TÜRK RESSAMLARI ANSİKLOPEDİSİ HAZIRLANIYOR

("TÜRK RESSAMLARI ANSİKLOPEDİSİ"nin çalışmaları;  büyük bir çaba ve titizlikle devam etmektedir. Ansiklopedinin tamamlanması durumunda; sitemiz tarafından da tüm sanatseverlere duyurulacaktır. evetbenim)


İşte müjdeli bir haber!… "TÜRK RESSAMLARI ANSİKLOPEDİSİ" hazırlanıyor. Ülkemizde bu konuda bazı çalışmalar olmasına karşın, internet olanaklarının da getirdikleri de dikkate alındığında; tam doyurucu ve güvenilir bir çalışmaya büyük gereksinim vardı. Konunun "Ansiklopedi" boyutunda olacağı da kaçınılmaz… Burada Antik A.Ş. Kuruluşuna teşekkür ederiz. Bu çalışmayı yürütecek ekibin başı;  Doç. Dr. AHMET KAMİL GÖREN ve çalışma arkadaşlarına kolaylıklar diliyoruz. Zor bir iş ama o denli de yararlı, zevkli bir çalışma olacağına inanıyoruz.

Bu ansiklopedide yer alacak ülkemiz sanatçılarından Türkiye’de bulunanların saptanması ve bu "duyurunun" iletilmesi zor olmayacaktır. Ancak, yurt dışında yaşayan, orada yerleşmiş sanatçılarımıza ulaşmak, bu konuyu duyurmak; başta Devlet kuruluşlarının, Elçiliklerin özen göstermesi gereken bir görev. Dileğimiz; bu çalışmanın başarıyla sonlanması ve yaşayan ve gelecek kuşaklara; günümüz teknolojileri ve bilgi birikimiyle, güzel bir armağan vermek, değerli bir yapıt bırakmak olacaktır. İşte bu nedenle "Duyuru"da bulunmamasına karşın; haberimizin başına Avni Lifij ustamızın bilinen eserini koyduk…

Tevfik Yalçın
 

Ref: 210708 – 8601
 
Sayın Sanatçılarımıza Duyurulur,
 
Antik A.Ş. tarafından bastırılacak olan "“TÜRK RESSAMLARI ANSİKLOPEDİSİ” nde yer almak için aşağıdaki duyuruyu dikkatlice okuyup,
Başvurularınızı Antik A.Ş. ‘ye 15 Eylül 2008 tarihine kadar gönderebilirsiniz.
 
A.Aydın Baykara
 

                                                                                                                                 10.7.2008

Sayın Değerli Sanatçımız,

Antik A.Ş. olarak kültür ve sanat alanındaki etkinliklerimize ve yayınlarımıza devam ediyoruz. 2006 yılında Sedat Simavi Ödülü alan “DOLMABAHÇE’DEN NİŞANTAŞI’NA SULTANLARIN VE PAŞALARIN SEMTİNİN TARİHİ”, 2007 yılında yine Sedat Simavi Ödülü’ne layık görülen “TOPHANE LÜLECİLİĞİ”, “A’dan Z’ye ANTİKA ANSİKLOPEDİSİ”, “HAT SANATINDA HİLYE-İ ŞERİFE HZ. MUHAMMED’İN ÖZELLİKLERİ”, “KOLEKSİYON YÖNETİMİ”, “RAKSEDEN HARFLER”, “TÜRK HAT SANATI-ARAÇ, GEREÇ VE FORMLAR” gibi kültür ve sanat hayatımızdaki önemli boşlukları dolduran kitaplarımızdan sonra yepyeni bir yayının hazırlığına başlamış bulunuyoruz.  

“TÜRK RESSAMLARI ANSİKLOPEDİSİ” adı altında Doç. Dr. AHMET KAMİL GÖREN (İstanbul Üniversitesi) tarafından kaleme alınacak bu çok önemli ve detaylı yayında Türk Ressamlarımızın BİYOGRAFİLERİ (doğum tarihi belirtilmeli), ESERLERİNDEN SEÇMELER (Eserin resim altı bilgisi ile birlikte), TABLOLARINDA KULLANDIKLARI İMZA ÖRNEKLERİ ve KİŞİSEL FOTOĞRAFLARI alfabetik sırada yer alacaktır. Önümüzdeki aylarda piyasaya çıkacak kitap, Türk resmi ve ressamları hakkında bilgi almak, Türk resim sanatının geçirdiği evreleri görmek isteyenler için temel bir başvuru kitabı niteliğinde olacak. Uzun süren araştırmalar sonucunda tamamlamaya çalıştığımız ansiklopedi-kitap bugüne kadar kendi alanında yayınlanmış en kapsamlı eser olma özelliğinde.

Siz değerli Ressamımızdan en geç Ağustos ayı sonuna kadar detaylı ÖZGEÇMİŞİNİZİ (yaklaşık 400-500 kelime uzunluğunda ve daha önce yayınlanan kaynaklarda geçen hatalı bilgileri de gözden geçirerek), mümkünse atölyenizde çekilmiş bir adet FOTOĞRAFINIZI, varsa İMZA ÖRNEĞİNİZİ ve bu ansiklopedide yayınlanmasını arzu ettiğiniz bir adet ESERİNİZİN diasını ya da yüksek çözünürlükte CD’ye kayıt edilmiş formatını bize iletmenizi rica ediyoruz. Ayrıca hakkınızda yayınlanan katalog, broşür, sergi davetiyesi, makale, poster ve benzeri basılı eserlerin orijinalini ya da fotokopisini de ekleyebilirsiniz. Eğer belirtilen tarihe kadar sizlerden özgeçmiş bilgisi ya da eserin görseli elimize ulaşmaz ise ansiklopediyi yayına hazırlayan uzmanlarımız çeşitli kaynaklardan derlediği sanatçı biyografisini fotoğrafsız olarak yayınlayacaktır. Sanatçılarımızdan gelen dosyalar Yayın Kurulumuz tarafından değerlendirilecektir.

Tüm sanatseverlerin, akademisyenlerin, sanat öğrencilerinin, müzayede kuruluşlarının, koleksiyonerlerin kütüphanesinde bulundurmayı arzu edeceği bu yayının tamamlanmasına göstereceğiniz nazik yardım için şimdiden teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

TURGAY ARTAM

 

TEL: 0.212.236 24 60

ADRES: Antik Palace Süleyman Seba Cad. Talimyeri Sk. 34357 Maçka-İstanbul

E-MAİL: ummuhan@antikpalace.com.tr

 

SAYIN RESSAMIMIZIN YA DA VARİSİNİN DOLDURACAĞI BÖLÜM:

 

Biyografimin, kişisel fotoğrafımın, resim imzalarımın, eserimin Antik A.Ş.’nin yayınlayacağı “TÜRK RESSAMLARI ANSİKLOPEDİSİ”nde yer almasını kabul ediyorum. (Formun orijinali ya da fotokopisinin mektup ile gönderilmesini rica ediyoruz.)

 

İSİM (VARSA TAKMA İSİM):

ADRES:

TELEFON:

E-MAİL:

TARİH:

İMZA:

 

*****

Haber Kaynak: İleti
Haber;TURKISH PAINTINGS COM,
Google Web, Düzenleme: Tevfik Yalçın 
Ümmühan Kazanç’a yardımlarından dolayı
sonsuz teşekkür ederiz… 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir