir ozan, bu söylenceleri "Dede Korkut Kitabı" adıyla yazıya geçirerek kalıcı kılmış ve Türk Kültürüne armağan etmiştir. “Duha Koca Oğlu Deli Dumrul” öyküsü de bu elyazmasının çok tanınan öykülerinden biridir. Güngör Dilmen, bu öyküyü büyük bir sevecenlik ve ustalıkla bir sahne yapıtı olarak yeniden dillendirirken, oyunun başına şöyle bir not düşmüş: "Oyun, bin yıl önce bugün, Oğuz illerinde Anadolu’da geçer."

DEVLET TİYATROLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi

TEL: (0312) 309 39 20 – TEL/FAX: (0312) 311 95 19

TRABZON VE ANKARA DEVLET TİYATROLARI

5 DEĞİŞİK OYUNLA

SAMSUN’DA

31 Mart 2009 Salı (bugün) Devlet Tiyatroları’nın yerleşik turne sahnesi olarak hizmete açılacak olan Samsun Devlet Tiyatrosu’nda belirlenen Nisan 2009 programına göre:

Güngör Dilmen’in yazdığı, Yücel Erten’in yönettiği Trabzon Devlet Tiyatrosu yapımı “DELİ DUMRUL” 1 Nisan Çarşamba günü izlenebilecek. Dekoru Hakan Dündar’a, ışığı Yüksel Aymaz’a ait oyunda; Halil Ayan, M. Fatih Dokgöz, Mesut Yüce, Kadri Özcan, Şebnem Dokurel, Erşan Utku Ölmez, Fatih Topçuoğlu, Ufuk Şener, Başak Anat, Şevki Çepa, Birkan Görgün, M. Ceyhun Gen, Zeynep Ekin Öner, Aslı Artuk Şener, Elif Şeker Saka, Sinem Şahin rol alıyor. “Dede Korkut söylenceleri, yazılı kültür çağından önce oluşmuş; Oğuz Türklerinin 9. yüzyıldan 13. yüzyıla uzanan döneminden izler taşıyan; epik anlatı ürünleridir. Halk yaratıcılığının bir anıtı olarak; ozanlarca çalınıp söylenmiş; sözlü edebiyat türünün bir örneği olarak tarih ve coğrafya içinde nehir gibi akmıştır. 15. yüzyılda adını bilmediğimiz bir ozan, bu söylenceleri "Dede Korkut Kitabı" adıyla yazıya geçirerek kalıcı kılmış ve Türk Kültürüne armağan etmiştir. “Duha Koca Oğlu Deli Dumrul” öyküsü de bu elyazmasının çok tanınan öykülerinden biridir. Güngör Dilmen, bu öyküyü büyük bir sevecenlik ve ustalıkla bir sahne yapıtı olarak yeniden dillendirirken, oyunun başına şöyle bir not düşmüş: "Oyun, bin yıl önce bugün, Oğuz illerinde Anadolu’da geçer."

Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı oyunlardan:

Sadık Şendil’in yazdığı, Kazım Akşar’ın yönettiği “KANLI NİGAR7 Nisan Salı günü izlenebilecek. Dekoru Sertel Çetiner’e, kostümü Sevgi Türkay’a, ışığı Mehmet Yaşayan’a, müziği Cem İdiz’e, koreografisi Yener Turan’a ait oyunda; Ünsal Coşar, Adviye Öztürk, Erkan Alpago, Mert Tanık, Mehtap Öztepe, Filiz Yiğitbaşı, Yavuz Köken, Mehmet Ali Toklu, Ali Fuat Davutoğlu, Simgem Baykara, Gülnur Korkmaz, Perran Vurdum, Emel Okutan, Seray Uygun, Sevtap Yaradılmış, Gökçe Demiröz, Ayşe Gümüş, G&
uuml;lden Çelen, Sedat Yonar, Ali Şar, Ümit Kiremitçi, Fatih T. Saygılı, Ceyhun Yıldırım rol alırken orkestrada ise: Ahmet Yaldız, Fuat Turan, Fethi Günçer, Adnan Yıldırım, Şener Dirik, Umut Osman Gündüz, Osman Kurtuluş, Nilüfer Şen yer alıyor. Oyun “Geçmiş masal zamanı dışında, kadın-erkek ilişkisini, kadının fendinin, kadınca intikamı, kadınların yeri geldiğinde birbirlerine karşıt duruşlarını, ancak aynı amaç söz konusu olduğunda nasıl birleşebildiklerini bütün zamanlara atfederek eğlenceli bir dille” anlatıyor.

Behiç Ak’ın yazdığı, Serhat Nalbantoğlu’nun yönettiği “TEK KİŞİLİK ŞEHİR” ise 14, 15 Nisan tarihlerinde sahnelenecek. Dekor – kostümü Işın Mumcu’ya, ışığı Şükrü Kırımoğlu’na ait olan oyunda; Cüneyt Mete, Devrim Yakut, Benian Dönmez, Merve Gül, Ercan Uğur, Aybar Taştekin rol alıyor. “Aileler artık tek kişilik mi? Teknoloji yazın üşümemizi, kışın terlememizi mi sağlıyor? Artık hayat bir takım kurslara gitmekten ibaret mi? Ekonominin kötüye doğru gittiğini havanın ve suların temizlenmesinden anlayabilir miyiz? İnsanlar sırf kendi çıkarları için mi intihar ediyor? Şehirler şehir dışına mı taşınıyor? Küsmek kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir mi? Kendimizi en yalnız hissetmediğimiz anlar, yalnız kaldığımız anlar mı? Kendinize gülebilirsiniz ama kendinizi gıdıklayabilir misiniz? Kandırılması en kolay canlılar erik ağaçları mı?”

Ulviye Karaca’nın yazıp yönettiği “KIRMIZI BAŞLIKLI KIZ” 21, 22 Nisan tarihleri arasında küçüklerle buluşacak. Dekor – kostümü Aytuğ Dereli’ye, ışığı Zeynel Işık’a, müziği Can Atilla’ya, dansları Yener Turan’a, kukla tasarımı Ulviye Karaca – İlhan Ateş’e ait olan oyunda; Nalan Kıray Yavuz, Bengi Ebru Oray, Ezgi Koç, Sebilay Yoldaş, Füsun Demirden, Serdar Uğurlu, Cem Ataç, Erdal Karakurt, Ferhat Alkuş, Alev Arslan rol alıyor. “Annesinin iş hayatına atılmasıyla kendini yalnız hisseden küçük kız, büyük annesini ziyaret ederken hayatın içinden geçer.”

Robin Hawdon’ın yazdığı, Özcan Özer’in çevirdiği, Hakan Çimenser’in yönettiği “ŞAHANE DÜĞÜN” ise 28, 29 Nisan tarihlerinde seyirciyle buluşacak. Dekoru Işın Mumcu’ya, kostümü Gülümser Erigür’e, ışığı Şükrü Kırımoğlu’na ait olan oyunda; Meltem Baytok, Okan Şenozan, Tolga Çiftçi, Aslı Kılan, Hülya Gülşen Irmak, Pervin Ünalp rol alıyor. “Evlilik… Her genç insanın hayali… Beyaz gelinlik, çiçekler, kutlamalar, balayı… Ancak, damat kutlamaya düğünden bir gece önce başlarsa ne olur?”

************
Haber Kaynak: İleti Haber; Tolga Savaşçı
DT Basın, Yayın Halkla İlişkiler Birimi
Habe Düzenleme: Tevfik Yalçın evetbenim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir