SUNA TÜFEKÇİBAŞI RESİM SERGİSİ: DANS EDENLER, UYUYAMAYANLAR VE İSTANBUL

 

 
SANATÇI SUNA TÜFEKÇİBAŞI’NIN ‘’DANS EDENLER’’, ‘’UYUYAMAYANLAR’’ 
 
VE ‘’İSTANBUL’’ TEMALI ÇALIŞMALARINDAN OLUŞAN 24 ESERİNİN YER 
 
ALDIĞI SERGİSİ SANKO SANAT GALERİSİ’NDE AÇILDI

10 – 31 Ekim 2014

 
Ressam Suna Tüfekçibaşı, Sanko Sanat Galerisi’nde kişisel resim sergisi açtı. Tüfekçibaşı’nın 24 eserinin yer aldığı serginin açılışı, Sanko Park AVM Müdürü Niyazi Büyükaksu ve Yatırımcı Temsilcisi Taner Neng, Sanko Tekstil Yönetim Kurulu Asistanı Murat Köylüoğlu, Sanko Sanat Galerisi Seçili Kurul Üyesi Aslı Özen ve 
sanatseverlerin katıldığı törenle açıldı.

 

 
Resim yapmanın gelişen ve değişen uzun bir süreç olduğunu belirten sanatçı Suna Tüfekçibaşı, Gaziantep’teki sergisinde üç farklı konuda resimlerini sergilediğini söyledi.

 

 
‘’Dans Edenler’’ serisindeki eserlerinde dansın ritmini ve hızını tuvale taşıdığını anlatan Tüfekçibaşı, ‘’Uyuyamayanlar’’ serisinde yalnız bir kadının yatakta uyuyamamasını düşündüğünü ve figürde kendi tarzını oluşturmaya çalıştığını anlattı. 
 

 

Tüfekçibaşı, ‘’İstanbul’’ serisindeki çalışmalarından bahsederken, ‘’İstanbul, bir yanıyla ayrılamadığım bir sevgili gibi. Sürekli kavga-çekişme halindeyim. Çok zengin bir konu. Şairler en güzel şiirlerini İstanbul için azarlar, ben de İstanbul ile ilgili duygularımı tuvale yansıtmak istedim. Sonsuz olanak sağlıyor, bu çalışmam biraz daha uzun sürecek gibi’’ diyerek düşüncelerini konuklarla paylaştı.
 
‘’Hep kendimi daha iyi, daha farklı resimler yapmaya yöneltiliyorum’’ diyerek, sanatsal çalışmalarını her zaman daha ileri aşamaya taşıdığını ifade eden Tüfekçibaşı, Gaziantep’te ilk kez sergi açmaktan mutlu olduğunu kaydetti.
 
Sanatçıyı güzel eserlerinden dolayı kutlayan Sanko Park AVM Müdürü Niyazi Büyükaksu da ‘’Bir sergiye daha evsahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz. Sanatçılarımızın değerli çalışmalarını görmek bizlerin de bakış açısını geliştiriyor. Size de kattığınız değer için teşekkür ederim’’ diye konuştu. 
 
Sanko Tekstil Yönetim Kurulu Asistanı ve Sanko Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Üyesi Murat Köylüoğlu ise bir ülkenin geleceği için sanatın bütün dallarının çok önemli olduğunu vurguladı. 
 
Özellikle gençlere eğitim sürecinde bir sanatla uğraşma fırsatı vermek gerektiğine vurgu yapan Köylüoğlu, ressam Tüfekçibaşı’nın eserlerinden övgüyle bahsederek, ‘’Burada sergilenen resimlerinizin gençlerimizi teşvik etmesini ve sanatla ilgili çalışma yapmalarına örnek olmasını dilerim’’ diyerek gençlere çağrıda bulundu.
 
Konuşmaların ardından Büyükaksu, sanatçıya Sanko Holding sponsorluğunda bastırılan ‘’Belkıs Zeugma Mozaikleri’’ isimli bilimsel kitabı hediye etti.

 

 
SANATÇI 
 
Resim çalışmalarına İnci Eviner’in özel atölyesinde başlayan sanatçı Tüfekçibaşı, 1995’de girdiği Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden 2000 yılında ikincilik derecesi ile mezun olarak Sakıp Sabancı Sanat Ödülü’ne layık görüldü. 
 
Aynı yıl katıldığı, ‘’Kalp Vakfı’’ ve ‘’İpek-Ahmet Merey’’ yarışma sergilerinde birincilik ve üçüncülük ödülü alan Tüfekçibaşı, Miami Community Collaga’de dil eğitimi aldı. 
 
Yüksek lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi’nde tamamladı.
 
Sanatçı, 2001 yılında ‘’Process Space 10. International Art Festival’’de ve 
 
2010 ‘’Eritrai Uluslararası Sanatçı Buluşması’’ uluslararası etkinliklerine katıldı. 
 
2008’den bu yana Contemporary İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı’na, 2011 
 
Artbosphorus’a ve 21 karma sergiye katılan sanatçı, ilk kişisel sergisini Şubat 
 
2009’da Berlin’de açtı. Beş kişisel sergi açan Suna Tüfekçibaşı, Erenköy’deki atölyesinde resim çalışmalarını sürdürmektedir. 
 
Tüfekçibaşı’nın, Sanko Park Alışveriş Merkezi 3’üncü katta bulunan Sanko Sanat Galerisi’nde açılan sergisi, 31 Ekim’e kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

 

HABER KAYNAK: 
 Suna Tüfekçibaşı
sunart55@hotmail.com

CENGİZ HALİL ÇİÇEK
BASIN DANIŞMANI
SANKO HOLDİNG A.Ş.
SANİ KONUKOĞLU BULVARI
ŞEHİTKAMİL-GAZİANTEP
E-POSTA : chcicek@sanko.com.tr
TELEFON: (342) 211 33 71-211 33 72
FAKS         : (342) 211 39 55


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir