Türkan Saylan ı Özlem ve Sevgiyle Anıyoruz


Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği
http://www.cydd.org.tr

19 MAYIS 2009’da Çok Sevdiği Ülkesinin Toprağına Verdiğimiz

 
TÜRKAN SAYLAN’ı
“Mayıs Özel Etkinlikleri”nde
Sevgiyle, Özlemle ve Saygıyla Anıyoruz
 
 

Görsel: Tenise Yalçın/ Mayıs 2007- İzmir

Program:
18:00 – Türkan Saylan Sunumu
18:15 – Açılış Konuşması/ Prof.Dr. Aysel Çelikel
18:30 – 3.Türkan Saylan Sanat ve Bilim Ödülleri Töreni
19:00 – Şirin Pancaroğlu ve Meriç Dönük Arp Dinletisi
20:00 – Kapanış
Sunum: Tilbe Saran

Değerli ÇYDD Dostu;

Ölümünün dördüncü yılında, yaşamını ülkemizin eğitim ve sağlık sorunlarının çözümüne adayan, idealist eğitimci, özverili hekim, akılcı lider, iyi yurttaş, örnek insan Onursal Genel Başkanımız TÜRKAN SAYLAN’ı saygıyla anıyoruz.
18 Mayıs 2013 Cumartesi günü, saat 10.30 Zincirlikuyu Mezarlığı kapısında buluşma
18 Mayıs 2013 Cumartesi günü, saat 11.00 
Tüm sevenleri ve tüm ÇYDD’liler ile birlikte Zincirlikuyu’daki mezarı başında anma  
18 Mayıs 2013 Cumartesi günü saat 18.00 – 20.00 Fulya Sanat Merkezi’nde;
“3.Türkan Saylan Sanat ve Bilim Ödülleri Töreni”
 
 
Katılım için Genel Merkez Tanıtım ve İletişim birimine sayı bildirmenizi önemle rica ederiz.
Sayılarımızla,
ÇYDD Genel Merkez

Adres:
Evliya Çelebi Mah;
Şimal Sokak, No:10
34430 Şişhane – İSTANBUL
Tel: (0212) 252 44 33
Fax: (0212) 252 65 95
Mail: cydd@cydd.org.tr
 

ÇAĞDAŞ YAŞAM ÖNDERİ TÜRKAN SAYLAN
 
Türk Halkı; 19 Mayıs 2009 günü ÇAĞDAŞ YAŞAM ÖNDERİ TÜRKAN SAYLAN’I sonsuzluğa uğurladı… Bu uğurlamanın ardından; biz, geride kalanların; bu sanatsal yaşama bakarak önümüzü aydınlatmalı, ilkelerini benimsemeli, bireysel ve kurumsal olarak elimizden geleni yapacağımıza söz vermeliyiz… 
 
Yaşayanlar olarak; eğitim konusunda; kendi çocuklarımızın eğitimini yeterince çözemediğimiz, çocuğumuzun eğitim gereksinmelerini; okul-öğrenci isteklerine yeterince zaman, bütçe ve ilgi ayıramadığımız bir ortamda; on binlerce çocuğu okutma sevdası ve eylemini anlamaya çalışmalıyız. Eğitim, yaşadığımız topraklarda “açlık” gibi temel sorunlardandır. Özgül ağırlığı büyüktür, taşınması kolay değildir. Buna en iyi örnek ülkeyi yönetme konumunda olanların, eğitim konusunda fırsat eşitliğini yaratma görevi olanların  bile, daha iyi eğitim adına; çocuklarını yurtdışında eğitim olanakları konusunda; önlerine çıkan her fırsatı değerlendirmeleridir…  Tüm bu olumsuz koşullar altında bunun nasıl yapılacağını ve sonuçlarını göstermesi açısından ÇYDD ve Türkan Saylan’ın izinden gidilmesi kaçınılmazdır. 
 
Ölenlerin; biz, yaşayanlara bıraktıkları en değerli olgulardan birisi de; yaşanacak zamanı bırakmış olmalarıdır. Bizler için yapılacak işleri, yenecek ekmekleri, içilecek suyu bırakmalarıdır. Türkan Saylan ve eş değer çağdaş yaşam önderlerini örnek almak, ilkelerini benimseyip geliştirmek ve konulan hedeflere ulaşmak; bize bırakılan yaşanacak zamanın değerlendirilmesiyle anlam bulacaktır. 
 
Unutmayalım ki Anadolu İnsanının sağduyusu karşısında hiçbir slogan, tertip, özel amaç projelerinin üste çıkma, toplumu yanıltma olanağı yoktur. 19 Mayıs 2009 tarihinde Türkan Saylan’ın cenaze töreninde; bu, bütün boyutlarıyla ortaya konmuştur. Bu tören; birçok devlet başkanına, ünlüye, zengine nasip olmayacak bir törendir. Bu törenin böylesine büyük olmasının toplum adına sağduyu, Türkan Saylan adına; yaşamın her anında biriktirilmiş zamanın büyüklüğünden kaynaklanmaktadır. Tarihin hiçbir döneminde; niteliksiz çoğunlukların, nitelikli azınlıklara üstün olduğu, zamana hakim olduğu ve yönettiği bir olgu yoktur. Eğitenler; eğitilenlerden daha azdır, bilmeyenler, bilenlerden daha çoktur ve sonuçta; bilim, çağdaş yaşam, özgür topl
um, demokrasi, iyi insan; dünyayı aldığı yerden daha iyi bir yere götürme görevi ile yükümlüdür… Bu açıdan; yapılamaz gibi gelen şeyler; yaparım diyenlerin ortaya çıkmasıyla ve nitelikleriyle yapılabilir olmaktadır. 
 
Türkan Saylan’ı, her geçen gün daha iyi tanıdıkça, neleri başardığını gördükçe; bize şu doğruyu da öğrettiğini görüyoruz. Umut-umutsuzluk ikileminde; nerede durmalıyız? En büyük umutsuzlukta bile bir umut vardır. Yazarken de vardır, söylerken de vardır. İnanırsak: O umutsuzlukta var olan tek umut; tüm olumsuzlukların üstesinden gelecek, olmazı; olduracak, çözümsüzü; çözüme ulaştıracaktır. 
 
Ülkem; 19 Mayıs 2009 günü bir güzel insanını sonsuzluğa uğurladı…. Bir çağdaş yaşam önderini kaybetti. Acımız büyük! Ne var ki yaşadığım bu toprakların böylesine bir değeri, kadını, anneyi, bilim insanını, sevgili yüreği yetiştirmesinden dolayı sonsuz gururluyum. Türkan Saylan ile öğünüyorum… Yaşadığım dünyaya eşsiz bir örnek olarak sunuyorum. Biliyorum ki değerleri yaşayacak, hedefleri aşılacak, ülkemin güzel insanları; verdikleri sözü tutacak… Yine bu ülkede yaşayanlar göreceğiz; “Adalet; mülkün temeli…” değil: ADALET YAŞAMIN TEMELİDİR OLACAK… Özgürlük gibi, bilim gibi, çağdaş yaşam gibi…
 
Tevfik Yalçın 
evetbenim
Tevfik Yalçın'ın Köşe Yazısı/ 20.05.2009
http://www.evetbenim.com/haber/haberdetay/12994-cAgDAs-YAsAM-oNDERi-TuRKAN-SAYLAN.html#.UYRGPaIqyrA

 


Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
tenise@evetbenim.com
İleti Davetiye: Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir