Yeni Tiyatro Dergisi Nisan sayısı çıktı

YENİ TİYATRO DERGİSİ NİSAN 2012, 37.SAYISINDA SARAH RUHL’UN “ÖLÜ BİR ADAMIN CEP TELEFONU” OYUNUNU KİTAP EKİ OLARAK HEDİYE EDİYOR!…

Bir yandan hem gündemin nabzını tutan, hem de gündem yaratan, öte yandan inceleme ve makaleleri de bünyesinde barındıran Yeni Tiyatro Dergisi, Turgay Yıldıran’ı da yayın kuruluna alarak 37. sayısıyla okuruna ve Türk Tiyatrosu’na merhaba dedi.

Yayın kurulunda Doç. Dr. Sema Göktaş, Yrd. Doç Dr. Erbil Göktaş, Geleneksel Türk Tiyatrosu ustalarından Alpay Ekler, oyun yazarı Oktay Emre ve Turgay Yıldıran, Devlet Tiyatrosu oyuncusu Okday Korunan, İstanbul Şehir Tiyatroları dramaturgu Hilmi Zafer Şahin’in bulunduğu derginin hakemliğini ise, Prof. Dr. Semih Çelenk, Prof. Dr. A. Didem Uslu, Doç. Dr. Sema Göktaş, Yrd. Doç. Dr. Gül Ayşe Temeltaş, Yrd. Doç. Dr. Handan Karaadam, Yrd. Doç.  Dr. Bünyamin Aydemir üstlenmiştir.

            Derginin 37. sayısında bulunan eleştiriler: Antigone (Oktay Emre), Bir Gün Herkes Sidikli’de Uyanabilir (Fatma Üçler Topçu), Konya’da ve Kocaeli’de Resimli Osmanlı Tarihi (Emre Satı), Küçük Adam Ne Oldu Sana (M. Taner Çelik) Turandot/Opera (Mavi Su), Ankara’da Kafe Tiyatro ve Dehşet Odası (Mahmut Topçu); makaleler: Karagözcü Kazım (Alpay Ekler), Sahne Üzerindeki Gerçekliğin Tanıklığı (Sefa Çeliksap); söyleşi: Ali Düşenkalkar’la Söyleşi (Erbil Göktaş); inceleme: Arşivhanemden (Ömer Öztürk); deneme: Oyuncuya Notlar XI (Okday Korunan). Ayrıca Yavuz Yılmaz’ın objektifinden yansıyan gala görselleri de görülmeye değer.

Her sayısında olduğu gibi bu sayısında da okuyucusuna bir oyun kitabı hediye eden derginin bu ayki sürpriz konuğu Bilge Koloğlu çevirisiyle Amerikalı oyun yazarı Sara Rulh’un Ölü Bir Adamın Cep Telefonu adlı oyunu. Derginin bir diğer sürprizi ise abonelerine ve abone olmak isteyenlere Müjdat Gezen’in yazdığı, Savaş Dinçel’in çizdiği ve Can Doğan’ın oyunlaştırıp yönettiği  Çizgilerle Nâzım Hikmet adlı oyun için gönderdiği yüzde elli indirim kartı.

            Şimdiden herkese iyi okumalar ve iyi seyirler dileriz.

Yeni Tiyatro Dergisi, okurlarından gelen yoğun istekler sonucunda Kasım 2009’daki 13. sayısından itibaren “aylık” olarak çıkıyor ve daha önce “2 ayda bir” verdiği “Oyun Kitabı Ekleri”ni, “her ay” verip aksatmamak için “ABONE KAMPANYASI” başlatmış bulunuyor. Yeni Tiyatro Dergisi bugüne kadar 30 oyun kitabını (yaklaşık 40bin kitabı) okurlarına ücretsiz armağan etmiştir. “Ekonomik Krizi Aşma Kampanyası”na dönüşen bu “kampanya” 2012 yılında da tiyatro “dostları”nın ilgisini bekliyor.
2012’de 30 kente ve “500 Aboneye” ulaşmayı hedefleyen Yeni Tiyatro Dergisi, Mart 2012 itibariyle “24 kent”, “14 ilçe” ve “12 ülke”yeulaşmış bulunuyor.

Yeni TiyatroDergisi satış yerleri:
İstanbul;Mephisto Kitabevi (Beyoğlu İstiklal Caddesi ve Kadıköy), Beyoğlu Pandora Kitabevi, Beyoğlu Simurg Kitabevi, Tünel Robinson Crouse Kitabevi, Mis Sokak Semerkant Kitabevi,  Kadıköy Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Kadıköy Seyhan Müzik, Kadıköy Penguen Kitabevi, Kadıköy İmge Kitabevi, Kadıköy Khalkedon Kitabevi, Kadıköy-Beşiktaş İskelesi Karşısı Gazete Bayileri, Kadıköy İskelesi Karşısı Konservatuvar Önü Gazete Bayisi,  Bakırköy Belediyesi Şehir Tiyatrosu Basın ve Halkla İlişkiler. Kitapsan (Ankara Cad. F.Kerim Gökay İşhanı No:31/4-5 Cağaloğlu), Haydarpaşa Garı Gazete Bayisi. Eminönü Çemberlitaş Bulunmaz Tiyatro. Üsküdar İskelesi Kurt Gazete Bayisi.
Ankara; Dost Yayınları ve Kitabevi, Turhan Kitabevi ve İmge Kitabevi.
Kocaeli; Kolordu Nurkan Kitabevi , Çağdaş Kitabevi, Belsa Fırat Kitabevi; Kocaeli B. B. Şehir Tiyatrosu Gişesi, Hereke Gazete Bayisi (Mehmet Cengiz); Dafne Kültür Merkezi (Alternaiv Kültür Merkezi: 50. Yıl İÖO Karşısı İZMİT)
İzmir; KİTAPSAN (Kıbrıs Şehitleri Cd., No:18, Alsancak), KİTAPSAN (Saray İşhanı Konak), Kemeraltı Duvar Kitabevi (853 Sk., No: 13, P. 10), Karşıyaka PAN Kitabevi(Çarşı Tiyatro Sokağı), Narlıdere GSF Kitapçısı, Menemen Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler, Bornova BTA Sahnesi (Dumlupınar Cad. No: 42/A Özkanlar BORNOVA-İZMİR)  TEL: 0 232 347 36 26, Baki Kurt (GSM: 0 534 224 41 16)
Kayseri;Av. Hülya Göktaş. Türkay İş Merkezi, Kat: 5, No: 34, Hukuk Bürosu, Kocasinan-Kayseri
Sakarya; Xir Kitabevi, Değişim Kitabevi.
Bursa; Heykel Sönmez İş Sarayı Girişi Bursa Kitapçısı, Bursa DT Gişesi.
Erzurum; Atatürk Üniversitesi GSF Sahne Sanatları Bölümü, Kitap Sarayı.
Trabzon; Özlem Şahin, Şehir Tiyatrosu, Trabzon DT Gişesi.
Gaziantep; İhsan Ata, Seyir Tiyatrosu Oyuncuları;
Hatay; Vejdi Koçak, Antakya Belediyesi Şehir Tiyatrosu.
Eskişehir; Adımlar Kitabevi.
Amasya; Öğr. Gör. Alattin Özgen, Amasya Üniversitesi, Meslek Yüksek Okulu.
Niğde; Öğr. Gör. Lokman Zor, Niğde Üniversitesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü.
Ordu; Öğr. Gör. Hakan Alkan, Ordu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı.
Diyarbakır; Uğur Çınar, Devlet Tiyatrosu, Kültür Sarayı, Yenişehir.
Ağrı;Zübeyr Cinisli, İbrahim Çeçen Üniversitesi, Eğitim Fakültesi.
Edirne ve Tekirdağ; Erdoğan Eğmen, Edirne Halk Eğitimi Merkezi.
Mersin; Kitapsan, Kültür Merkezi Yanı, No:52/A 1-2-3 Merkez
Adana; Kitapsan, Huzurevleri Mah. 80.Yıl Bul. No:18 Çukurova
Konya;   Kitapsan, M1 Tepe Real Alış-Veriş Merkezi No:55-58
Antalya;Hüsamettin Oğuz. Tel: 0533 352 69 19

Haber Kaynak: Erbil Göktaş
erbilgoktas@hotmail.com
Haber düze
nleme:
Tevfik Yalçın evetbenim

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir