ADK: 21 Ekim Suna Kan Doğum Günü ve Keman Yarışması Ödül Gecesi Final Konseri

0

1971 yılından beri Devlet Sanatçısı unvanına sahip Suna Kan, 1936 tarihinde Adana’da doğmuş, Türk Keman Virtüözü olup, dünya çapında önemli bir sanatçımızdır. Türk Sanat tarihinde “Harika Çocuk” olarak yeteneği küçük yaşlarda fark edilen sanatçı, Türkiye’nin en iyi keman virtüözlerinden birisi olarak bilinmektedir.
Uzun yıllar Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasında solist ve başkemancı olmuştur.
Suna Kan Kimdir? | Hayatı ve Biyografisi
Suna Kan, 21 Ekim 1936 tarihinde Adana’da doğdu. Müzik ile tanışması 5 yaşında iken babası Nuri Kan’dan keman dersleriyle başladı. İlk konserini 18 Nisan 1946 yılında Ankara Devlet Konservatuarı’nın konser salonunda 9 yaşında verdi. Zor bir seçim yapmıştı ama Mozart’ın No.5 Keman Konçertosunu başarı ile çaldı.
Öğrenimini Ankara’da Walter Gerhard, İzzet Albayrak ve Lico Amar ile sürdürdü. 1948 yılında “Üstün Yetenekli Çocuklar” yasası kapsamında İdil Biret ile beraber öğrenim görmek üzere Fransa’ya gönderildi. Yasa çıktıktan belli bir süre sonra önce Roma’ya gitti. Eğitim için gittiği okulun eğitimcisi öldüğünden dolayı Fransa’ya gitmek zorunda kaldı. 1952 yılında Paris Konservatuarı’nda Gabriel Bouillon’la çalışarak konservatuarı birincilik ödülüyle bitirdi. 1954 yılında Cenevre Uluslararası Yarışmasında birincilik, 1955 yılında Viotti Uluslararası Yarışmasında ikincilik, 1956 yılında Munich Uluslararası Yarışmasında ikincilik kazanma başarılarını gösterdi. 1957 yılında katıldığı M. Long – J. Thibaud Uluslararası Yarışması’nda Paris Şehri Ödülü’nü aldı. Uzun yıllar Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasında ve kurucuları arasında bulunduğu Ankara Oda Orkestrası’nda başkemancı ve solist sanatçı olarak yer aldı. 1960 yılında Türkiye’nin ilk konser piyanisti Ferhunde Erkin’le kurduğu keman-piyano ikilisi onlara adeta şöhreti getirdi. Sonrasında ile Gülay Uğurata ile 29 yıl bir ikili olarak müzik yaşamlarına devam ettiler. 1970’li yılların başında orkestra şefi Gürer Aykal ve eşi Faruk Güvenç ile Ankara Oda Orkestrasını kurulmasını teşvik etti. 100’den fazla konser verdiler ve konserlerin plakları basıldı. Ülke tanıtımı başarısından dolayı Devlet Sanatçısı Seçildi! 1971 yılında “Devlet Sanatçısı” unvanıyla onurlandırıldı. Yurtdışında ise ünü yayıldı ve birçok ülkede turneler yaparak hemen hemen her kıtaya sanatını taşımıştır. Gittiği ülkelerin içinde İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, İsviçre, Belçika, Hollanda, İsveç, Norveç, Rusya, Çin, Japonya, Kanada, Amerika ve Güney Amerika bulunup, bu ülkelerde konserler verdi. Üst düzey konçertolara çağrılan Suna Kan, Londra Senfoni, Los Angeles Filarmoni, Bamberg Senfoni, Moskova Senfoni, Fransa Ulusal Radyo Senfonilerine katıldı. Istvan Kertesz, Walter Susskind, Zubin Mehta, Hans Rosbaud, Louis Fremaux, Gotthold Lessing, Michel Plasson gibi birçok ünlü şefin eşliğinde ustalığını tescil ettirdi. Yehudi Menuhin, Igor Bezrodni, Pierre Fournier, Andre Navarra, Frederick Riddle ile ikili konçertolar yaptı. Sanatçı, 1996 yılında Sevda – Cenap And Müzik Vakfı Onur Altın Madalyası ile ödüllendirildi.

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.