11.Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali Gülsin Onay Konseri


www.gumuslukfestival.org

11.Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali Açılış Konseri
Gülsin Onay Piyano Resitali
12.07.2014 Cumartesi, saat: 21:00

Gümüşlük’te festival Gülsin Onay’la başladı
 
Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, 11. yılında Bodrum’un tarihi ve doğal güzellikleriyle öne çıkan beldesi Gümüşlük’te, Koyunbaba Antik Taş Ocağı’nda başladı. Açılışta yine unutulmaz bir konserle klasik müzikseverleri kendine hayran bırakan Devlet Sanatçı Piyanist Gülsin Onay, gecenin sonunda ayakta alkışlandı.
 
Her geçen yıl uluslararası müzik çevrelerinin daha fazla ilgisini geçen Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, bu yıl da dünyaca meşhur müzisyenleri, 25 asırlık antik taş ocağında konuk edecek. Dünyanın yedi harikasından biri olan Mausolleion Anıt Mezarı’nın yapımında kullanılan taşların çıkarıldığı Koyunbaba Antik Taş Ocağı, özellikle olağanüstü akustiği ve manzarasıyla dikkat çekiyor.
 
T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, BODTO ve Bodrum Belediyesi’nin resmi sponsorluğunda; Bosch, Neoyapı ve Devecioğlu’nun kurumsal sponsorluklarıyla gerçekleştirilen festivalin açılışında konuşma yapan Festival Direktörü Lon Briet, “Renklerin grileştiği, tatların tek düzeleştiği bir dönemde biz, seslerle çevremizi aydınlatmak istiyoruz. 11 yıl önce bu festival, tam da bu kültür sanat misyonuyla ve seçkin projelerle her yaşa ve kesime hizmet etmek amacıyla hayatına başladı. Bu bizim için artık bir hayat biçimi oldu, daha aydınlık bir gelecek için her yıl daha iyisini yapmak için gecemizi gündüzümüze katıyoruz” diyerek sponsorlara teşekkür etti.

Onay, hayranlarını yine büyüledi 
Gülsin Onay, program öncesinde yaptığı konuşmada, “Sanatın daha da önem kazandığı şu günlerde klasik müzikseverlerden aldığımız destek bizim için çok önemli” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü; “Uzun süren kışların ardından tekrar Gümüşlük’te ve festivalde olmak, tekrar klasik müziğe gönül vermiş dostlarımızla olmak çok güzel. Her yıl başka bir heyecanla başlıyoruz festivalimize, yine çok seçkin bir festival programı var, her bir konser kaçırılmayacak kadar güzel olacak”… 
 
Festivalin açılış konserinde hayranlarıyla buluşan Piyanist Gülsin Onay, programına Johann Sebastian Bach’ın “Artita no.1 in b flat Major BWV 825” adlı eseriyle başladı. Sanatçı daha sonra Elgar’dan “In Smyrna” ve Felix Mendelssohn-Bartholdy’den “Variations sérieuses in D minor op.54” adlı eserlere yer verdi. Programın ikinci yarınsında Gülsin Onay, Frederic Chopin’in üç eserini seslendirdi. İlk olarak, “Ballad no.3 in A flat Major op.47”, ardından “Nocturne in E flat major, op.9 no.2” ve son olarak “Sonata no.2 in B flat minor op.35 (Funeral March)”a yer veren dünyaca ünlü piyanistimiz, izleyiciler tarafından ayakta alkışlanırken, sahneye tekrar davet edildi. Onay, geceye bis yaparak devam etti ve F. Chopin’in “Polonaise” ve L. van Beethoven’ın “Ayışığı Sonatı” adlı eserlerini seslendirdi. 

 
Festivalde kimler var?
Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin, konukları arasında izleyicinin önceki yıllardan tanıdığı isimler de yer alacak. Meşhur Rus piyano virtüözü Ilya Itin, Hırvat Piyanist Kemal Gekiç ve Fransız Piyanist Jean-Bernard Pommier bu isimler arasında yer alıyor. Bu yıl iki ayrı Trio festivalde izleyici ile buluşacak. Önce Fransız ve Türk sanatçılardan oluşan Trio Milhaud ve kapanışta Gülsin Onay, Erkin Onay ve Dorukhan Doruk’tan oluşan Gümüşlük Trio festival sahnesinde olacak. Festivalde Fransız Piyanist Mirella Giardelli, Türk Soprano Çimen Seymen’e eşlik edecek. Ayrıca Rus Kemancı Olga Martinova, Fransız Obuacı Céline Moinet, Portekizli Fagotçu Rui Lopez, genç piyanistler Cem Babacan ve Erdem Mısırlıoğlu, İngiliz Çelist Jonathan Bloxham da festivalin yıldızları arasında yer alıyor. 
 
GFA’da ustalık sınıfları devam ediyor 
Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, Türkiye’de müzik okulu olan ilk klasik müzik festivali olma özelliğini taşıyor. 2006 yılında kurulan Gümüşlük Festival Akademisi, bu yıl da geçen yıllarda olduğu gibi genç yeteneklere eğitim verecek. 360 öğrenciye sertifika veren GFA’da bu yıl 14 Temmuz – 21 Temmuz tarihleri arasında Elif Şahin; 22 Temmuz – 6 Ağustos tarihleri arasında festival konukları Kemal Gekic, Ilya Itin, Gülsin Onay ve Jean-Bernard Pommier’ın katılımlarıyla piyano masterclassı gerçekleşecek. 3 – 9 Ağustos tarihleri arasında ise Olga Martinova genç yeteneklere keman masterclassı verecek. 
 
Sponsorlar
Bu yıl festivalin resmi sponsorluğunu, T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, BODTO, Bodrum Belediyesi; kurumsal sponsorlukları ise Bosch, Neoyapı ve Devecioğlu üstleniyor.
 
2014 PROGRAM
12 Temmuz Gülsin Onay, Piyano (Açılış Konseri)
15 Temmuz Rui Lopez (Portekiz) Fagot, Céline Moinet (Fransa) Obua ve Cem Babacan (Türkiye), Piyano
22 Temmuz Kemal Gekic (Hırvatistan), Piyano
25 Temmuz Erdem Mısırlıoğlu, Piyano ve Jonathan Bloxham (İngiltere), Çello
28 Temmuz Ilya Itın (Rusya), Piyano
4 Ağustos Jean
-Bernard Pommier (Fransa), Piyano
8 Ağustos Jean-Bernard Pommier ve Olga Martinova (Fransa), Piyano ve Keman
10 Ağustos Çimen Seymen, Soprano ve Mirella Gardelli, Piyano
12 Ağustos Trio Milhaud (Fransa, Türkiye)
15 Ağustos Gümüşlük Trio, Gülsin Onay, Piyano, Erkin Onay, Keman, Dorukhan Doruk, Çello
 
Konserlerin başlama saati 21:00’dir.
İletişim
0 537 656 71 27
0 532 163 17 65
www.gumuslukfestival.org
gumuslukfestival@gmail.com
twitter.com/gumuslukfest
www.facebook.com/gumuslukfestival
 
Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
tenise.yalcin@gmail.com
 İleti Haber
www.gumuslukfestival.org
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir