2011 Kültürümüze Hizmet Ödülü Kütüphaneci Müjgan Cunbur a verildi.

2011 YILI KÜLTÜRÜMÜZE HİZMET ÖDÜL TÖRENİ
Kültürümüze Hizmet Ödülü Kütüphaneci Müjgan Cunbur'a verildi.


 

• Türk Kadınları Kültür Derneği '2011 Yılı Kültürümüze Hizmet Ödülü Kütüphaneci Müjgan Cunbur'a verildi.

• Kültür ve Turizm Bakanı Günay: ''Bir Cumhuriyet çocuğu olarak doğduğu topraklara büyük hizmet vermiş olan Müjgan Cunbur hanımefendiyi yüreğimin bütün sevgisi ve coşkusuyla kalbimin minnet duygularıyla selamlıyorum ve alkışlıyorum'' dedi.

Türk Kadınları Kültür Derneği 2011 Yılı Kültürümüze Hizmet Ödülü, “Osmanlı Dönemi Türk Kadın Şairleri” isimli eseriyle, kütüphaneci Müjgan Cunbur'a verildi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Milli Kütüphane Konferans Salonu'nda gerçekleşen törende, Türk Kadınları Kültür Derneğini seçimlerinden ötürü kutlarken, Milli Kütüphane Başkanına da törene ev sahipliği yaptığı için teşekkür etti.

Günay, Cunbur'u Anadolu’yu kollarına almış, kültür, edebiyat yaşamında ve kütüphanecilik yaşamında gerçek çınarlardan birisi olarak nitelendirdi.

Günay, Cunbur'un çok sayıda öğrencisinin törene katıldığını belirterek, ''Ağacın yaprakları, çınarın yaprakları gibi. Çınar, her mevsim sürekli yeni yaprak açar. Hocalar böyledir. Taze yapraklar verir, bazı yaprakların zamanı geçebilir, ama çınar sürekli yeni filiz vermeye devam eder, hocamız gibi…'' diye konuştu.

Cunbur'un bir Cumhuriyet çınarı olduğunu dile getiren Günay, ''Bir Cumhuriyet çocuğu olarak doğduğu topraklara büyük hizmet vermiş olan Müjgan Cunbur hanımefendiyi yüreğimin bütün sevgisi ve coşkusuyla kalbimin minnet duygularıyla selamlıyorum ve alkışlıyorum'' dedi.

Günay, ''Bu, Sayın Cunbur'un uzun yıllar hizmet verdiği Milli Kütüphane binamız. Son yıllarda fiziki olarak burada çalışanlardan aldığım izlenime göre, fiziki iyileştirmelerle donatılmaya başlandı. Bu hepimiz için bir sevinç, kuşkusuz yeterli değil. En son Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünün kullandığı bir katı da Ulus'ta yeni temin ettiğimiz depoya aktararak, bu katın yeni hizmetlere sunulmasına imkan verdik. Dışarıda da bir depo yapıyoruz, o da tamamlandığında Milli Kütüphanenin çalışma imkanları bir misli daha fazla artmış olacak.'' diyerek, Cunbur’un çalışma alanıyla ilgili bir sevincini de paylaştı.

Günay, kütüphanelerin zamanının geçtiği kanaatine katılmadığını belirterek, dün İstanbul'da Koca Ragıp Paşa Kütüphanesinde olduğunu bildirdi ve şöyle konuştu:
''Burası münhasıran kütüphane olarak yapılmış bir bina ve 1999 depreminde zarar görmüştü. Ben bulduğumda unutulmuştu 2008 yılında. 2008'den sonra projelendirdik ve şu anda çalışmaları kitaba dönüştürülebilecek örnek bir ekip tarafından restore ediliyor. İnşallah 2011 yılı sonunda tekrar Türk kültürüne armağan edeceğiz.

Beyazıt Kütüphanesinde sahaflara doğru giden bir külliye vardır. Orası da çalışılıyor, ancak orası sanıyorum 2012'ye kalacak. Ayrıca geçtiğimiz yılın sonuna doğru çok önemli bir yasa çıkarttık. Yazma eserler başkanlığı kurduk. Yazma eserler, bizim önemli hazinelerimizden birisi, ancak ne yazık ki şimdiye kadarki imkanları oldukça iptida idi. Şimdi yazma eserler başkanlığı çerçevesinde İstanbul Süleymaniye Kütüphanesinde bir merkez oluşturduk. Ankara ve Konya'da laboratuvarlar ve rehabilitasyon merkezleri kuruyoruz.''

Günay, Türk toplumunda kadının değeri ile ilgili olarak da değerlendirmede bulundu:
''Toplumumuzda kadının değeri son yıllarda telaffuz edilmeye başlandı. Ama tarih içinde kadının yerine verdiğimiz değer, bir miktar olması gerekenin gerisinde kaldı. Halbuki, bereketin kaynağı topraktır ve kadın olarak simgelenir.
Toprak anadır, baba denmez. Ama sadece bizim kültürümüzde değil, dünyadaki çeşitli kültürlerde de geriye itilmişti. Şimdi bu geriye itilmişliği bir ölçüde telafi etmeye çalışıyoruz. Burada da geride olduğumuzu itiraf ediyorum. Hala 21. yüzyıl dünyasında ne Türkiye'de ne dünyada kadın olması gereken yerdedir.''

Bakanlık olarak her yıl ''Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'' verdiklerini, ancak uzun yıllardır arkeoloji alanında ödül verilmediğini dile getiren Günay, bu yıl bu alanda Prof. Dr. Halet Çambel ile Prof. Dr. Nimet Özgüç'e ödül verildiğini söyledi. Günay, ödül kelimesinden çok hoşlanmadığını ifade ederek, ''Çünkü onlar bütün yaşamlarıyla bizi ödüllendirdiler. Biz, millet adına onlara teşekkür ettik'' diye konuştu.

Devlet Opera Balesi Genel Müdürlüğünden emekli olan Meriç Sümer için de bir tören düzenleyerek teşekkürlerini sunduklarını belirten Günay, bugün de Türk milleti adına Müjgan Cunbur'a minnet ve şükranlarını sunduklarını ifade ederek, ''Onlar çok yaşasınlar. Güzel örnekler oluşturdular. Gençlerimiz, onlara layık bir yaşam sürebilsinler. İyi ki varsınız'' diye konuştu.

Konuşmasının ardından Müjgan Cunbur'un yanına giderek elini öpen Günay, Cunbur'a ödülünü takdim etti. Cunbur da vefalı dostları olduğundan mutluluk duyduğunu söyleyerek, ''Ne mutlu bana. Hepinize çok teşekkür ederim'' dedi.

Haber Kaynak:
http://basin.kultur.gov.tr
Haber düzenleme: Tevfik Yalçın
bilgi@evetbenim.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir