32.Uluslararası İzmir Festivali (26 Mayıs – 7 Temmuz 2018)

0

Avrupa Kültür Mirası Yılına Yakışan Program
İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (İKSEV) düzenlediği 32. Uluslararası İzmir Festivali 26 Mayıs – 7 Temmuz 2018 tarihleri arasında, Avrupa Kültür Mirası Yılına yakışan bir programla yapılacak. Başlangıcından bu yana festivaller kültürler arası diyaloğu pekiştirmiş, geçmişin mirasını kutlarken, geleceğe kültürel değerler aktarmış organizasyonlar olmuştur.  Avrupa Birliği’nin “Avrupa Kültürel Miras Yılı” ilan ettiği 2018 yılında EFA’nın öne çıkardığı ilk on festival arasında yer alan 32. Uluslararası İzmir Festivali, programını bu bilinçle hazırlamıştır.
Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Kalkınma Ajansı’nın katkıları, Eczacıbaşı Holding’in ana sponsorluğu, İzmir İtalya Konsolosluğu ve İzmir Goethe Enstitüsü işbirliği, Tekfen ve Arkas’ın program sponsorluğunda düzenlenen 32. Uluslararası İzmir Festivali programında yer alan on etkinlik Efes Antik Tiyatro, Celsus Kütüpanesi, Çeşme Kalesi, Kemeraltı Abacıoğlu Han ve AASSM’de gerçekleştirilecektir.
32. Uluslararası İzmir Festivali çağımızın en üretken bestecilerinden, akordeon ve bandeneon sanatçısı Richard Galliano’nun, dünya sahnelerinin sihirli flütü Massimo Mercelli için yazdığı “Jade Konçerto”nun dünya prömiyerine sahne olacaktır. Bu eşsiz konçertoyu Mercelli ve Galliano Cameristi Cameristi Della Scala eşliğinde birlikte seslendireceklerdir.
Uluslararası İzmir Festivali
“Kültür ve Sanat Kenti İzmir” sloganıyla çalışmalarını sürdüren İKSEV, bu yıl 32. sini gerçekleştireceği Uluslararası İzmir Festivali’yle, alanlarında dünyanın en önemli isimlerini İzmir’e getirerek Türkiye’nin ve İzmir’in tanıtımını başarıyla yapmaktadır. Tarihi mekânları sanatla buluşturan İzmir Festivali, Efes Antik Tiyatrosu, Celsus Kütüphanesi, Efes Odeon’un yanı sıra Meryemana Evi, St. Policarp Kilisesi, Agora, Bayraklı Ören Yeri, “Ana Tanrıça’nın Kenti” Metropolis, Büyük İskender’in İzmir’i yeniden kurduğu Kadifekale’yi, çağlar boyunca müzikle tedavinin başkenti olmuş Bergama Asklepion’u, Çeşme Kalesi’ni ve Türkiye’nin ilk yavaş kenti Seferihisar’daki Sığacık Kalesi’ni, kent tarihinin önemli tanıkları olan Ayavukla Kilisesi ile tarihi İzmir Sigara Fabrikasını, Efes Ticaret Agorası’nı da mekânları arasına katmıştır.
Uluslararası İzmir Festivali, nitelikli programları ve tarihi mekânları sanatla yaşatan etkinlikleriyle Avrupa Festivaller Birliği’nin prestijli bir üyesidir.
Ray Charles, Joan Baez, Sting, Elton John, Chris De Burg, Kiri Te Kanawa, Byran Adams, James Brown, Paco De Lucia, Fazıl Say, Güher-Süher Pekinel, Leonidas Kavakos, Julian Llyod Weber, Kudsi Erguner, Shlomo Mintz, Maksim Vengerov, José Careras, Ivo Pogorelich, Alirio Diaz, Jan Garbarek, Giora Feidman, Marian Geras, Cesaria Evora, Emma Shapplin, Suna Kan,  Ian Anderson, Chick Corea, İdil Biret, Nigel Kennedy, George Zamfir ve Jane Birkin gibi sanatçılar; The Philarmonia, Çek Filarmoni, Royal Philharmonic Orchestra, Philarmonia Arturo Toscanini, Berlin Oda Orkestrası, St. Petersburg Filarmoni Orkestrası, Leipzig Gewendhaus Bach Orkestrası, Viyana Filarmoni Orkestrası, Moskova Senfoni Orkestrası, Orchestra de Paris, La Scala, Concertgebauw Orkestrası, Berlin Filarmoni Orkestrası, Viyana Filarmoni Orkestrası “I Musici” Oda Orkestrası gibi orkestralar; Yuri Temirkanov, Rafael Fruchbeck de Burgos, Emre Aracı, Lorin Maazel, Leonard Slatkin, Vladimir Ashkinazy, Ola Rudner, Alexander Rudin, David Gimenez, Tolga Kashif, Zubin Mehta, Myung-Whun Chung, Hikmet Şimşek, Rengim Gökmen, Gürer Aykal, Esa-Pekka Salonen, Herbert Blomstedt, Daniela Gatti ve Sir Simon Rattle gibi şefler; Cristina Hoyos, Martha Graham Dance Campany, Baryshnikov & White Oak Dance Project, Scala Balesi, İspanya Ulusal Balesi, Cenevre Balesi, The Royal Balet of Flanders, Balet Du Rhin, Maurice Bejart Tokyo Balesi, New York City Balet, Montreal caz Balesi, Hollanda Ulusal Balesi gibi bale topluluklarıyla, dünya kamuoyunun dikkatini Efes Antik Kenti’ne çekmeyi başaran İKSEV, dünyanın her yerinde konserler veren bu sanatçıların kariyer bilgilerine “İzmir Festivali” adını yazdırarak, kentimizin tanıtımını tüm dünyada, sanat yoluyla yapmayı sürdürmektedir.      
                      32.Uluslararası İzmir Festivali (26 Mayıs – 7 Temmuz 2018)
Tekfen Filarmoni Orkestrası – Charlie Siem
26 Mayıs 2018 Cumartesi, saat: 21:00
Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi
İzmir

Charlie Siem, keman
Aziz Shokhakimov, şef
Mihail İvanoviç Glinka
Ruslan ve Ludmila Uvertürü
Sergey Rahmaninov
Senfonik Danslar, Op. 45
****
Piyotr İlyiç Çaykovski
Re Majör Keman Konçertosu, Op. 35
Solist: Charlie Siem
Kültürlerarası çeşitliliği, tam anlamıyla 21. yüzyıl sanatçısı olmanın gerekliliklerinden biri olarak gören genç kuşağın en dikkat çekici kemancılarından Charlie Siem, 32. Uluslararası İzmir Festivali’nde farklı kültürler arasında ilişkileri geliştirmek, barış adına ortak bir dil yaratmak amacıyla, kurulan Tekfen Filarmoni Orkestrası ile buluşuyor. Karadeniz, Hazar Denizi ve Doğu Akdeniz kıyılarında yer alan 23 ülkenin sanatçılarından oluşan ve “Üç Denizin Sesi” olarak da anılan Orkestra, 26 Mayıs 2018 Cumartesi günü daimi şefi ve sanat direktörü Aziz Shokhakimov yönetiminde AASSM Konser Salonunda.
İzmir Devlet Senfoni Orkestrası – Arkas Trio
10 Haziran 2018 Pazar, saat: 21:00
Celsus Kütüphanesi/İzmir

2011 yılında kurulan ve Türkiye’deki ilk kurumsal trio olan Arkas Trio, 32.Uluslararası İzmir Festivali kapsamında müzikseverlerle buluşuyor.
"2011 yılında kurulan ve Türkiye’deki ilk kurumsal trio olan Arkas Trio, ülkemizde kendi kuşaklarının önde gelen sanatçıları olarak tanınan ve uluslararası yarışmalarda dereceler ve özel ödüller kazanmış olan keman sanatçısı Tuncay Yılmaz ve piyanist Emre Elivar ile, Uluslararası Çaykovski Yarışması’nda birincilik kazandıktan sonra dünya çapında tanınan Alman çellist Gustav Rivinius’tan oluşmaktadır. Arkas Trio Türkiye’de İzmir, İstanbul, Ankara ve Mersin gibi önde gelen şehirlerin uluslararası müzik festivallerinde vermiş olduğu konserlerin yanı sıra, kendisine İstanbul Devlet Senfoni, Bilkent Senfoni, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestralarının Beethoven’in Üçlü Konçertosu’nda, Franz Liszt Oda Orkestrası’nın da Martinu’nun Üçlü Konçertosu’nda eşlik ettiği konserler ile büyük yankı uyandırdı.
Yurt dışında ilk kez Berlin Adlon’da sahne alan Arkas Trio, Saarland ve Köln konserlerinde yorumladığı klasik repertuarının yanı sıra, az bilinen oda müziği eserlerini repertuarına almayı ve dinleyiciyle buluşturmayı kendine misyon edindi.
2014 yılında değerli besteci Kamran İnce tarafından Arkas Trio için özel olarak bestelenen “Fortuna Sepio Nos” adlı eser, çağdaş klasik müzik alanında dikkatleri üzerine topladı. Eserin dünya prömiyeri İstanbul Süreyya Operası’nda gerçekleşti. Kurulduğu yıldan itibaren birçok eserin Türkiye prömiyerlerini gerçekleştirmesiyle de bilinen Arkas Trio’nun bu performansları arasında, Ankara’da Orkestra Akademik Başkent eşliğinde seslendirdiği Martinu Üçlü Konçerto ve İzmir’de yorumladığı Fazıl Say’ın “Space Jump” adlı triosu yer almaktadır.
Farklı ve tematik projelerin içinde yer almayı ilke edinen Arkas Trio üyelerinin, 19. yüzyılda Verona’da yapılmış ve 2014’te yeniden restore edilmiş olan Santa Maria Kilisesi’nin orgunda ünlü organist Johannes Geffert ile beraber gerçekleştirdikleri performans, Santa Maria Konserleri’nin ilkini oluşturdu. Arkas Trio, Nisan 2016’da ikincisi gerçekleşen organizasyonda Beethoven’in ikili ve üçlü eserleriyle, Mayıs 2017’de gerçekleşen üçüncü katılımında da Mendelssohn ve Brahms’ın eserleriyle sahne aldı.
Tematik konserlerini sosyal sorumluluk misyonu ile birleştiren Arkas Trio, Dünya Kadınlar Günü kapsamında kadın bestecilerin trio eserlerinden oluşan bir repertuarı, kadınların eğitimi ve çalışan kadına destek amacıyla iki yıl arka arkaya hem İzmir’de, hem de İstanbul’da seslendirdi. Bu konserler kapsamında romantik dönemin önde gelen kadın bestecilerinden olan Clara Schumann’ın op. 17 eser numaralı Sol minör Piyanolu Triosu’na ve Mel Bonis’nin eserlerine yer verilmesi, kadın bestecilerin klasik müzik dünyasında önemli bir yeri olduğuna dikkat çekilmesi açısından önemliydi.
Arkas Trio, geliştirdiği repertuvarı ile bir araya geliş amacını hiçbir zaman unutmadan, klasik müziğe olan ilgiyi arttırmaya yönelik çalışmalarına, evrensel düzeyde devam etmektedir."
İngiliz Oda Orkestrası-Güher ve Süher Pekinel
11 Haziran 2018 Pazartesi, saat: 21:00
Efes Antik Tiyatrosu/İzmir

Program
Sergei Prokofiev – Senfoni No. 1 Re Majör, op. 25 “Klasik”
Francis Poulenc -İki Piyano ve Orkestra için Konçerto Re minör, FP 61
Antonín Dvořák  – Noktürn Si Majör, op. 40
Ludwig van Beethoven – Senfoni No. 8 Fa Majör, op. 93
"Olağanüstü şiirsel müzik anlayışları, özgün stilleri içinde mükemmeliyet ve yorumlarıyla, uluslararası müzik camiasında özel bir yerleri olan Güher ve Süher Pekinel, dünyanın en çok kayıt yapmış oda orkestrası unvanını elinde tutan İngiliz Oda Orkestrası ile 32. Uluslararası İzmir Festivali’nin konuğu oluyor. 
Uluslararası kariyerleri Herbert von Karajan’ın kendilerini 1984 yılında Salzburg Festivali’ne davet etmesiyle ivme kazanan Pekinel’ler için günümüzün en önemli bestecilerinden Krzysztof Penderecki, Leonard Bernstein ve Jacques Loussier çeşitli eserler besteledi ve aranje etti.
Berlin Filarmoni, Viyana Filarmoni, New York Filarmoni, Amsterdam Concertgebouw dâhil, dünyanın önde gelen tüm orkestraları eşliğinde sahneye çıkan Pekineller Amerika’dan Uzakdoğu’ya bütün dünyada övgüler toplamaktadır.
Kariyerleri boyunca pek çok sayıda ödüle layık görülen Güher ve Süher Pekinel, Türkiye’deki müzik eğitimini geliştirmek amacıyla, 3 eğitim projesi sürdürmektedir.
Diskografisindeki 860 albümle dünyanın en çok kayıt yapmış oda orkestrası unvanını elinde tutan İngiliz Oda Orkestrası, aynı zamanda en fazla ülkede konser vermiş olma ayrıcalığına sahiptir. Topluluk ilk hamisi olan Benjamin Britten’dan bu yana efsanevi şef ve solistlerle çalıştı. Daniel Barenboim ile uzun süreli işbirliği Mozart’ın tüm piyano konçertolarını seslendirdikleri konser ve albümlerle taçlanan orkestra, daha sonra aynı seriyi Murray Perahia ve Mitsuko Uchida ile de kaydetti. İngiliz Oda Orkestrası James Bond filmlerinden bazıları ile 2005 yapımı Aşk ve Gurur dâhil, pek çok filmin müziklerini de kaydetti."
Büyüklere Masallar – Yolculuk
18 Haziran 2018 Pazartesi, saat: 21:00
Abacıoğlu Han/İzmir

Büyüklere Masallar, 32.Uluslararası İzmir Festivali kapsamında sizlerle…
Sanatçılar: Elie Maalouf (piyano, buzuk, tambur), Yousef Zayed (perküsyon) ve Didem Köktaş (hikâye ve masal anlatıcı)
Proje Koordinatörü: Hasan Işıklı
Tema: Yolculuk tüm masalların özünde vardır. Her masalda kahraman yola çıkar, bu bazen fiziksel bir yolculuktur bazense daha semboliktir; kişi kendini bulmak, değişmek ve gelişmek için kendi içinde yolculuğa çıkar ve korkularıyla yüzleşir. Yolcu karşısına çıkan iyi ve kötü her şeyi kucaklar. Bu yüzden yolculuk insanın fiziksel, duygusal, düşüncel ve ruhsal yolculuklarının bir bütünü olarak ele alınır. Sahnede ise yolculuk sözler ve ona eşlik eden bazen kendisi de doğu ve batı arasında yolculukları ‘anlatan’ müzikten bir örgüden oluşuyor. Bu örgü içinde masalın kahramanları hikayenin duygularını takip eden masal anlatıcı ve müzisyen tarafından canlandırılıyorlar. 
Masal anlatıcı masallar anlatırken müzisyen Doğu Akdeniz müziği ve Avrupa cazıyla birleştirirken dinleyicileri de kendi masallarını keşfe davet ediyorlar.
Masal anlatıcı Didem Köktaş ile müzisyenler Elie Maalouf ve Yousef Zayed, 2018 Avrupa Kültür Mirası Yılında, 32. Uluslararası İzmir Festivali’ne çok özel bir proje ile katılıyor. Tüm masalların özünde var olan “Yolculuk” temasından hareketle dinleyicilerini kendi masallarını keşfe davet ediyor. 18 Haziran 2018 Pazartesi günü çok kültürlü İzmir’in önemli kültürel mirasının parçası Kemeraltı’nda yapılacak etkinlik, masal ve müziğin evrensel dilini buluşturacak,  ağızdan ağıza kulaktan kulağa yayılacak günümüz masallarının geleceğe miras kalmasını sağlayacak.
Ensemble Raro
19 Haziran 2018 Salı, saat: 21:00
Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi
İzmir

Ensemble Raro,32.Uluslararası İzmir Festivali kapsamında müzikseverlerle buluşuyor.
Marc Bouchkov, keman
Razvan Popovici, viyola
Justus Grimm, viyolonsel
Diana Ketler, piyano
Camille Saint-Säens 
Barcarole for Piano Quartet
Gabriel Fauré 
Piano Quartet in c minor
———Johannes Brahms 
Piano Quartet in g-minor, op. 25
George Enescu 
Rhapsodie Roumaine No. 1 
arranged for Piano Quartet by Thomas Wally 
(dedicated to Ensemble Raro)
Kendilerini Avrupa’nın sıcak ve samimi zengin oda müziği geleneğine ve ona yenilikçi yaklaşımlar eklemeye adayan Ensemble Raro, 19 Haziran 2018 Salı Günü 32. Uluslararası İzmir Festivali izleyicilerini mükemmelin peşinde sıra dışı bir müzikal yolculuğa çıkaracak. Birbirinden yetenekli Piyanist Diana Ketler, keman sanatçısı Marc Bouchkov, viyola sanatçısı Razvan Popovici ve viyolonsel sanatçısı Justus Grimm, İzmir yangınından kurtulan tarihi Ayavukla Kilisesi’nde verecekleri konserde unutulmaz müzikal anlar yaşatacak. 
Ensemble Raro, Almanya’daki Chiemgauer Musikfrühling Festivali, Bükreş ve Arezzo’daki SoNoRo Festivali, Kobe International Music Festival ve Münih’teki Pèlèrinages’in ev sahibi topluluğudur. Bu festivallerin yaratılışında, topluluk tamamen sanatsal özgürlüğe sahiptir: DJ’ler ile doğaçlama yapmış, Japonya ve Romanya’dan VJ’ler ile multimedya gösterileri yaratmıştır.  Ensemble Raro’nun repertuvarında olan aşk üzerine edebi suarelerden biri, aktör Karl Markovics ve yazar Lea Singer ile birlikte Paul Wittgenstein, Emanuel Schikaneder ve Bulgakow’un Master and Margarita adlı eseridir.
Nederlands Dans Theater
21 Haziran Perşembe, saat: 21:00
Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi
İzmir

Nederlands Dans Theater,32.Uluslararası İzmir Festivali kapsamında sizlerle…
Paul Ligtfoot: Genel Sanat Yönetmeni
Program
Out Of Breath – Koreografi: Johan Inger
Ara
Wir Sagen Uns Dunkles – Koreografi: Marco Goecke
Ara
Sad Case – Koreografi: Sol León & Paul Lightfoot
Modern dans alanında kendi yolunu başarıyla çizen, her zaman kendine özgü ve öncü bir topluluk olan Nederlands Dans Theater (NDT), 21 Haziran 2018 Perşembe günü AASSM’de 32. Uluslararası İzmir Festivali’nde, en çok beğenilen koreografilerinden özel bir seçki sunacak. Ulusal ve uluslararası arenada üstün yetenekleri, estetik yaklaşımları, geleneklere uymayan sıradışı prodüksiyonlarıyla isim yapan NDT, 2011’den beri çağımızın en iyilerinden kabul edilen Paul Lighfoot’un sanat direktörlüğünde, tanınırlığının sınırlarını genişletiyor. NDT 32. İzmir Festivali’nde Johan Inger’in “Out Of Breath”, Marco Goecke’nin “Wir Sagen Uns Dunkles” ve Sol León & Paul Lightfoot’un “Sad Case” koreografilerini sahneleyecek.
Ölümünün 150.yılı Rossini'ye Saygı
27 Haziran 2018 Çarşamba, saat: 21:00
Celsus Kütüphanesi/İzmir

İtalyan Opera Tarihinin en renkli simalarından, operaları kadar yemek tarifleri ile de ünlü Gioachino Rossini, ölümünün 150. Yılında 32. Uluslararası İzmir Festivali’nde sevilen eserleri ile anılıyor.
Marco Sollini, piyano
Salvatore Barbatano, piyano
Marily Santoro, soprano
Program
– Fanfare pianoforte 4 el
Marco Sollini ve Salvatore Barbatano, pianoforte 4 el
– La regata veneziana, 3 canzoni per soprano e pianoforte
Marily Santoro, soprano – Marco Sollini, pianoforte
– Sinfonia da “Il Barbiere di Siviglia”
Marco Sollini e Salvatore Barbatano, pianoforte 4 el
– Soirèes Musicales, 8 ariette per soprano e pianoforte
Marily Santoro, soprano -Marco Sollini, pianoforte
Marcia per il sultano Abdul Mejid
Marco Sollini ve Salvatore Barbatano, pianoforte 4 el
İtalyan Opera Tarihinin en renkli simalarından, operaları kadar yemek tarifleri ile de ünlü Gioachino Rossini, ölümünün 150. Yılında 32. Uluslararası İzmir Festivali’nde sevilen eserleri ile anılıyor. İzmir İtalya Konsolosluğu işbirliği ile 27 Haziran 2018 Çarşamba günü Celsus Kütüphanesinde yapılacak konserde dört el piyanoda Marco Sollini ve Salvatore Barbatano, soprano Marily Santoro ile Rossini’nin, günümüz konser repertuarlarında sevilerek seslendirilen eserlerinden örnekler sunacak.
Richard Galliano – Camerist Della
1 Temmuz 2018 Pazar, saat: 21:00
Celsus Kütüphanesi/İzmir

Uzun ve verimli kariyeri boyunca ellinin üzerinde albüm kaydeden, etkileyici sayıda saygın müzisyen ile işbirliği yapan akordeon virtüözü Richard Galliano 32. Uluslararası İzmir Festivali’nde…Richard Galliano, akordeon
Massimo Mercelli, flütProgram
Richard Galliano’nun flüt ve yaylılar için Jade Konçertosu’nun dünya prömiyeriUzun ve verimli kariyeri boyunca ellinin üzerinde albüm kaydeden, etkileyici sayıda saygın müzisyen ile işbirliği yapan akordeon virtüözü Richard Galliano 32. Uluslararası İzmir Festivali’nde. Yorumcu olduğu kadar besteci olarak da yaygın bir tanınırlığa sahip olan Galliano, 1 Temmuz 2018 Pazar günü Celsus Kütüphanesi’ndeki konserinde Festival izleyicilerini bir sürpriz bekliyor. Galliano’nun yakın dostu Massimo Mercelli için yazdığı son bestesi “Jade Concerto” nun bizzat Mercelli’nin solist olarak katılacağı konserde La Scala Yaylıları eşliğinde Dünya Prömiyeri yapılacak. Yaylıların muhteşem uyumu ve akordeonun gizemli ve hüzünlü sesi konseri Festival’in unutulmazları arasına yerleştirecek.
Oberon Trio
7 Temmuz 2018 Cumartesi, saat: 21:00
Çeşme Kale/İzmir

Eleştirmenlerin "Büyüleyici olgunluğunu ve stil hakimiyetini kanıtlayan muazzam yorumlama yeteneklerine sahip topluluk” şeklinde övdüğü Oberon Trio, 32. Uluslararası İzmir Festivali’nde…Henja Semmler, keman
Antoaneta Emanuilova, viyolonsel
Jonathan Aner, piyanoProgram
Joseph Haydn – Trio in d-minor Hob. XV:23
Ludwig van Beethoven –Variations on "Ich bin der Schneider Kakadu" G-Dur op. 121a
Toshio Hosokawa – Trio (2013/2017)
Robert Schumann – Trio in F-Major Op. 80Eleştirmenlerin "Büyüleyici olgunluğunu ve stil hâkimiyetini kanıtlayan muazzam yorumlama yeteneklerine sahip topluluk” şeklinde övdüğü Oberon Trio, 32. Uluslararası İzmir Festivali’ne olgun, büyüleyici ve samimi bir soluk getirecek. Henja Semmler ( keman), Antoaneta Emanuilova ( viyolonsel) ve Jonathan Aner’den  (piyano) oluşan Trio’nun özel tutkusu dinleyicileri ile daha fazla samimiyet kurmak. Oda müziğinin bilinen başyapıtlarının yanı sıra daha az bilinen kompozisyonları da ustalıkla seslendiren Oberon Trio, bu özellikleriyle tanınmış konser salonlarının ve prestijli festivallerin aranan grupları arasında yer alıyor. İzmir Goethe Enstitüsü işbirliği ile 7 Temmuz 2018 Cumartesi günü Çeşme Kalesi’nde yapılacak konserde oda müziğinin bu göz alıcı Üçlüsü Haydn, Beethoven, Hosokawa ve Schumann eserleri seslendirecek.

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
Haber İçerik: Biletix/ http://www.biletix.com/etkinlik-grup/153944211/IZMIR/tr

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.