2. Uluslararası İstanbul Opera Festivali Fatih Sultan Mehmet Operası

2. Uluslararası İstanbul Opera Festivali Fatih Sultan Mehmet Operası

Hayati ASILYAZICI

2. Uluslar arası İstanbul Opera Festivali, Gioacchino Rossini (1792-1868) ‘nin Fatih Sultan Mehmet (II. Mehmet) adlı operası ile başladı. Festival (01-25 Temmuz 2011) günleri arasında devam edecek. Açılış 1 Temmuz 2011 Cuma saat 21:00’de Cemiz Topuzlu Açık Hava Titatrosu’nda gerçekleşti. Gösterim yağmur nedeni ile 1 saat geç başladı. Duyuru yapılmasına karşın seyirci yağmur altında operanın başlamasını bekledi. Yağmur altında başlayan gösteri, seyircinin inanılmaz ilgisi ile karşılaştı. Sahnenin üstü kapalıydı ancak koridor ve arka soyunma odaları yağmur almaktaydı. Bu durumda gösteri yapılamazdı. Opera severlerin dirençli istekleri doğrultusunda genel müdür Rengin Gökmen ve yapıtın yönetmeni Yekta Kara, Fatih Sultan Mehmet’in oynanmasına karar verdiler. Olayı seyirci büyük alkışlarla karşıladı. Yağmurluk ve şemsiyeler altında, çoğunluğu bunlardan yoksun olarak operayı izlediler. Birinci bölüm sona erdiğinde yağmur durmuştu. İkinci bölüm yağmursuz olarak izlendi. Bu şunu gösteriyor, Türkiye’de yapılan festivaller; opera, bale, müzik, caz festivalleri ilgi ile ve büyük kitleler tarafından izlenmektedir. İstanbul gibi Avrupa Kültür kenti olmuş bir Metropol’de bu tür festivallerin ilgi görmesi doğaldır. Sanatçılarda büyük özveriyle opera gösterisini başarı ile sürdürdüler. Bütün kostümleri ıslanmış sanatçıların, seyircilerin isteği doğrultusunda başarılı olduklarını belirtmeliyim. Orkestra ve şefi ayrıca koro hiçbir gücünü yitirmeden yağmur altında dirençli gösterilerini sürdürdü. Burada hem sanatçıları hem seyircileri hem de yöneticileri kutlamak gerekiyor. Aslında bu gösteri televizyonlardan yayınlanması gerekirdi. Aydınlık gazetesi olarak biz olayı fotoğrafladık, haber ve yazı ile getirdik. Ama kameraya çekemediğimiz için üzgünüm.

Rossini’nin Türk Tarihine Bakışı

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u alışı ve Bizans İmparatorluğu’nun yıkılışı tarihin önemli olaylardan biriydi. Türklerin İstranbul’dan sonra Avrupa’ya doğru gidişini sağlayacak bu olay tarihin önemli boyutlar kazanmasına neden oldu. İşte Rossini’nin Fatih Sultan Mehmet Operası bir sanat olayıdır. Mozart’ın ‘Saraydan Kız Kaçırma’ ve ‘ Zaide Operaları’ Rossini ve Mozart gibi büyük bestecileri derinden etkilemiş ve sözünü ettiğim operaları yaratmışlardır.

Fatih Sultan Mehmet Operası İstanbul’un alınışı ile başlar. İtalya ve Rossini’yi ilgilendiren Bizans İmparatorluğu’nun yıkılması olayıydı. Bu nedenle, hem operamızı, hem de opera festivalini ilgilendiren bir yapıttır. Açılışı Fatih Sultan Mehmet Operası ile yapılması gerçekten sevindirici bir olaydır. Yekta Kara Opera’nın yorumuna değişik görüntüler katmıştır. Mehter takımı İstanbul’un alınışını simgeliyordu. Libretto’da zaten bu özellikler vardı. Yönetmeni yoruma işlevsellik kazandırması, festivalin odak noktasını oluşturmuştur. Gerek rol alan sanatçıların seçimi gerekse ekip olarak oynanışı beni doğrulayan görüntülerdi. Sanatçılar gibi orkestranın büyük bir özverisi vardı. Başarı ile Operayı seslendirdi. Orkestra Şefi Alessandro Cedrone işinin uzmanı olarak, orkestra ve sanatçılarla koro arasında görsel ve işitsel ilişkiler kurdu. Gökçen Koray’ın yönettiği koro, operaya büyük katkı sağladı. Bu inanılmaz gecenin özverili sanatçılarını ayrı ayrı yazamıyorum ama onları kutlayarak adlarını sıralıyorum: ‘II. Mehmet-Paolo Pecchioli’, ‘Anna’ Perihan N. Artan, ‘Calbo’ Nesrin Gönüldağ, ‘Paolo’ Murat Karahan, ‘Condulmiero’ Serkan Bodur, ‘Selim’ Ali Murat Erengül. Christian Floeren sahne, Şanda Zıpçı kostüm, Wolfgang Zoubek ışık tasarımlarıyla II. Mehmet Operası’na katkı sağladılar.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir