TİYATRO ELEŞTİRMENLERİNİN ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

 

TİYATRO ELEŞTİRMENLERİNİN ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU
 
 
 
Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB)’nce verilen geleneksel yılın tiyatro ödülleri Sadri Alışık Kültür Merkezi Çolpan İlhan Sahnesi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. “2012-2013 TEB Yılın Tiyatro Oyunu Ödülü”nü “tarihsel, toplumsal, epik tiyatro ve içsel dünyanın coşkulu, şiirsel tiyatrosuyla; düş, iç durum ve varlık tiyatrosu arasındaki savaşı başarıyla birleştirmiş olması” gerekçesiyle Mehmet Birkiye yönetimindeki İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı “Sessizlik” başlıklı yapıt değer görülmüştü.  

 

 
 
 
Ödülü, İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü adına Selen Korad Birkiye, oyunun oyuncularından Funda Eryiğit, Oya Okar, Süleyman Atanısev ve Münir Can Cindoruk ile birlikte Göksel Kortay’ın elinden aldı. Ödül ile ilgili olarak Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Başkanı Üstün Akmen, üyelerin kararında “Sessizlik”te oyuncu yönetimindeki başarının, rollere dönük tüm yaklaşımların oyunculara “sezdirilmiş, bilgilendirilmiş, anlatılarak verilmiş” olmasınıjn etkili olduğunu söyledi.
 
Altıdan Sonra yapımı “Kimsenin Ölmediği Bir Günün Ertesiydi” başlıklı oyundaki oyunculuğuyla “2011–2012 TEB Yılın Kadın Oyuncusu” ödülünü kazanan Sumru Yavrucuğa ise ödülünü Ahmet Levendoğlu takdim etti. Murat Garipağaoğlu ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları yapımı “Zengin Mutfağı” oyunundaki Pehlivan Lütfü Usta karakteriyle değer görüldüğü “Yılın Erkek Oyuncusu” ödülünü Çolpan İlhan’ın elinden aldı.
 
Ayşe Lebriz Berkem’in sunduğu, Sema’nın “A Capella” ezgileri söylediği, Çiğdem Erken’in piyanosu eşliğinde şarkılar seslendirdiği, Barış Kıralioğlu’nun Commedia dell’Arte türünden küçük bir örnek verdiği gecenin sonunda, “2011-2012 TEB Onur Ödülü” de sahibini buldu. Uzun tiyatro geçmişlerinde kazandıkları başarıları; oyuncu, yönetmen, eğitmen olarak tiyatronun çeşitli alanlarında titiz, tavizsiz çalışmaları; yaşamlarının neredeyse her anını tiyatroya adamalarıyla ödüle değer görülen Gülriz Sururi-Engin Cezzar çiftine Tiyatro Eleştirmenleri Birliği 2013 Onur Ödülünü Erol Keskin sundu.
 

Haber Kaynak:  Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB)  tiyatroelestirmenleribirligi@gmail.com

Haber düzenleme: Tevfik Yalçın evetbenim
evetbenim@gmail.com

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir