Agora Senfoni Orkestrası: Sürdürülebilir Sanat, Sürdürülebilir Gelecek

Agora Senfoni Orkestrası (AGO) mevcut sanat ortamında sanatçıların karşılaştığı sorunlara kolektif bir bilinçle hareket ederek, orkestra akademisi niteliğinde çalışmalarını sürdüren ve konserler veren çözüm odaklı bağımsız bir topluluktur. Orkestranın Sanat Yönetmenliğini ve Daimi Şefliğini Murat Ömür Tuncer, Müzik Direktörlüğünü ve Kurucu Şefliğini Yağız Oral sürdürmektedir. Orkestra konuk şef olarak İbrahim Yazıcı, Kemal Günüç ve Nisan Ak gibi müzisyenleri davet etmiş; Devlet Sanatçısı Ayşegül Sarıca (piyano), Elvin Hoxha Ganiev (keman), Doruk Görkem Tokur (piyano), İlayda Deniz Oğuz (piyano) Buğra Yüksel (piyano), ve Nevzat Kalender‘i (keman) solist olarak ağırlamıştır.AGO dünya standartlarına uygun şekillenmeye ve sanatını icra ederken aynı zamanda ortaya konulan işin verimliliğini artırmak amacıyla ustalık sınıfları düzenlemektedir. Bu sayede alanında seçkin; yalnızca sanatsal yeterlilik değil, aynı zamanda pedagojik yaklaşımlara hakim sanatçılarla buluşmaktadır. AGO’nun eğitim çalışmaları, sanatı yüzeysel değil, derinlemesine ifade etme çabasının en büyük örneklerindendir.
İlkesel duruşu ve sürdürülebilir temel yapısı itibariyle; şimdiye dek UNICEF İyi Niyet Elçisi ve Devlet Sanatçısı Gülsin Onay, orkestra şefi Orhun Orhon, Orhan Şallıel, çellist ve pedagog Ozan Evrim Tunca gibi sanatçılarla birlikte çeşitli çalıştaylar ve konferanslar düzenlemektedir.Yine aynı ideallerinin ışığında -tıpkı evrensel boyuttaki örnekleri gibi- kendi içinden vücut bulan çeşitli oda müziği gruplarına sahiptir. Bunlardan biri olan Agora Piyanolu Quartet, Eğirdir Oda Müziği Yarışması büyükler kategorisinde üçüncülük ödülü almıştır.AGOFON Nedir? Sanatı bir ülkenin kimliğinin aynası olarak okumak gerekir. Kültür ve sanat, toplumların değerleridir ve sanatçıların özgürce üretebilecekleri platformlara sahip olmaları gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki, sanat bireylerin hayal kurma yeteneklerini diri tutmanın altın işlemeli anahtarıdır.
Ancak bugün yevmiyeli (freelance) ya da kısa süreli/sözleşmeli çalışan sanatçılarının büyük bir çoğunluğu güvencesiz çalışma koşullarına sahiptirler. Özellikle salgın, doğal afet, savaş ve terör olayları gibi olağanüstü durumlarda yaşamlarını sürdürebilmeleri için hiçbir güvenceleri bulunmamaktadır. AGOFON, tüm dünyanın trajik bir şekilde mücadelesini vermekte olduğu Covid-19 salgını sebebiyle ve sonrasında da kültür-sanat dünyasının karşılaşabileceği olası sosyal ve ekonomik tahribata karşı; sanatsal kimliği yüksek profilli, hukuki olarak tüm gereklilikleri tamamlanmış, sürdürülebilir ve evrensel normlara uygun bir proje olarak şekillendi. Covid-19 dünyanın yakın gelecek planlarını yalnızca şimdiki zamana almış olduğu gerçeğini kabul ederek, Endüstri 5.0’la gelecek olan yeni çağ anlayışına hazırlıklı olmak gerekmektedir.Müzisyenlerin kendi çalışma alanlarında dijital projelerini tıpkı bir şirket gibi gerçekleştirdiği, emeğinin karşılığını bir aracı olmaksızın (menajer, organizatör vs.) kazandığı; yeni çağ anlayışının (iletişim çağı) gerekliliklerinin takip edilebileceği seminerlerin yayınlanacağı, sürekli olarak açık kalacak fonlama sistemiyle müzisyenlere lojistik destek sağlanacağı, hem dijital hem de basılı olarak sunulacak hakkaniyetli bir kültür sanat bültenine sahip; her türlü sürecin yasal evraklarıyla anlık olarak kamuoyuyla paylaşıldığı, sanatçıdan yana ve kamuya ait bir fikirdir.GÜNEŞ ÇOCUKLAR NEDİR?Kendi sanatçı kişiliği ve eşsiz kariyerinin yanında, yaşamı boyunca, özellikle gençlerle olan samimiyeti ve mücadelesiyle büyük örnek teşkil etmiş, AGOFON Sanat Danışma Kurulu Üyesi Sayın Ruşen Güneş’i saygıyla anıyoruz. Öyle ki AGOFON’un sürdürülebilir gelecek projesi kapsamında şimdi ve ileride bu projeden destek alacak tüm sanatçılara ulaştırılacak imkanları “GÜNEŞ ÇOCUKLAR” adı altında sayın Ruşen Güneş adına organize etmeyi uygun buluyoruz. AGOFON başvuru sayfasında belirtilen kriterleri ve gereklilikleri yerine getiren müzisyenleri proje tarafından çok boyutlu düşünmeye ve onları kolektif üretime teşvik etmeyi hedeflemektedir. Proje burs ya da benzeri bir destek çatısı değildir.Sayfa Düzeni: Tenise Yalçın evetbenim/
Haber İçerik/ Bilgi: Murat Ömür Tuncer Agora Senfoni Orkestrası web sitesi  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir