22.İstanbul Caz Festivali 27 Haziran da Başlıyor


http://caz.iksv.org/tr

22.İSTANBUL CAZ FESTİVALİ
27 Haziran 2015 – 15 Temmuz 2015
Çeşitli Mekanlarda

22. İstanbul Caz Festivali, 250’den fazla yerli ve yabancı sanatçıyı ağırlayacağı 35’ten fazla konserle 27 Haziran – 15 Temmuz arasında İstanbul’u caz ışıklarıyla aydınlatıyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından, 18 yıldır Garanti Bankası’nın sponsorluğunda düzenlenen 22. İstanbul Caz Festivali, 27 Haziran’da başlıyor. 

Joan Baez, Jools Holland, Marcus Miller, Charnett Moffett, Stanley Jordan, Cyrus Chestnut, Jeff Watts, Chris Potter, Dave Holland, Lionel Loueke, Eric Harland, Melody Gardot ve Tigran Hamasyan gibi folk, blues ve cazın farklı sesleri müziği tüm kente yayacak, festival takipçileriyle şehrin farklı köşelerinde buluşacak.

Program:

AÇIŞIL KONSERİ
27 Haziran Cumartesi, 21:00,
Avusturya Başkonsolosluğu, Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi
22. İstanbul Caz Festivali'nin bu yılki "Yaşam Boyu Başarı Ödülü" sahibi olacak Emin Fındıkoğlu, 12 müzisyenle güçlerini birleştirdiği yeni projesiyle sahnede…
Geceyi, Türkiye'de R&B vokalin yüz akı Bora Uzer festivale özel projesiyle tamamlıyor.
 
TIGRAN HAMASYAN & THE YEREVAN STATE CHAMBER CHOIR “LUYS I LUSO”
30 Haziran Salı, 21:00,
Aya İrini Müzesi
 
Ödüllü caz piyanisti Tigran Hamasyan, geleneksel Ermeni müziğini yorumladığı özel projesiyle festivale konuk oluyor. Usta piyaniste, Harutyun Topikyan yönetimindeki Erivan Devlet Oda Müziği Korosu eşlik ediyor.

JOAN BAEZ
1 Temmuz Çarşamba, 21:30,
Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi
 
30’dan fazla albümle müzikte yarım asrı geride bırakan ABD’li efsanevi folk müzisyeni, olağanüstü vokali ve unutulmaz baladlarıyla yeniden İstanbul’da.
 
 
MARCUS MILLER “AFRODEEZIA”
2 Temmuz Perşembe, 21:00,
Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi
 
Grammy ödüllü bas dehası Marcus Miller, müzikal mirasının kaynağına döndüğü yeni projesiyle Afrika’dan Amerika kıtasına uzanan eğlenceli bir yolculuk vaat ediyor. Miller’a saksofonda Alex Han, gitarda Adam Agati, tuşlu çalgılarda Brett Williams ve davulda Louis Cato eşlik ediyor.
 
CHARNETT MOFFETT, STANLEY JORDAN,
CYRUS CHESTNUT, JEFF WATTS 'NETTWORK'
3 Temmuz Cuma, 21:00,
Sakıp Sabancı Müzesi Bahçesi
 
Bas virtüözü Charnett Moffett yıldızlarla dolu bir kadroyla ilk kez İstanbul’da.  Moffett’ın kariyeri boyunca dirsek temasında olduğu virtüözleri bir araya getiren Nettwork grubunda, Moffett’ın yanında Stanley Jordan (gitar), Cyrus Chestnut (piyano) ve Jeff Watts (davul) var.
 
MELODY GARDOT / WOJTEK MAZOLEWSKI QUINTET
6 Temmuz Pazartesi, 19:30,
Sepetçiler Kasrı
 
2013’teki festival performansıyla İstanbullu müzikseverleri kendine hayran bırakan Melody Gardot’nun zarif, güçlü ve karakteristik vokalinin yanı sıra yepyeni şarkılarıyla kıpır kıpır bir akşam sizi bekliyor. Gecenin açılışını ise, beşlisiyle birlikte, Polonya’nın en iyi caz müzisyenleri arasında gösterilen Wojtek Mazolewski yapıyor.
 
OOLS HOLLAND & HIS RHYTHM AND BLUES ORCHESTRA feat.
MARC ALMOND // IMELDA MAY
7 Temmuz Salı, 21:00,
Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnes
i
 
BBC2’deki kült televizyon programıyla tanınan piyanist Jools Holland, en az programı kadar şahane orkestrasıyla ilk kez İstanbul’da. 20 kişilik dev orkestrayla doyumsuz bir eğlenceye hazır olun. Konserden önce rockabilly türüne yeniden hayat veren İrlandalı şarkıcı Imelda May, Dublin sokaklarının hayat enerjisini festival sahnesine taşıyor.
 
FATOUMATA DIAWARA & ROBERTO FONSECA
8 Temmuz Çarşamba, 21:45,
Feriye Lokantası, Ortaköy
 
Buena Vista Social Club ile dünyayı turlayan Kübalı caz piyanisti Fonseca ile Damon Albarn’dan Herbie Hancock’a kadar sayısız isme eşlik eden Diawara,  sıcak ve ritmik bir Afro-Latin müzik akşamı için bir arada.
 
"USTALARLA BULUŞMALAR"
MAHSA VAHDAT FEATURING TORD GUSTAVSEN,
FAHRETTİN YARKIN / AMIR ELSAFFAR "TWO RIVERS"
9 Temmuz Perşembe, 19:30,
İstanbul Erkek Lisesi Bahçesi
 
Dünyanın dört bir yanından ustaları bir araya getiren “Ustalarla Buluşmalar” serisinde, bu yıl İranlı sanatçı Mahsa Vahdat, Norveçli piyanist Tord Gustavsen ve İstanbullu vurmalı çalgılar ustası Fahrettin Yarkın birlikte sahnede. Ekibe kemençede Shervin Mohajer eşlik ediyor. Gecenin açılışını ise Arap makam müziğini caz doğaçlama tekniği ile birleştirdiği “Two Rivers” projesiyle Irak kökenli ABD’li trompetçi Amir El Saffar yapıyor.
 
THE BAD PLUS JOSHUA REDMAN / VINCENT PEIRANI QUINTET
1
0 Temmuz Cuma, 19:30,
Eşref Denizhan Açık Hava Tiyatrosu, ENKA
 
Yaratıcı ve eğlenceli yorumlarıyla tanınan avangard-caz üçlüsü The Bad Plus, günümüzün en karizmatik saksofon virtüözlerinden Joshua Redman ile festival sahnesinde güçlerini birleştiriyor. Konserden önce Avrupa cazının parlayan yıldızlarından Fransız akordeon sanatçısı Vincent Peirani’nin beşlisi sahneye çıkıyor.
 
“KUZEY IŞIKLARI”
SLY & ROBBIE meet NILS PETTER MOLVÆR/ THE ASTEROIDS GALAXY TOUR/
KORHAN FUTACI VE KARA ORKESTRA
11 Temmuz Cumartesi, 19:00, KüçükÇiftlik Park
 
Reggae müziğin en önemli bas ve davul ikilisi Sly & Robbie, Norveçli usta caz trompetçisi Nils Petter Molvaær ile sıradışı bir konser için festivalde buluşuyor. Konserden önce Korhan Futacı ve Kara Orkestra İstanbul'un kaosunu ve deliliğin müzikal hikâyesini anlatıyor. Futacı ve ekibinden sonra da dans etmeden duramayacağınız bir performans için sahneyi Danimarkalı saykedelik-pop grubu The Asteroids Galaxy Tour devralıyor.
 
CHRIS POTTER-DAVE HOLLAND-LIONEL LOUEKE-ERIC HARLAND
13 Temmuz Pazartesi, 21:00,
Cemal Reşit Rey Konser Salonu
 
Cazın hakiki yıldızları festival sahnesinde buluşuyor. Saksofonda Underground grubunun lideri Chris Potter, basta Grammy ödüllü Dave Holland, gitarda Blue Note müzisyeni Lionel Loueke ve davulda son dönemde caz sahnesinin en faal isimlerinden Eric Harland eşsiz bir caz ziyafeti vaat ediyor.
 
''PARKLARDA CAZ''
THE SOUL REBELS, GETTYSBURG COLLEGE JAZZ ENSEMBLE,
GENÇ CAZ KONSERLERİ
4 Temmuz Cumartesi, 18:00,
Fenerbahçe Parkı ve Fenerbahçe Khalkedon
 
Caz ışığı bu yıl da parklara taşınıyor. Ücretsiz konser serisinin bu yılki konukları arasında funk, soul ve caz arasında mekik dokuyan 8 kişilik New Orleans bandosu The Soul Rebels Brass Band ile swing, Latin, fusion, bop yorumlarıyla bugüne dek birçok büyük festivalde boy gösteren köklü üniversite grubu Gettysburg College Jazz Ensemble yer alıyor. Seri kapsamında Genç Caz Yarışması’nın finalistleri olan Can Koçlar Quartet, Eren Akgün Septet, The Cold Vibes, The Roots of Jazz ve Vocca Acapella da bir dizi konser gerçekleştiriyor.
 
SINATRA AND LADY DAY FEAT. OLETA ADAMS,
ALOE BLACC AND CHINA MOSES
14 Temmuz Salı, 21:30,
Almanya Sefareti Tarabya Yazlık Rezidansı
 
Günümüzün en yetenekli soul ve R&B vokalistlerinden Oleta Adams ve Aloe Blacc, özel bir projeyle festivalde buluşuyor. İkili, Grammy ödüllü besteci ve davulcu Terri Lyne Carrington’ın müzik direktörlüğünde, popüler müzik tarihinin devleri Frank Sinatra ve Billie Holiday’e ait klasikleri yeniden yorumluyor. Sinatra ve Holliday’in doğumlarının 100. yılının kutlanacağı bu konserde karşı koyamayacağınız bir müzik gecesi sizi bekliyor.
 
AVRUPA CAZ KULÜBÜ
DAVE ALLEN QUARTET feat. MICHAEL GRIENER
8 Temmuz Çarşamba, 21:30,
Salon İKSV
 
Etkileyici tekniği ve güçlü melodileriyle dikkatleri çeken gitarist Dave Allen, Amerika dışında Avrupa ve Asya’da da David Liebman, Mark Turner, Jeff Ballard, Marcus Gilmore gibi birçok caz sanatçısıyla birlikte çalıştı. Uzun yıllardır Türkiye’de yaşayan Dave Allen, piyanoda Serkan Özyılmaz, bas gitarda Matt Hall ve bateride harikalar yaratan Alman caz müzisyeni Michael Griener ile birlikte sahnede olacak.
 
AVRUPA CAZ KULÜBÜ
BAŞAK YAVUZ BAND feat.
VINCENT PEIRANI
9 Temmuz Perşembe, 21:30,
Salon İKSV
 
İstanbul Caz Festivali dâhil olmak üzere New York, Montreal ve İstanbul’un çeşitli kulüplerinde sahneye çıkmış caz vokalisti Başak Yavuz, Serhan Erkol, Barış Ertürk, Alper Yılmaz, Riccardo Marenghi, Adem Gülşen ve Cansun Küçüktürk’ten oluşan grubuyla birlikte Fransız akordeoncu Vincent Peirani ile aynı sahneyi paylaşacak. Peirani, 10 Temmuz Cuma akşamı ise The Bad Plus ve Joshua Redman konseri öncesinde ENKA Eşref Denizhan Açık Hava Tiyatrosu’nda sahnede olacak.
 
AVRUPA CAZ KULÜBÜ
EDİZ HAFIZOĞLU NAZDRAVE FEAT HARALD LASSEN
3 Temmuz Cuma, 22:30,
Salon İKSV
 
Aralık 2014'te yayımlanan Nazdrave, Ediz Hafızoğlu’nun kişisel ve müzikal sınırlara takılmadan beraber çalıştığı müzisyenler için yazdığı parçalardan oluşan ve çok farklı türleri bir araya getiren bir caz / dünya müziği albümü. Nazdrave’nin şarkılarında vokallerde Ceylan Ertem, Elif Çağlar ve Eylem Aktaş yer alırken, Engin Recepoğulları saksafonları, Barış Doğukan Yazıcı trompetleri, Ercüment Orkut tuşlu çalgıları, Cenk Erdoğan ve Cem Tuncer gitarları, Orhan Deniz de bas gitarları çalıyor.
 
Nazdrave ile Ediz Hafızoğlu'nun Bulgaristan'ın Paisevo köyünde başlayan, her adımında müzik ile şekillenen ve beslenen, son olarak İstanbul'da devam eden yolculuğuna tanık olacaksınız. Nazdrave ekibine bu konserde Pixel ve Mopti gibi grupların üyesi, Norveç’in genç caz sahnesinin üretken müzisyeni, saksofoncu Harald Lassen eşlik edecek.
 
KAPANIŞ PARTİSİ: MICHAEL KIWANUKA,
HIATUS KAIYOTE, THEO CROKER
15 Temmuz Çarşamba, 19:00,
KüçükÇiftlik Park
 
Festival kaçırmayı istemeyeceğiniz, yenilikçi bir konser serisiyle kapanıyor. Önce sıradışı yeteneğiyle göz dolduran ABD’li genç trompetçi Theo Croker sahneye çıkıyor. Ardından sahneyi soul müziğin geleceği olarak gösterilen Avustralyalı grup Hiatus Kaiyote devralıyor. Gecenin son konserinde ise Bill Withers ve Otis Redding gibi devlerle karşılaştırılan genç soul müzisyeni Michael Kiwanuka dinleyicilerle buluşuyor.
 
GECE GEZMESİ
8 Temmuz Çarşamba, 20:00,
Kadkıköy – Moda – Yeldeğirmeni
 
Bu yıl festival kapsamında ilk kez düzenlenen “Gece Gezmesi”, müzik şenliği ruhunu Kadıköy’e taşıyor. Kadıköy, Moda ve Yeldeğirmeni rotasında yer alan çeşitli konser mekânlarında, civardaki müzisyenlerin ev stüdyolarında ve atölyelerde İlhan Erşahin’s Istanbul Sessions, Kalben, Barış Demirel, Su İdil, Can Güngör, Mikado ve daha fazlası dinleyicilerle buluşuyor.
 
AVRUPA CAZ KULÜBÜ
WeeD Feat. ERNST REIJSEGER
30 Haziran Salı, 21:30, Salon İKSV
 
Çağdaş müziğin ikonik ismi John Cage ile Harvard Üniversitesi bünyesinde ve Amerika’nın çeşitli yerlerinde performanslar ve dünya prömiyerleri gerçekleştiren Şenol Küçükyıldırım, gitarda Çağlayan Yıldız ve Şevket Akıncı'nın ve bas gitarda Murat Çopur'un olduğu WeeD ile seslerin sınırlarında gezinerek keşfedilmemiş olanın izini sürüyor. WeeD’e bu konserde Hollandalı çellist Ernst Reijseger eşlik edecek. Ernst Reijseger, Werner Herzog’un film müziklerinden klasik ve çağdaş müziğe birçok alanda eser vermiş,  çellosunu çok yaratıcı bir şekilde kullanabilen usta bir isim.
 
AVRUPA CAZ KULÜBÜ
EDİZ HAFIZOĞLU NAZDRAVE FEAT HARALD LASSEN
3 Temmuz Cuma, 22:30, Salon İKSV
 
Aralık 2014'te yayımlanan Nazdrave, Ediz Hafızoğlu’nun kişisel ve müzikal sınırlara takılmadan beraber çalıştığı müzisyenler için yazdığı parçalardan oluşan ve çok farklı türleri bir araya getiren bir caz / dünya müziği albümü. Nazdrave’nin şarkılarında vokallerde Ceylan Ertem, Elif Çağlar ve Eylem Aktaş yer alırken, Engin Recepoğulları saksafonları, Barış Doğukan Yazıcı trompetleri, Ercüment Orkut tuşlu çalgıları, Cenk Erdoğan ve Cem Tuncer gitarları, Orhan Deniz de bas gitarları çalıyor.
 
Nazdrave ile Ediz Hafızoğlu'nun Bulgaristan'ın Paisevo köyünde başlayan, her adımında müzik ile şekillenen ve beslenen, son olarak İstanbul'da devam eden yolculuğuna tanık olacaksınız. Nazdrave ekibine bu konserde Pixel ve Mopti gibi grupların üyesi, Norveç’in genç caz sahnesinin üretken müzisyeni, saksofoncu Harald Lassen eşlik edecek.
 
AVRUPA CAZ KULÜBÜ
GÜÇ BAŞAR GÜLLE FEAT. AMIR ELSAFFAR
10 Temmuz Cuma, 21:30, Salon İKSV
 
Osmanlı-Türk müziği ve klasik-caz batı müziği hakkındaki birikimini çeşitli projelerde ortaya koyan, kendine has müzik diliyle dikkatleri üzerine çeken Güç Başar Gülle, ilk albümü İki Renk'i 2010 yılında yayımladı. İlk albümünden farklı bir müzik anlayışı ortaya koyduğu ikinci albümü Bensiz'i ise 2013 yılında dinleyicileriyle buluşturdu. Müzik kariyerinin yanı sıra araştırmacı olarak da önemli çalışmalara imza atan Gülle, dünyada pek çok önemli okulda eğitim veriyor. Gülle’ye Arap makam müziğini caz doğaçlama tekniği ile birleştirdiği “Two Rivers” projesiyle Irak kökenli ABD’li trompetçi Amir ElSaffar eşlik edecek.


Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim

tenise.yalcin@gmail.com 

Haber İçerik: 22.Caz Festivali –  http://caz.iksv.org/tr/program/449

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir