15 Nisan Dünya Sanat Günü Kutlaması

0


15 Nisan Dünya Sanat Günü Kutlaması

Sanat, başka “dünya”yı anlatan; bu dünyadır.

Sanat; karşıdır, muhaliftir. Var olan; bu yakadır. Onun için “Sanat” tektir, birdir, ikamesi yoktur; yerine başka bir şey konulamaz.

Sanat: Yüksek duygu, yüksek düşünce ve yaratıcılıktır.

Sanat yapan azdır. Sanat yapmak isteyen; insan sayısı kadar sonsuzdur.

Sanat: Baskıyla yok edilemez! Ancak sanatçı fizik olarak yok edilir. Bu durumda hemen onun yerine; sanat yapmak isteyen sonsuz 1 birey yaratılan boşluğu doldurur.

Sanatla oyun olmaz! Sanat şakaya gelmez, sanat siyasi erki izlemez.

“Sanatçı” kimliğini hiçbir var olan eğitim kuruluşu, sivil toplum örgütü, mahkeme, devlet kurumu peşinen veremez ve belgelendiremez. Sanat öğretilir ancak “sanatçı” yaşamın içinden; kendi bilgi, beceri ve alın teri ile bu kimliği kazanır.

Sanat, doğaya, doğal olana en yakın uzaklıktır.

Sanat, başlangıcındaki yöresellikten son nokta olan evrenselliğe kendini tamamlayarak ulaşır.

Sanat ve sanatçı; Tanrı’nın güvencesi altındadır. Yeryüzünde yaşayan bir milyar üç yüz milyon inanan Müslümanların kitabı Kuran’da sanat ve sanatçı hakkında hiçbir sure ve ayet yoktur. (*)

Sanat, yalnız insan tarafından yapılan ve gereksinim duyulan bir çalışma alanıdır. Çünkü insanı diğer canlılardan ayıran en büyük bu fark; insanın düşünüyor olmasıdır.

Yaşadığımız bu dünyada 2011 Yılından başlayarak ve Türk İnsanı tarafından önerilen ve kabul edilen 15 Nisan Leonardo Da Vinci’nin doğum günü; 15 Nisan Dünya Sanat Günü olarak kutlanmaktadır.

Dünya Sanat Gününüz Kutlu Olsun!

Tevfik Yalçın
Nisan 2014 İSTANBUL
(*) Bakınız

April 15th World Art Day Celebration

Art is the current world that describes another world.
Art is objector, contrarian. It is substantial, this side, so; it is unique, it has no replacement. Nothing replaces the art.
Art consists of high emotion, high notion and creativity.
People performing art are few. People who want to perform art are as endless as the headcount.
Art cannot be dispelled by oppression. Only the artist can
be deadened physically. At this stage,instead of his or him, the one in the numerous people who want to perform art fills this gap.
It should not be tricked with art! Art is no laughing matter, art does not tag along with political power..

''The artist'' id is not given and certified by any existing educational institution, non-governmental organization, court or government institution. Art is taught, but the artist gains this id by means of his or her own knowledge, skills and elbow grease in the ongoing life.
Art is in the closest distance to the nature and natural.
Art reaches the final point, universality, from the localness by perfecting itself.
Art and the artist is under the assurance of God. There is not any sura or verse about the art and the artist in the Koran, that is the book of one billion three hundred million people existing on the earth.
Art is the field that is performed and needed by lonely people, because the biggest difference that differs the human from the other creatures is his ability of thinking.

In the world we are living on, the birthday of Leonardo Da Vinci, April 15th, is celebrated as ''World's Art Day'' by the suggestion of Turkish people and its acceptance.
Happy World Art Day!

Tevfik Yalçın
Translated by Oğuzhan Dalgıç 

     

Dünya Sanat Günü Afiş Tasarım: Metin Akbaş
Leonar Da Vinci görsel: google  web
 

   

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

ÖZGEÇMİŞ 1946 yılında doğdu. Altı çocuklu bir demiryolcu ailesinin en büyük oğludur. 1966 yılında Bandırma Şehit Mehmet Gönenç Lisesi Edebiyat Bölümünü bitirdi. 1966 yılı birinci dönem Lise Başkanlığı yaptı. 1965 yılında Lise Marşını yazdı. Edebiyat öğretmeni Esin Kocabay ve resim öğretmeni Ferahat Baydar ile zaman içinde çalışmalarını devam ettirdi. Sanatçı, 1968 yılında Yapı Kredi Bankası nda bankacılık yaşantısına başladı. 1973 yılında Ege Üniversitesi İ.T.B. Fakültesini bitirdi. 1973-76 yılları arasında sendikacı olarak çalıştı. Bir dönem Bank-sen Genel Eğitim Sekreterliği görevini profesyonel olarak sürdürdü. 1978 yılında Tenise Berberoğlu ile evlendi. Kızları; Kamucan; 1979 da, Zeyneb 1980 yılında dünyaya geldi. 1990 yılında kendi isteğiyle emekli oldu ve sanat çalışmalarına ağırlık verdi. 1993 yılında sanatçı, tiyatro adamı Oben Güneyin şiirlerini derledi. Sanatçı çalışmalarını İstanbulda sürdürmektedir. MESAM Türkiye Musiki Eserleri Sahipleri Meslek Birliği üyesidir. Sanatçının eserleri Fransa ve Türkiye de özel koleksiyonlarda bulunmaktadır. Tevfik Yalçın 1992 yılında Gol Şov Yarışma Futbol adlı bir tv yarışma programı yapmıştır. (T.C. Kadıköy 1. Noteri 01 Aralık 1992 No: 88456 olarak tasdiklidir.) Otobankızı şiiri; Mayıs 2007 de çıkan pop-rock sanatçısı KIRAÇın Benim Yolum albümünde 7. sırada Zarife adıyla yer almıştır. Beste: G.Barış Bölükbaşı, YAKIMA G.Barış Bölükbaşı Bestesi, Albüm: Mutlu Sonda Kararlıyım 2014 SANAT ÇALIŞMALARI Yakınma Şiirler (Dosya) GÜNDEDÜN İstanbul Oyunlarına Mektuplar (Tiyatro Eleştirileri-dosya) Kim Çözecek Tiyatro Oyunu (Dosya) Karıncalar Anayasası (Dosya) 1999 Güneş Tutulmasının Renkler Üzerine Etkisi Deneyi (Gökhöyük- Amasya) 1999 Bankacı Sanatçılar Karma Sergi 1999 Buluşma Noktası Çorum Karma Sergisi, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi 2000 Aşağı İstasyon Çocukları Bandırma Karma Sergi, Bandırma Belediyesi Kültür Merkezi 2000 Buluşma Noktası Bandırma Karma Sergi 2005 www.evetbenim.com sanat sitesinin (sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak için) kuruluşu 2008 20 Ağustos - 7 Eylül: Karma Sergi; Sanalın Gerçeği Gerçeğin Sanalı, Barış Manço Kültür Merkezi İstanbul

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.