ULUSAL MÜZİĞİMİZ:Turgay Erdener(27.02.2024-Saat:20:00)

“ULUSAL MÜZİĞİMİZ” Konser serisi Turgay Erdener besteleri 27 Şubat 2024 Salı, saat: 20:00’de Süreyya Operası Sahnesi’nde muhteşem bir konserle taçlandı.
Selva Erdener/soprano, koreografi ve solist dansçı: İlke Kodal, Murat Anıl Erginol/ keman, Burak Ayrancı/viyolonsel, Farheng Behçeban/kontrbas, Ecesu Sertesen/klarnet, Emre Günay/vurmalı çalgılar, Ahmet Baran/kanun, İbrahim Yazıcı/piyano. Tango, Türkçe şarkılar türkülerden oluşan bir program sunuldu. Soprano Selva Erdener yorumladığı her şarkının şairi ve öyküsünü anlatarak konsere devam etti.

Ulusal Müziğimiz-Turgay Erdener besteleriyle; Federico Garcia Lorca, Murat Göksu, Turan Oflazoğu, Behçet Aysan, Gonca Özmen, Edip Cansever, Sabahattin Ali şiirleri ve Anadolumuzun Anonim türküleriyle soprano Selva Erdener izleyicilerin yoğun alkışları ile izlendi.

Bir ara soprano Selva Erdener elindeki mikrofonu İbrahim Yazıcı’ ya uzatarak; Maestro hiç konuşmuyor diyerek sahnenin biraz soluna doğru kaydı. İbrahim Yazıcı’da ben nasıl konuşayım ki hep o konuşuyor. Konser de bulunan müzik eğitimi yapan gençlere; beste yapma konusunda bilgiler verdi. Hep beste yapın, yerli besteler yapın. Bir şiire müzik yapmak, onu paylaşmak önemlidir. Müzik tarihimizde örnekler verebiliriz: Ahmed Adnan Saygun, Cemal Reşit Rey, Ulvi Cemal Erkin Anadolu’nun yöresel türkülerini bestelemişlerdir. Chopin, Schubert, Çaykovski. Haydi gençler hepiniz beste yapın. Sizler de İstanbul Operasını besteleyin ve ilk konserinizi ben yöneteyim.

Geceye renk katan koreografi ve solist dansçı İlke Kodal; soprano Selva Erdener şarkılarına dansı ile eşlik etti.

Alıntı: evetbenim 18 Aralık 2014 tarihli haber
“İyi ki Doğdunuz Verda Erman” Müzikli Söyleşi
Sunum: Güray Başol/ piyanist
İbrahim Yazıcı/ piyanist, Verda Erman ile ilgili anılarını paylaştı.
İbrahim Yazıcı en büyük isteğinin şef olmak olduğunu bu konuda çok çalıştığını, piyanoda çok yüksek notlar aldığını; tüm hocalarının ‘sen piyanoda çok başarılısın devam et’ tüm uyarılarına karşın ben şef olmak istiyorum diyerek çok çalıştığını ve bugünde bir şef olarak piyanoyu çalmaya devam ettiğini; müzik konusunda gençlere de çok çalışmalarını söyledi.

“İyi ki Doğdunuz Verda Erman” Müzikli Söyleşi
Ayla Erduran,Ayşegül Sarıca,Güray Başol-Gülsin Onay,İbrahim Yazıcı,Hüseyin Sermet

Konser serisi Cumhuriyet’imizin yetiştirmiş olduğu üçüncü kuşağın temsilcisi olarak sayılan Turgay Erdener ile devam ediyor.

ULUSAL MÜZİĞİMİZ “Turgay Erdener” 
“Ulusal Müziğimiz” konser serisi, hem çok sesli müziğimizin değerleri olan hem de Türk Beşleri olarak anılan Cumhuriyet’imizin yetiştirdiği Türk bestecilerine saygı niteliğini taşımaktadır.
Bir ulusun yeni değişikliğinde ölçü; musikide değişikliği alabilmesi kavrayabilmesidir. Ulusal ince duyguları, düşünceleri anlatan yüksek deyişleri toplamak, onları bir gün önce, genel son musiki kurallarına göre işlemek gerekir. Ancak bu düzeyde Türk ulusal musikisi yükselebilir, evrensel musikide yerini alabilir…
Mustafa Kemal Atatürk

Sayfa Düzeni: Tenise Yalçın/tenise.yalcin@gmail.com- İstanbul Devlet Opera ve Balesi web sitesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir